שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מסמך צרפתי: מעלה אדומים ב"פלסטין הכבושה"
  צעיר ממעלה אדומים שביקש אזרחות צרפתית קיבל מהקונסוליה מסמך רשמי המציין תחת מדינת מגורים: "שטח פלסטיני כבוש". משרד החוץ דורש להסיר את הכיתוב. בישראל טוענים: "צרפת נוקטת במדיניות דומה גם עם תושבי מזרח ירושלים"

  תושב מעלה אדומים בן 21 המחזיק באזרחות צרפתית הופתע לגלות בטופס הוצאת הדרכון שקיבל מהקונסוליה כי תחת הסעיף מדינת מגורים נכתב "שטח פלסטיני כבוש". ל-ynet נודע ששר החוץ, אביגדור ליברמן, הנחה את עובדי משרדו לשגר לממשלת צרפת מכתב מחאה חריף עם דרישה להסיר את הכיתוב.

   

  המסמך הצרפתי, בריבוע המודגש נרשם הכיתוב שמעורר מחלוקת ()
  המסמך הצרפתי, בריבוע המודגש נרשם הכיתוב שמעורר מחלוקת

   

  אדי, יליד הארץ בן להורים עולי צרפת, פנה לאחרונה לקבלת דרכון צרפתי במטרה ללמוד במדינה. "אתמול הלכתי לפי הנוהל לקונסוליה הצרפתית בירושלים וביקשתי לממש את זכותי ולהוציא דרכון צרפתי", סיפר הצעיר ממעלה אדומים, "הצטלמתי ומילאתי טפסים, ועד לקבלת הדרכון קיבלתי מסמך רשמי חלופי".

   

  כותרות אחרונות בעמוד החדשות :

  ישראל: על העולם לעצור המרוץ האיראני לגרעין

  ארה"ב: מדברים עם רוסיה על סנקציות נגד איראן

  ר"מ יוון התפטר: "חייבים להישאר בגוש האירו"

   

  בדרכו חזרה לביתו גילה אדי שהצרפתים מגדירים את מדינתו "שטח פלסטיני כבוש". "היו רשומים שם כל הפרטים שלי. תעודת זהות, כתובת: מעלה אדומים, אבל רק מדינת ישראל הושמטה", שיחזר הצעיר שהדגיש את כעסו עקב כך: "זה מרתיח, רציתי לחזור אליהם ולומר שאני לא צריך את הדרכון שלהם". אדי הוסיף: "ידעתי שהצרפתים אנטישמיים, גם לא הייתי מופתע אם היה רשום מעלה אדומים ופלסטין אבל הם בחרו דווקא במילים הקשות 'פלסטין הכבושה'. אני רוצה את הכתובת המדויקת שלי – מעלה אדומים, ישראל".

   

  מעלה אדומים, משרד החוץ דורש לשנות את הכיתוב (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
  מעלה אדומים, משרד החוץ דורש לשנות את הכיתוב (צילום: באדיבות Lowshot)

   

  הצעיר הישראלי אינו מתכוון לוותר על שינוי פרטיו האישיים בדרכון. "אני אעמוד על כך שישנו את זה, אני דורש שייכתב בדרכון שלי ישראל". אדי ציין כי אם היה מתגורר במאחז "היה יכול להבליג, אבל מעלה אדומים היא העיר הגדולה ביהודה ושומרון, בלב הקונצנזוס ותישאר בתחומי ישראל בכל הסדר עתידי".

   

  סגן ראש העיר מעלה אדומים, בוריס גרוסמן, הביע זעם על ההגדרה הצרפתית.
  "השטח לא נכבש מפלסטין משום שאין כלל ישות זאת", טען בתוקף גרוסמן, "מדובר בעיר ישראלית ויהודית שמקורותיה עוד מוזכרים בתנ"ך ואדמתה לא שייכת לערבים. חבל שמדינה שמכנה עצמה ידידת ישראל תומכת בפלסטינים ובסמנטיקה פוגעת באפשרות כלשהי לתהליך שלום".

   

  חברת הכנסת ליה שמטוב (ישראל ביתנו) כינתה את בחירת המילים "אומללה". לדברי חברת הכנסת, "מעלה אדומים היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל כיום ובכל הסדר עתידי". שמטוב קראה לממשלת צרפת למחוק בהקדם את המילים "שטח פלסטיני כבוש" מכל מסמך רשמי.

   

  חברת מפלגתו של שר החוץ ציינה כי התקבלו דיווחים על הגדרה צרפתית זהה גם לנתינים המתגוררים בשכונות ירושלמית מעבר לקו הירוק (גילה, רמות ופסגת זאב). שמטוב הדגישה כי "זה פשוט אבסורד שחלקים בירושלים הופכים פתאום ל'פלסטין הכבושה'".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אדי, "רציתי להחזיר את הדרכון"
  ליברמן, הורה לשלוח מכתב נזיפה
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: גיל יוחנן
  ח"כ שמטוב, "פשוט אבסורד"
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים