שתף קטע נבחר

בעקבות הירי ברב: הכביש החשוך יואר

עדיין לא ברור מה בדיוק הוביל לירי לעבר מכוניתו של הרב מרצבך בדרום הר חברון, אולם אם הראות בכביש הייתה טובה יותר ייתכן שהטעות הייתה נמנעת. כדי שהטרגדיה לא תחזור בשנית הוחלט להתקין אמצעי תאורה

בעוד הצבא עדיין חוקר מה בדיוק הוביל להחלטה השנויה במחלוקת לפתוח באש לעבר מכונית ישראלית בדרום הר חברון, הורה הבוקר (א') שר התחבורה להתקין אמצעי תאורה בקטע הכביש בו אירע המקרה לפני יומיים. בצל חקירת מצ"ח, מבהירים בהתנחלות עתניאל, בה התגורר הרב דן מרצבך שנהרג מהירי, כי אינם כועסים על "טעות שאינה מעידה על הכלל".

 

תקרית הירי ליד חברון - עוד כותרות:

 

המועצה הלאומית לדרכים בוחנת את האפשרות להציב עוד פנסים בקטע החשוך בכביש 60, ליד צומת האר"י, כדי למנוע מקרה דומה בעתיד. במשרד התחבורה הבהירו כי כבר החלו, בשיתוף צה"ל, בדיקות ליישום החלטת השר ישראל כץ.

 

לפי חקירת צה"ל, בבוקר יום שישי הבחין שומר במוצב בית חג"י במכונית סקודה לבנה שעוררה את חשדו. הוא דיווח על כך למוצב ה"פילבוקס" הסמוך. כוח צה"ל פתח באש לעבר רכב אחר כשהתקדם לעבר ה"פילבוקס" בכביש החשוך, שלפי עדויות קשה בו לזהות מכוניות מתקרבות, במיוחד אם הן נעות במהירות גבוהה.

 

מהירי של כוח החיילים לעבר המכונית נהרג הרב דן מרצבך, ונפצעו שתי נשים נוספות, מזל בן עמי וכרמלה טרבלסי. המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בחקירה רשמית נגד החייל שירה לעבר המכונית, בחשד שפעל בניגוד להוראות הפתיחה באש. לפי גרסת החייל, הוא חש איום מפורש על חייו כיוון שהרכב נסע במהירות לעברו, ולא עצר אף על פי שהחיילים אותתו בפנסים.

 

הכביש שבו התרחש הירי, יהיה מואר בלילות? (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הכביש שבו התרחש הירי, יהיה מואר בלילות?(צילום: נועם מושקוביץ)

 

החייל היורה, בדרגת סמל ראשון, נפצע קל בתקרית מפגיעת משאית פלסטינית. בשל נסיבותיו הקשות של האירוע, בצה"ל מתכוונים לסייע נפשית לחייל. בתום החקירה, תעביר מצ"ח את החומר לפרקליטות הצבאית שתצטרך להחליט אם להעמידו לדין פלילי.

 

בעתניאל ביקשו להבהיר בסוף השבוע כי אין בהם כעס על המקרה.

"מדובר בטעות ספציפית של חייל בודד, זה לא מצביע על הכלל", אמרו ביישוב, "צה"ל עושה כאן עבודה חשובה ואנו מעריכים את זה מאוד. הייתה טעות, היא כואבת לנו מאוד אבל אנו לא חשים פחות בטוחים עכשיו. נמשיך לנסוע בכבישים כרגיל".

 

חברי המשפחה הבהירו כי "השמועות על כך שהרב נרדם על ההגה ולא נסע עם אורות פגעו בהם מאוד, אף שהתבררו כלא נכונות". בעתניאל הבהירו כי קרובי הרב מצפים שהצבא יעשה תחקיר "אמיתי ושקוף".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מרצבך, לא ראה את החיילים?
סימני הירי במכונית
צילום: נועם מושקוביץ
הלווית הרב בהר הזיתים בירושלים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים