שתף קטע נבחר

שביתה בדרכים: בוקר של "פקקים מטורפים"

בגלל השבתת הרכבות וחלק מהאוטובוסים דווח על פקקים ארוכים מהרגיל בצירים מרכזיים. "מ-7:30 עד 9:45 הגעתי רק לחצי דרך", סיפר נוסע שמתעכב מרמלה לתל-אביב: "ביבי והשרים נוסעים בשוליים עם צ׳קלקה, אז מה אכפת להם"

השביתה הכללית קוצרה, אבל הבוקר הזה היה ארוך מאוד להרבה נהגים על הכבישים. עקב השבתת הרכבות וחלק מהאוטובוסים של "דן" ו"אגד", דווח על פקקים ארוכים מתמיד בצירים המרכזיים. במשטרת התנועה טענו כי העומסים הבוקר מסתמנים כרגילים, אך תושבים סיפרו על המתנה ארוכה מהרגיל בכבישים הבינעירוניים.

 

תמונת מצב בבוקר של "השביתה הגדולה" שהוגבלה:

חצי שביתה: עיצומים קלים בנתב"ג, תורים למוניות

מי עובד, מי לא: המדריך המלא לשביתה הכללית  

 

רגע לפני כניסת העיצומים לתוקפם, החליט לפנות בוקר בית הדין הארצי לעבודה להגביל את משך השביתה עד ל-10:00. מהר מאוד השתרכו תורים ארוכים של נוסעים מתוסכלים בתחנות המרכזיות, במטרה לעלות על מוניות שירות – בעוד שהרכבות והאוטובוסים הבינעירוניים לא יצאו מהתחנות. עקב השביתה בוטלו 96 נסיעות רכבת שתוככנו להבוקר.

 

בנתב"ג נפתחו מחדש דלפקי הטיסות היוצאות, אחרי השבתה של כשעתיים. בהנהלת השדה דיווחו על עיכובים בשבע טיסות. במקביל, תנועת הרכבות ברחבי הארץ חודשה. בצפון יצאה אחרי 10:00 רכבת ראשונה מעכו למרכז הארץ. בתחנת חוף הכרמל המתינו לה מאות נוסעים על הרציף. מנהל התחנה, אדי אוחנה, סיפר כי הרכבת הראשונה מהדרום תגיע לתחנה בשעה 12:30. "סך הכול, אנשים שמרו על קור רוח והם מבינים שהמאבק צודק", טען אוחנה.

 

מוניות שירות החליפו את הרכבות והאוטובוסים. באר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מוניות שירות החליפו את הרכבות והאוטובוסים. באר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

אגודת הסטודנטים הודיעה שבתיאום על האוניברסיטאות ברחבי הארץ סוכם כי המרצים ייתחשבו בסטודנטים שלא הגיעו בזמן לשיעור הראשון עקב פקקי התנועה והעיכובים בתחבורה הציבורית.

 

בכביש 431 דווח על פקק מתמשך, מהיציאה לראשון לציון עד לתל אביב. תושב רמלה שנוסע מידי יום לתל אביב סיפר: ״אני עושה את אותו מסלול מידי יום ובפקק כזה מטורף לא נתקלתי". לדברי הנוסע המתוסכל: "משבע וחצי בבוקר עד רבע לעשר הגעתי רק לחצי דרך. זה מטורף. ביבי והשרים נוסעים בשוליים עם צ׳קלקה, אז מה אכפת להם?". כם בכביש 44 דיווחו נהגים על עומסים חריגים במיוחד מצומת בית דגן מערבה.

 

כביש 431 הבוקר: "בפקק כזה מטורף לא נתקלתי" ()
כביש 431 הבוקר: "בפקק כזה מטורף לא נתקלתי"

 

ביקורת: "להשבית עד הסוף"

גל, חייל מאורנית, התעכב בדרכו לבסיס צה"ל בתל אביב. "אני נוסע לרוב ברכבת אבל לא הייתה אחת הבוקר", סיפר. היום שלו התחיל יחסית ברגל ימין: "שמחתי שיש אוטובוס בתחנה, כי הוא לא היה מחברת דן או אגד". עם זאת, מהר מאוד הבין גל שהעיצומים ייפגעו גם בסדר יומו: "כשלא היה מקום לשבת והאוטובוס היה עמוס לגמרי, ונסיעה של 35 דקות הפכה לשעה ועשר דקות - זה כבר הביא לי עצבים".

 

דינה בנצקין, תושבת אריאל שעשתה את דרכה בקו 286 של אפיקים ציינה כי נסיעה שאורכת בדרך כלל כשעה, נמשכה יותר משעה וחצי.

"כביש 5 היה עמוס כמו שלא ראיתי אותו הרבה זמן", סיפרה בנצקין ל-ynet. "אני לא מאחרת אבל ככל שאגיע מאוחר יותר כך אצא מאוחר יותר מהעבודה", הדגישה. היא הציעה לראשי ההסתדרות לשקול מחדש את דרכי מחאתם:"השביתה הזו באה לעזור לעובדים? נראה לי שהיא יותר פוגעת באנשים שעובדים, שישביתו את הכנסת לא אותנו".

 

שירה, עובדת בנק בתל אביב סיפרה ל-ynet כי נסיעה שלכל היותר אורכת לה שעה, הפכה הבוקר לסיוט. "לקח לי שעתיים להגיע מפלמחים לעבודה", סיפרה ל-ynet, ומתחה ביקורת על עיצומי ההסתדרות: "אם אתם משביתים, תשביתו עד הסוף, לשבות שעתיים ולנקז את כל הבלאגן לאחר מכן לא עוזר לאף אחד. פשוט דחו פה את היום של כולם בשעתיים".

  

בית הדין הארצי לעבודה הגביל את שביתת ההסתדרות, במטרה לאפשר לצדדים לקדם משא-ומתן "אינטנסיבי" סביב סוגיית העסקת עובדי הקבלן. לפי החלטת ההרכב בראשות השופטת נילי ארד, ההסתדרות והאוצר צריכים לדווח על התקדמות המגעים עד יום חמישי ב-12:00.

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן-צור ותומר ולמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פחות אוטובוסים ורכבות - יותר מכוניות בכבישים
צילום: עידו ארז
תחנת הרכבת שוממת
צילום: יואב מלכה
מומלצים