שתף קטע נבחר

דניס רוס עוזב את ממשל אובמה: הבטחתי לאשתי

האיש ששימש במשך שנים כשליח הממשל למזרח התיכון יפרוש בחודש הבא מהמועצה לביטחון לאומי. האם יש לכך קשר לעמדת הנשיא אובמה בנושא המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים?

עזיבתו של השליח: דניס רוס, ששימש במשך שנים כמתווך בתהליך השלום במזרח התיכון, יעזוב בחודש הבא את תפקידו במועצה לביטחון לאומי בארה"ב. רוס הבהיר כי הצעד בו נקט הוא קיום הבטחה לאשתו, ולא נעוץ במחלוקת מקצועית כלשהי עם ממשל הנשיא ברק אובמה.

 

  • מקיין לאובמה: מנה את קלינטון לשליח המזה"ת

 

רוס בן 62 נחשב לבעל השפעה רבה בממשל הנוכחי ובקודמיו. הוא שימש כמתווך בתהליך השלום בתקופת הנשיא ביל קלינטון, ויועץ בכיר בבית הלבן בנושאי איראן והמזרח התיכון. הוא נחשב לאיש מאוד חשוב מבחינת אובמה, בעיקר בשל נגישותו לארגונים יהודים, אליהם נשלח כדי להסביר את תרומתו של הנשיא למדינת ישראל.

 

רוס עם שר הביטחון ברק. חביבם של הישראלים (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
רוס עם שר הביטחון ברק. חביבם של הישראלים(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

עזיבתו של רוס מפתיעה במיוחד משום שבחודשים האחרונים גדל כוחו בכל הקשור לתהליך המדיני לנוכח התפטרותו של השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל בחודש מאי. רוס יצא בחודשים האחרונים לשליחויות יחד עם השליח הנוכחי דיויד הייל, שיגיע מחרתיים לביקור באזור וייפגש עם אבו מאזן  ברמאללה ועם עו"ד יצחק מולכו, המתווך מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בתחילת דרכו בממשל אובמה שימש רוס כיועץ בכיר במחלקת המדינה, אבל הוא הצליח לפלס דרך לתפקיד בכיר בבית הלבן. תחילה לתואר בלתי מוגדר, כשעיסוקו העיקרי היה הגרעין האיראני, ובהמשך הצליח לפלס דרך לתפקיד משמעותי ביותר בניסיון להציל את המו"מ לשלום. רוס טיפח קשרים מיוחדים עם מנהיגי ישראל וכמעט כל בכיר ישראלי שהגיע לפגישות בוושינגטון, ביקש להיפגש איתו.

 

עזיבתם של מיטשל ורוס, שנחשבו בעלי עמדות מנוגדות בקידום התהליך, מהווה ככל הנראה עוד עדות לכך שבממשל אובמה הגיעו למסקנה שאי אפשר לקדם בצורה משמעותית תהליך שלום בין ישראל והפלסטינים.  

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
רוס. עמדה בכירה בממשל
צילום: אלכס קולומויסקי
מיטשל. פרש בחודש מאי
צילום: AP
אובמה. שינוי מדיניות?
צילום: רויטרס
מומלצים