שתף קטע נבחר

נמצאו השרידים הקדומים ביותר של האדם המודרני באירופה

מחקר מגלה כי בני האדם המודרניים הגיעו לאירופה כבר לפני 44 אלף שנה וחיו אלפי שנים במקביל לאחיהם הניאנדרתלים

זה שנים שהקהילה המדעית חושדת, בעקבות רמזים שהעלו כלי אבן וחפצים עתיקים אחרים, כי בני האדם המודרניים התיישבו באירופה כבר לפני 42-44 אלף שנה, אולם עד כה לא נמצאו שרידים שהיו יכולים להוכיח זאת והראייה הקדומה ביותר לקיומו של אדם מודרני על אדמת אירופה הייתה בת 40 אלף שנה בלבד.

 

כעת התמונה השתנתה: בשני מחקרים שפורסמו השבוע בכתב העת Nature השתמשו החוקרים בשיטות טכנולוגיות חדשות על מנת לקבוע שעצמות שהתגלו בעבר באיטליה ובאנגליה שייכות לתקופה קדומה הרבה יותר.

 

קבוצת המחקר הראשונה, בהובלתו של סטפנו בנזי מאוניברסיטת וינה, חקרה שתי שיניים טוחנות שנמצאו במערה באיטליה כבר בשנת 1964. בעבר סווגו השיניים כשייכות לתינוק ניאנדרתלי, אולם הן היו קטנות מידי כדי לתארך אותן במדויק. לכן, בחנו החוקרים תכשיטים שנמצאו באותו אתר והשליכו מהם על השיניים.

 

בדיקה מתקדמת שלהם באמצעות תיארוך פחמן-14 מצאה כי השיניים הן בנות 43 עד 45 אלף שנים ומכאן שמדובר בעצמות העתיקות ביותר של ההומו-סאפיינס שהתגלו אי פעם באירופה.

 

במקביל, קבוצה נפרדת מאוניברסיטת אוקספורד בהנהגתו של תומאס היגאם בחנה מחדש חתיכה של עצם לסת שהתגלתה באנגליה ב-1927. גם הפעם נמצא שעצם הלסת, שבעבר נקבע שהיא בת 35,000 שנה, שייכת לתקופה מוקדמת בהרבה והיא בת 41-44 אלף שנה.

 

המשמעות של הממצאים היא שבני אדם מודרניים חיו באירופה במקביל לניאנדרתלים במשך כמה אלפי שנים. המחקר אינו עוסק בשאלת היחסים החברתיים שהתקיימו בין שני טיפוסי האדם, אולם מחקר גנטי שנערך בשנים האחרונות מצא כי באזור המזרח התיכון התקיימו קשרים מיניים בין ניאנדרתלים לבני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים