שתף קטע נבחר

לאחר שחרור שליט: תרגיל חטיפה לעיני גנץ

הרמטכ"ל וצוותי בקרה בחנו מקרוב כיצד מתמודדים הכוחות עם חטיפת חייל ופיגוע דקירה ביישוב אזרחי, הנערכים במקביל. מפקד התרגיל: "הכוחות אמורים לעצור את החטיפה בכל מחיר"

תרחיש צבאי קיצוני במסגרתו נחטף חייל ובמקביל נדקרים אזרחים על ידי מחבל שחדר ליישובם נבחן הבוקר (יום א') באזור הבקעה על ידי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ.

 

ביקורות הפתע של הרמטכ"ל - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

התרגיל, שנערך פחות מחודש לאחר שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, תורגל לראשונה זה שנים ברמה המטכ"לית ונשמר בסוד בשבועות האחרונים. הוא נועד לבחון - תוך התראה קצרה - כיצד מתמודדים חיילי חיל ההנדסה המשרתים בגזרת הבקעה עם נוהל "חניבעל", העוסק בהתמודדות עם חטיפת חייל.

 

ביקורת פתע קודמת של הרמטכ"ל  (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ביקורת פתע קודמת של הרמטכ"ל (צילום: דובר צה"ל)
 

סמוך לשעה 7:00, הגיעו צוותי בקרה מטכ"ליים, בפיקודו של מפקד התרגיל, ראש מחלקת הבקרה במטכ"ל, אלוף-משנה שלומי פייער, לאזור המחסום הרגיש והחלו "בפעולה". כדי לבחון כיצד מגיבים הכוחות לחטיפה שיצאה לפעול, הונחה הכוח במחסום "לשתף פעולה עם החוטפים". עם זאת, נרשמו לחיילים הערות מבצעיות על תפקודם.

 

החייל החטוף הועלה על כלי רכב, וזה החל לנוע במהירות לכיוון שכם. במקביל, קיבל הגדוד המשרת בגזרה דיווח ראשוני על חדירת מחבל ליישוב חמרה, לא הרחק מהמחסום, לפיו הוא החל לדקור תושבים בהם נתקל - כפי שאירע במקרה רצח משפחת פוגל באיתמר. בנוסף, "חוליית הטרור" החוטפת החליפה את כלי הרכב שלה במהלך מנוסתה לעומק העיר הפלסטינית, תרחיש שנלקח בחשבון במקרה של אירוע אמת.

 

כוחות רבים הוקפצו במסגרת התרגיל, בהם מסוקי קרב ותצפית, וכן כוחות התערבות מיוחדים של יחידת "שלדג". הרמטכ"ל עצמו סייר במהלך התרגיל באזור המחסום, ביישוב ובגזרה כולה, כדי לבחון את תגובת המפקדים.

 

"זוהי ביקורת גדולה מאוד בגזרה מורכבת מאוד", אמר פייער, "שבאה גם לתרגל את העברת האחריות על האירוע

מחטיבת הבקעה בה אירעה החטיפה לחטיבת שומרון, אליה עבר הרכב של החוטפים".

 

התרחיש, העומד בקנה אחד עם ההתראות הרבות על ניסיונות לחטיפת חיילים בשבועות האחרונים, בחן גם כיצד הושפעו הלוחמים בשטח מחידוד הנהלים. "הרמטכ"ל ביקש אישית לבדוק את ההתמודדות עם כל האיומים המרכזיים בימים אלו, בהם גם איום החטיפה", אמר פייער. לדבריו, "הכוחות, לפי הנוהל, אמורים לעצור את החטיפה בכל מחיר, במדרגות שונות, תוך ביצוע חיתוכים בצירים בהם הרכב של החוטפים אמור לעבור. תורגלה הפעלת אש לעבר הרכב על ידי מסוקי הקרב, והמטרה הייתה קודם כל לזהותו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון. גנץ מול חיילים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים