שתף קטע נבחר

אולמרט נגד נתניהו ושריו: ככה מדברים מנהיגים?

רה"מ לשעבר ביקר את ממשלת נתניהו על רקע הנושא האיראני. "איך מתבטאים בוגי וברק? באיזו מדינה נורמלית מדברים שרים זה על זה באופן בוטה?", תהה, ומחה על ההצהרות הלוחמניות: למי נתניהו התכוון ב"הקם להורגך השכם להורגו", לאיסלנד?

"הכיוון של הממשלה מבודד את ישראל בעולם... באיזו מדינה נורמלית מדברים שרים זה על זה באופן בוטה ומעליב, וכשעוסקים בנושאים רגישים וביטחוניים... ומנהיג המדינה אומר 'הקם להורגך, השכם להורגו'. למי הוא התכוון? לאיסלנד?"

 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, תקף באופן חסר תקדים את ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו, לאחר שבוע בו הגיע לשיא הדיון הציבורי על תקיפה באיראן. אולמרט התייחס ברמיזות ברורות לנתניהו, וביקר בחריפות גם את שריו: "תראו את בוגי ואת ברק, איך הם מדברים. הדיון צריך להתקיים בפורומים הנכונים ושם צריך לקבל החלטות בצורה נכונה. בתקופתי לא היו דרמות ציבוריות".

 

נתניהו בישיבת הממשלה. "אותי לא שמעתם מדבר ככה", אמר אולמרט (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו בישיבת הממשלה. "אותי לא שמעתם מדבר ככה", אמר אולמרט(צילום: AP)

 

אולמרט, שדיבר הערב (יום ב') בפורום סנהדרין בתל אביב, אמר לנוכחים כי "מעולם לא שמעתם אותי מדבר בצורה שבה מדברים היום בשיח, ולא שלא פעלתי. הנושאים האלה הם לא לשיח ציבורי. החובה קודם כל מוטלת על מי שעוסק בזה בממשלה, ולא ראיתי איפוק בממשלה הזו. רק לפני כמה שבועות שמעתי שצריך להכות בנחש בראשו. אחר כך - הקם להורגך השכם להורגו. למי התכוונו? לאיסלנד? אומר את זה האיש שמנהיג המדינה".

 

ראש הממשלה לשעבר הזכיר כי "אנחנו לא המדינה היחידה או החזקה בעולם. צריך לדעת לתמרן כך שנביא לתוצאה הטובה ביותר במחיר הנמוך ביותר, ולא ההפך". לדבריו, "הכיוון של הממשלה הוא כיוון שמבודד את ישראל בעולם. אתה רואה איך מתעבה הענן השחור של ביקורת ואי אמון נגד ישראל, וזה חבל מאוד".

 

על חילופי האיומים בנושא האיראני, בין השרים המתנגדים לתומכים בתקיפת הגרעין כבר עתה, אמר אולמרט: "אין גבולות בשיח הציבורי, בתרבות הדיבור והוויכוח. אנו חשים את זה יום יום. בשבוע האחרון עסקנו בנושאים רגישים ביטחונית וראיתם מה אומר שר על זולתו. באיזו מדינה נורמלית שיש בה גבולות של תרבות, שרים שמכהנים מדברים זה על זה בדרך הבוטה והמעליבה כמו אצלנו. כשאין גבולות, הכל אפשר".

 

אהוד ברק. "שרים מדברים זה על זה באופן מעליב" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אהוד ברק. "שרים מדברים זה על זה באופן מעליב"(צילום: גיל יוחנן)

 

אולמרט גם התייחס לראשונה בביקורתיות לעסקת שליט. "נמנעתי להגיב על העסקה. שמחתי על שובו של גלעד, אני שמח שהוא בריא הולך ומשתקם. על פי מיטב הבנתי, וזה המבחן, יש החלטות שכשצריך לקבל אותן אין לראות את האדם הבודד, אלא את המדינה כולה. אמרתי שיש דברים שלא אעשה, ולא עשיתי".

 

על שר החוץ אמר אולמרט: "ליברמן אדם ראוי. הוא יותר מתון בדעותיו ממה שהוא מנסה להציג". הוא אמר ששלום הן עם

הפלסטינים והן עם סוריה היה בהישג יד כשהוא כיהן כראש ממשלה, עד לפני פחות משלוש שנים. הוא אמר כי העובדה שתהליך השלום אז לא הושלם היא "טרגדיה".

 

"מנהיגות אחראית הייתה צריכה להסתכל על אבו מאזן, ולהסיק שהוא פרטנר לשלום", הצהיר ראש הממשלה לשעבר, "ראו את סאלם פיאד. ראו את אורח החיים ביהודה ושומרון. המנהיגות ביהודה ושומרון מובילה את החברה הפלסטינית לחיים נורמליים. מחלקים דוחות חניה. היו לי הרבה שיחות עם המנהיגות הזאת. היו גם הרבה ויכוחים. האמנתי ואני מאמין שאבו מאזן אדם ראוי, ואפשר להביא שלום. ישראל כפי שהיא מיוצגת על ידי מי שמנהיג אותה אינה מוכנה להתמודד עם הבעיה שתכריע אותה, וזו הבעיה האמיתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. מבקר בחריפות
צילום: אלי אלגרט
מומלצים