שתף קטע נבחר

הסנאט האיטלקי אישר את הקיצוץ בתקציב

חברי הסנאט אישרו את תוכנית הצנע הכוללת קיצוצים בסך 45.5 מיליארד אירו. מחר תובא התוכנית להצבעה בבית התחתון של הפרלמנט. ראש הממשלה ברלוסקוני צפוי לסיים את תפקידו לאחר מכן

הסנאט באיטליה אישר בצהריים (ו') את תוכנית הקיצוצים שנועדה לחלץ את כלכלת המדינה מהמשבר. מחר תובא התוכנית להצבעה בבית התחתון של הפרלמנט ועם אישורה הסופי, צפוי ראש הממשלה, סילביו ברלוסקוני, לסיים את תפקידו.

 

 

החובות של איטליה עומדים על 2.6 טריליון דולר, המהווים 120% מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג). תוכנית הצנע, שאושרה בחודש אוגוסט בקבינט, כוללת קיצוצי תקציב בסך 45.5 מיליארד אירו.

 

הקיצוצים כוללים אמצעים לצמצום ההוצאה בסכום של 20 מיליארד אירו, כל שהגירעון יירד לשיעור של 1.4% מהתמ"ג בשנה הבאה. קיצוצים נוספים בסך 25 מיליארד אירו יגיעו ב-2013, כדי לסייע באיזון התקציב שנה לפני המועד שהממשלה התחייבה לו בתוכנית המקורית בחודש שעבר. מי שצפוי להחליף את ברלוסקוני ולעמוד בראש ממשלת המעבר הוא הכלכלן, מריו מונטי, ששימש בעבר נציב האיחוד האירופי.

 

במקביל, המשיכו היום לרדת התשואות על אג"ח של 10 שנים באיטליה בכ-19 נקודות בסיס ל-6.61%. מדובר בצפרית הרגעה לאחר ששלשום התשואה עברה את רף 7 האחוזים והביאה לירידות חדות בשוקי המניות ברחבי העולם. רמה זו הוגדרה על ידי כלכלנים כקריטית מאחר והיא הביאה את יוון, פורטוגל ואירלנד לבקש סיוע מהאיחוד האירופי.

 

אתמול השלימה ממשלת איטליה גיוס של 5 מיליארד אירו באיגרות חוב הנפדות בעוד שנה, אך בריבית הגבוהה מאז ספטמבר 1997. היום שוקי המניות באירופה נסחרים בעליות שערים קלות. נציב האיחוד האירופי לעניינים כלכליים ומוניטריים, אולי ריין, כתב אמש בדו"ח כי הצמיחה באירופה נעצרה וכי קיים סיכון למיתון חדש.

 

האיחוד האירופי הוריד את תחזית הצמיחה לגוש האירו בשנה הבאה ביותר ממחצית והודיע כי הסיכון למיתון נוסף עלה. אולי מעריך כי התמ"ג של מדינות האיחוד האירופי צפוי לצמוח ב-1.5% השנה וב-0.5% בשנה הבאה. מדובר על ירידה בתחזית הצמיחה, קודם לכן העריך האיחוד האירופי כי כלכלת גוש היורו תצמח ב-1.6% השנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרלמנט ברומא
צילום: רויטרס
מריו מונטי, יצליח להציל את איטליה?
צילום: AP
מומלצים