שתף קטע נבחר

מאמץ נוסף בכנסת למניעת הכרייה בדיונת סמר

בהשקת "השדולה לקידום מיחזור הפסולת בישראל" בכנסת, הובטח כי עד אמצע השבוע הבא יוכנו חלופות לכריית החול בדיונה הנדירה. עוד על הכוונת של השדולה: מיגור תופעת השלכת פסולת בניין בשטחי הרשות הפלסטינית

האם חברי הכנסת יצילו את דיונת סמר שבערבה הדרומית מכריית החול המתוכננת בה? בטקס הקמת "השדולה לקידום מיחזור הפסולת בישראל" שהתקיים אתמול (ב') במשכן בירושלים, הבטיח סגן יו"ר הכנסת, ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה), כי עד אמצע השבוע הבא תכין השדולה חלופות לכריית החול בדיונה הנדירה.

 

מאבקים נוספים להצלת שטחים פתוחים:

 

עבודות הכרייה בדיונה מקודמות על ידי מינהל מקרקעי ישראל, במטרה לספק חול לתעשיית הבנייה באילת. מזה כארבע שנים שתושבי האזור וארגוני סביבה מנהלים מאבק להצלת החולות, הממוקמים כ-20 ק"מ מאילת. העבודות היו אמורות להתחיל בשבוע שעבר, אך פעילי סביבה ותושבים חסמו את הטרקטורים בגופם.

 

בינתיים, התחייב היזם שלא להתחיל בעבודות עד שתתקיים פגישה בנושא בין השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לבין ראש המינהל, בנצי ליברמן. הכרזתו של מג'אדלה הגיעה בעקבות הצעתה של אורית נבו מפורום חברות המחזור, שלא לקחת חול מהדיונה, אלא לנצל את החול שמופק ממיחזור פסולת הבנייה בעיר אילת עצמה.

 

השדולה הוקמה על ידי מג'אדלה, ששימש בעבר כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה והיה בין מקדמי החוק למחזור צמיגים משומשים. לשדולה כבר הצטרפו החכ"ים יואל חסון, זאב בילסקי ורחל אדטו (קדימה), איתן כבל (העבודה) ודב חנין (חד"ש).

 

שדולה בכנסת מורכבת מח"כים בלבד ומתמקדת בגיוס תמיכה אצל בעלי השפעה ועניין לטובת עניין מסוים. פעילות שדולת חברי כנסת נוגעת בדרך כלל בנושא ספציפי ולא בקשת רחבה של נושאים, כאשר הכנסת אינה מתערבת בפעילותן של השדולות.

 

על הכוונת: השלכת פסולת בשטחי הרשות

מפגש השקת השדולה עסק ברובו בתופעת השלכת פסולת בניין בשטחי הרשות הפלסטינית. מג'אדלה, שניהל את הדיון, ציין כי נפגש עם נציגים ברשות הפלסטינית כדי לפעול ביחד למיגור תופעת השלכת הפסולת בשטחיהם.

 

פסולת בניין מושלכת בשטח ()
פסולת בניין מושלכת בשטח

 

מג'אדלה התייחס לתופעת הסחר שבין גורמים פלסטיניים מקומיים למשליכי פסולת ישראלים שמקבלים מהם רשות להיכנס לשטחים ולשפוך שם של פסולת בניין. בתמורה הם משלמים "דמי שפיכה" ששיעורם כחמישית מעלות דמי ההטמנה באתרים המוסדרים בישראל, וכך הם חוסכים את היטל ההטמנה.

 

מחדל נוסף הקשור בתופעת השלכת פסולת הבניין שצוין במפגש, הוא קריסת המטמנות המוסדרות בישראל, המאבדות את לקוחותיהן בגלל שיתוף הפעולה שבין מפני הפסולת הישרלאים לגורמים הפלסטיניים.

 

הפגיעה המתמשכת בסביבה כתוצאה מהשלכת הפסולת, הביאה את הרשות להגיש תלונות רשמיות לאו"ם נגד ישראל. "הרשויות בישראל מנסות לאכוף את התופעה, אבל לא למגר אותה", אמר מג'אדלה, שקרא להלחם בתופעה. השר ארדן, שנכח אף הוא בהשקה, סיפר כי נפגש עם ראש המנהל האזרחי בצה"ל ודן איתו בדרכים לפתרון הבעיה. 


פורסם לראשונה 14/11/2011 18:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיונות סמר. יינצלו?
צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
ראלב מג'אדלה
צילום: חיים צח
מומלצים