שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  גרמניה: שודר הפרק הנאצי של "מסע בין כוכבים"

  הפרק "Patterns of Force" שבו מגיעים קפטן קירק וספוק לכוכב הנשלט על ידי שליט נאצי שודר לראשונה בערוץ מסחרי בגרמניה, 43 שנה אחרי ששודר בשאר העולם

  מתמודדים עם העבר: בסוף השבוע האחרון שודר בגרמניה פרק בסדרת המדע בדיוני "מסע בין כוכבים", המציג כוכב לכת המנוהל כמו גרמניה הנאצית. הפרק שודר לראשונה בערוץ מסחרי במדינה, 43 שנים לאחר ששודר במדינות אחרות.

   

  מדובר בפרק "Patterns of Force" מהעונה השנייה של "מסע בין כוכבים", ששודר לראשונה בפברואר 1968. העלילה מובילה את האנטרפרייז לכוכב אקוס, במסגרת החיפושים אחר פרופסור שהיה גם מורהו של קפטן קירק, ועקבותיו נעלמו.

   

  מדע בדיוני במדים נאציים: צפו בקטע מהפרק

   

  מתברר עד מהרה שהפרופסור הנעלם החליט לעזור לחברה הנחשלת להתקדם על ידי יישום עקרונות נאציים. התוצאה הפכה את הכוכב לתעתיק מדויק של ההתנהלות בגרמניה הנאצית, כולל המדים, ההצדעות במועל יד וצלבי הקרס, וכן תוכנית של "פיתרון סופי". הפעם, במקום האויב היהודי, האויב הוא בני הגזע הזיאוני, תושבי כוכב הלכת זיאון, שמכונים על ידי הנאצים הבין גלקטיים "חזירים זיאוניים". ההקבלה מבחינת מצלול לציונות, ברורה.

   

  כדי לסכל את תוכניתו של הפרופסור/פיהרר, מתחזים קירק וספוק - השחקנים היהודים וויליאם שאטנר ולאונרד נימוי - לקצינים נאצים, ומצליחים לסכל את תוכניותיו. בדרך הם מגלים שקצין מקומי הוא זה שגרם ליציאה למלחמה בזיאונים, בעוד הפרופסור הוא רק בובה בידיו, שמלהיבה את ההמונים בנאומים מיליטנטיים.

   

  הפרק, על אף הביקורת הברורה בו, לא שודר בגרמניה כשהסדרה שודרה במקור בשנות ה-70 ולאחר מכן בשידורים נוספים בשנות ה-80 וה-90. הוא נחשב רגיש מדי בשל המדים הנאציים וההתייחסות הישירה לנושא, וכן בשל הערה שמשמיע הפרופסור באומרו ש"גרמניה הנאצית היתה החברה היעילה ביותר שהתקיימה אי פעם". הפרק דובב לגרמנית ב-1995, ושודר בערוץ צפייה בתשלום ב-1996. הוא גם נכלל במארזים למכירה, אך לא שודר בטלוויזיה מסחרית עד כה.

   

  ד"ר סימון אמליוס, עורך תוכן בערוץ ZDF מסר ל"בילד" הגרמני כי "שידור הפרק הזה יאפשר למעריצי הסדרה בגרמניה לצפות בה במלואה בפעם הראשונה". עם זאת, הוא הוסיף כי הפרק הומלץ לצפייה לגיל 16 ומעלה, ושודר לאחר 22:00, "על מנת שייחשפו אליו צופים המסוגלים לתפוס את השאלות המורכבות שהפרק מעלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים