שתף קטע נבחר

עיני דחה פשרה: האוצר נותר בעמדתו. יש שביתה

כשל גם הניסיון האחרון למנוע את השביתה הכללית במשק. יו"ר ההסתדרות סירב להצעת הפשרה של השופטת נילי ארד וטען כי לא חלה התקדמות בשיחות עם האוצר: "דבר לא השתנה. תהיה שביתה מחר מ-6 בבוקר, אלא אם בית הדין יאמר אחרת"

הפגישה בין יו"ר ההסתדרות לשר האוצר לא הביאה לשינוי, ומחר המדינה תשותק. פגישתם הערב (יום א') של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ושל שר האוצר, יובל שטייניץ, בלשכתה של נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד, הסתיימה ללא תוצאות. בתום הדיון ציין עיני כי "אין בשורה לעם ישראל, האוצר נשאר בעמדתו".

 

השביתה שתשתק את המדינה - כתבות אחרונות:

 

עיני במסיבת העיתונאים. "האוצר נסוג בהצעותיו" (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
עיני במסיבת העיתונאים. "האוצר נסוג בהצעותיו"(צילום: אלי אלגרט)

 

ארד הציעה לצדדים לקיים משא ומתן של כמה שבועות בחסות בית הדין, כשבליבת המשא ומתן יעמדו שני "סוגי" עובדים -

עובדי הניקיון ועובדי "שכם אל שכם". מדובר בעובדים המועסקים דרך חברת קבלן, כשלצדם עובדים באותו תפקיד עובדים אחרים בהעסקה ישירה. מהאוצר נמסר כי נציגי המשרד קיבלו את ההחלטה ואילו עופר עיני דחה אותה.

 

יו"ר ההסתדרות הסביר את ההחלטה לדחות את הפשרה: "לא נאפשר את הניסיון למסמס את העסק. האוצר אפילו נסוג בהצעותיו". הוא הוסיף כי בשיחה "לא התקדם שום דבר, לא השתנה שום דבר. תהיה שביתה מחר משש בבוקר, אלא אם בית הדין יאמר אחרת".

 

לדברי עיני, "שר האוצר אמר בלשכת השופטת את אותם הדברים שאמר בשבועות האחרונים. אנחנו הבטחנו ואמרנו שבעניין עובדי הקבלן, שאותו אנחנו רואים כדבר אולי הכי חשוב בעשיית הצדק החברתי, אנחנו הולכים עד הסוף". יו"ר

ההסתדרות הזכיר כי השביתה עדיין תלויה בהחלטת השופטת ארד: "הדבר היחידי שיכול לעצור את השביתה זה החלטה של בית הדין, כי אמרתי מראש - אנחנו שומרי חוק ונכבד כל החלטה של בית הדין".

 

עיני מחוץ לבית הדין (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות) (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
עיני מחוץ לבית הדין(צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)

 

נציגת המדינה, עו"ד מיכל לייסר, אמרה בדיון: "יש מקום לקיים הידברות רצינית ומשמעותית אבל אי אפשר לצפות שבשבועיים מאז הודעת ההסתדרות על סכסוך עבודה יסופקו פתרונות. המדינה לא יכולה לתת יד למהלך שיעשה באבחת חרב. להשבית את כל המשק זה חסר מידתיות וחסר אחריות". 

 

שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שהצטרפה לבקשה להוצאת צו מניעה, אמר כי לשכת התיאום הציעה מתווה שבמסגרתו עובדי הניקיון ייקלטו אצל המעסיקים וביקש מבית הדין למנוע את השביתה: "הנזק עצום, אנחנו לא יודעים לאמוד אותו בכסף".

 

קודם לכן הגיע לבית הדין הארצי לעבודה שר הפנים אלי ישי, שנועד עם עיני. ישי אמר לכתבים כי הוא מקווה שאפשר יהיה

לפתור את הבעיה בהצעת חוק שהציעה ש"ס לצמצום מספר עובדי הקבלן ולהבטחת זכויותיהם: "צריך להפסיק אחת ולתמיד עם שוק העבדים, אני מקווה שיהיה אפשר לצמצם את הפערים בין האוצר להסתדרות ולמנוע את השביתה", אמר ישי.

 

במסגרת השביתה מחר יושבת נמל התעופה בן-גוריון, וגם רכבת ישראל לא תפעל. בחברות האוטובוסים "אגד" ו"דן" צפויים שיבושים כיוון שחלק מהעובדים ישבתו, וגם הבנקים, בתי החולים הממשלתיים, רשויות מקומיות רבות והאוניברסיטאות יושבתו. במשרדי הממשלה לא תהיה עבודה כלל, ובכלל זאת משרד הפנים ומשרד החוץ.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיני. "לא אסכים למסמס את העסק"
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
שטיניץ. לא הגיע לעמק השווה עם עיני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים