שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

ליצמן יעזיב מומחים שהתפטרו: אי אפשר להשתולל

סגן שר הבריאות מתכוון לקבל כבר כעת התפטרות כמה רופאים, במקום לחכות חודש: "אי אפשר שהמערכת תשתולל - הגבול נחצה מזמן". רופאים מאיימים: אם יקבלו רק את התפטרות חלקנו - נשבית את בתי החולים, אם יוצאו צווי מניעה - נלך למשטרה

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר אמש (יום ג') ל-ynet כי עיצומי הרופאים עברו מבחינתו את הגבול מזמן. בסופו של יום שבו התפטרו עשרות רופאים מומחים ומאות מתמחים לא הופיעו לעבודה, מתכוון ליצמן להודיע למספר מצומצם של רופאים מומחים שהתפטרו היום כי הוא מוותר על חודש ההתראה שמגיע לו כמעסיק, ומפסיק את עבודתם כבר עכשיו. "צר לי על כל רופא שיעזוב ועל כל רופא שהחליט להתפטר, אבל צריך לסיים את העניין הזה", אמר ליצמן.

 

המשבר במערכת הבריאות - כותרות אחרונות:

 

ליצמן, שהמהלך שהוא מקדם אמור לצאת לפועל ביממה הקרובה, הוסיף: "אי אפשר שהמערכת תשתולל, צריך להגיד - עד כאן רבותיי. הגבול מבחינתי נחצה מזמן. משרד הבריאות מטפל במשבר ובחולים, ועושה לפי החוק מה שהוא צריך לעשות. אנחנו עושים בדיוק מה שאנחנו צריכים לעשות ומה שמצופה מאתנו כאחראים על מערכת הבריאות".

 

רופאים מתמחים בתל-השומר. "מה רוצים הוותיקים?" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רופאים מתמחים בתל-השומר. "מה רוצים הוותיקים?"(צילום: מוטי קמחי)

 

סגן השר התלונן: "כשדיברתי עם מתמחים אמרו לי שלא דואגים למומחים הצעירים. כשניסיתי לדאוג למומחים הצעירים, אמרו לי 'לא תודה', ואחר כך דרשו עבור מתמחים. אני לא יודע מה רוצים הרופאים הוותיקים. שר"פ לא יהיה ושעון יהיה. כי זה בהסכם, ואני לא רואה מי שיוריד את זה מההסכם. הצעתי פתרון של פול טיימרים, אבל אם זה לא מה שהם רוצים - אז לא. לי אין פיתרון אחר, אבל בכל זאת היום הבטיחו לי ממשרד האוצר לחדש את המשא ומתן ללא קשר לבג"ץ".

 

את האפשרות להפסיק את עבודתם של המומחים המתפטרים באופן מיידי בחנו היועצים המשפטיים של משרד הבריאות, והרופאים שבהם מדובר טרם קיבלו הודעה על פיטוריהם. ועדי הרופאים הזהירו בתגובה כי ברגע שבו המהלך ייצא לפועל, הם ישביתו את בתי החולים.

 

סגן יו"ר ועד הרופאים בבית החולים איכילוב, ד"ר יוסי פז, אמר: "אם יקבלו את ההתפטרות של המתמחים והמומחים כולם, זה מקובל עלינו. אבל אם יעשו זאת כלפי רופא אחד או כמה מהם, הדבר יהיה כאילו עשו זאת לי, ואנחנו נלך למהלך שרצוי שיהיה של כל בתי החולים".

 

מתמחה: לא נכבד צווי מניעה

מדברי סגן השר עולה כי לראשי מערכת הבריאות לא ברור מדוע המתמחים בחרו לקום ולהתפטר שוב דווקא היום, יממה אחרי שנקבע כי בג"ץ ידון בעניינם ליום חמישי. "לא הייתה שום שביתה שנדרשו בה כל-כך הרבה דיונים משפטיים, אז מה יותר סביר מאשר לחכות עד שבג"ץ יאמר את דברו, מה הפחד?", תהה ליצמן. "אני מתפלא על כך שהרופאים לא חיכו יומיים".

 

סגן השר ליצמן. יש מי שמודיעים לו: "נלך למשטרה" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
סגן השר ליצמן. יש מי שמודיעים לו: "נלך למשטרה"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

ליצמן הדגיש כי הוא ער לבעיות של הרופאים. "אני ער לעבודה הקשה שלהם, אני הראשון שראיתי את זה בביקורי הפתע שערכתי, וזה נכון שהם עובדים קשה מדי. אני אעשה הכול בתקופתי כסגן שר כדי להקל עליהם ולתת להם את מה שהובטח להם. לא צריך לשאול אם המערכת יכולה או לא יכולה להתמודד עם המצב הזה. לצערי לכל דבר אפשר להתרגל. אבל זה לא העניין, אני רוצה שהם יחזרו לעבודה, אני רוצה אותם במערכת".

 

אחד המתמחים אמר הערב ל-ynet כי אם שוב יוצאו להם צווי מניעה, הוא וחבריו לא יכבדו אותם: "פשוט נלך לתחנת

המשטרה". מתמחה אחר, ד"ר נדב חיים מבית החולים שיבא בתל-השומר, אמר: "אם יוציאו לנו צווי מניעה כל אחד יפעל לפי צו מצפונו, אבל יש הרבה שלא ימלאו אותו שוב. אני בכל אופן לא חושב שאחזור לעבודה בתנאים האלה".

 

הבוקר הגישו עשרות רופאים מומחים מכתבי התפטרות, במסגרת מאבק המתמחים נגד ההסכם שנחתם מול האוצר. בבית החולים רמב"ם התפטרו כ-50 רופאים, באיכילוב כ-30 ובשניידר כ-20. בנוסף, 287 מתמחים לא הגיעו ביומיים האחרונים לעבודה בכמה בתי חולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן השר ליצמן. "צר לי על כל רופא שיעזוב"
צילום: אבי מועלם
הפגנת מתמחים. "רבים לא ימלאו שוב את הצווים"
צילום: תומר צ'ארס
מומלצים