שתף קטע נבחר

קונדוליזה רייס: לא לשלול אופציה צבאית באיראן

גם מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר הצטרפה לדיון בשאלת תקיפת מתקני הגרעין של טהרן. "ארה"ב חייבת להחמיר את הסנקציות נגד המשטר באיראן ולעשות הכול כדי להפיל אותו"

מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר, קונדוליזה רייס, אמרה היום (יום א') כי ארצות הברית חייבת להחמיר את הסנקציות נגד המשטר באיראן ו"לעשות כל מה שאנחנו יכולים כדי להפיל אותו".

 

הדיון על הגרעין האיראני - ידיעות אחרונות:

 

רייס התראיינה לרשת ABC בתוכנית "השבוע" עם כריסטיאן אמנפור ואמרה שלארה"ב אסור לשלול לעולם את האופציה הצבאית כאשר הדבר נוגע לאיראן. לדבריה, המשטר האיראני הנוכחי מנסה להשיג נשק גרעיני ואחראי לדיכוי בני עמו. מזכירת המדינה בממשלו של ג'ורג' בוש הבן אמרה גם ש"המשטר האיראני נותר ללא כל לגיטימציה".

 

פעולה צבאית תשמיד את מתקני הגרעין הרבים? ()
פעולה צבאית תשמיד את מתקני הגרעין הרבים?

 

אך בעוד רייס קוראת להשאיר את האופציה הצבאית על השולחן, שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, הזהיר מוקדם יותר היום

כי "מתקפה צבאית נגד פרויקט הגרעין האיראני עלולה לערער לחלוטין את המצב באזור כולו", במקום פעולה צבאית, הציע ז'ופה, תקשיח ארצו את הסנקציות המוטלות על איראן.

 

בראיון לתחנת הרדיו "Europe 1", הביע ז'ופה ביטחון בכך שעדיין יש מקום להחמיר את המגבלות המוטלות על הרפובליקה האיסלאמית ולהפעיל באמצעותן לחץ שיביא להפסקת שאיפות הגרעין שלה. "נמשיך במסלול הזה משום שהתערבות צבאית תיצור חוסר יציבות כללית. עלינו לעשות הכול כדי להימנע ממצב בלתי-הפיך", הדגיש.

 

דיפלומטים סיפרו בסוף השבוע לסוכנות הידיעות AP שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) תחשוף בדו"ח חדש על תוכנית הגרעין האיראנית חשדות שיתעלו בחומרתם על כל ההערכות עד כה. לטענתם, דו"ח האו"ם מוכיחות כי מטרת הגרעין היא צבאית ולא אזרחית.

 

הגורמים בווינה ציינו כי ב-12 עמודי הדו"ח יופיע מידע שטרם פורסם, לרבות צילומי לווין של מכולת פלדה בגודל אוטובוס שהוצבה במחנה צבאי, ושימשה ככל הנראה לניסויים בחומרי נפץ מהסוג הדרוש לפיצוץ אטומי. כמו כן, במסמך יופיעו ראיות מקיפות לפיהן מהנדסים איראניים עבדו על הדמיות ממוחשבות לייצור טילים גרעיניים.

 

מנגד, הרפובליקה האיסלאמית טוענת בתוקף כי תוכנית הגרעין שלה נועדה למטרות אזרחיות בלבד ולייצור אנרגיה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להחמיר הסנקציות. רייס
צילום: AFP
המערב יפיל את משטרו? אחמדינג'אד
צילום: רויטרס
מומלצים