שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רגישות מדי? נשים סובלות פי 9 מתסמונת לב שבור

  מחקר חדש מגלה כי תסמונת הלב השבור, המתרחשת לאחר הלם פתאומי, בין אם חיובי או שלילי, שכיחה עד פי 9 אצל נשים בהשוואה לגברים. התסמונת גורמת לתסמינים הדומים להתקפי לב, אך לרוב חולפת מאליה. הסיבה לשוני עדיין אינה ברורה

  נשים רגישות מגברים, ועכשיו זה גם בדוק: מחקר חדש מגלה כי נשים נמצאות בסיכון גבוה פי שבעה עד תשעה ללקות בתסמונת "הלב השבור" בעקבות ארועי לחץ נפשי, מוות או פרידה. תסמונת זו פוגעת באופן פתאומי בלב וגורמת לסימפטומים דמויי התקף לב, אולם לרוב החולים מחלימים באופן מוחלט ללא נזק קבוע. המחקר החדש הוצג בכנס האיגוד האמריקני לרפואת הלב שנערך השבוע בפלורידה.

   

  עוד על הקשר התקפי לב:

  מחקר: שוקולד מפחית ב-37% הסיכון להתקף לב

  מחקר: לגברים בודדים יש סיכוי גדול יותר להתקף לב  

  יש לך חברים? הסיכוי שלך לקבל התקף לב קטן יותר  

   

  הנפגעות: בעיקר נשים מבוגרות

  המחקר נערך על ידי ד"ר אבהישק דשמוך מאוניברסיטת ארקנסו. במחקר נאספו נתונים מאלף בתי חולים בשנת 2007, מתוכם נמצאו 6,229 מקרים של תסמונת הלב השבור. 671 מתוכם היו גברים. לאחר שהוסרו נתונים כמו יתר לחץ דם, עישון וגורמי סיכון אחרים העלולים להשפיע על הלב, נמצא כי נשים נמצאות בסיכון הגבוה פי 7.5 ללקות בתסמונת, לעומת גברים.

   

  עוד עלה מהמחקר כי שכיחות התסמונת הייתה גבוהה פי שלושה בנשים מעל גיל 55 מאשר בנשים צעירות יותר, וכי האחרונות היו בסיכון גבוה פי 9.5 ללקות בתסמונת, בהשוואה לגברים באותו הגיל. על אף הידוע על הרגישות הנשית הגבוהה, הרי שלפחות מבחינה רפואית עדיין לא ברור למומחים מדוע התסמונת שכיחה יותר אצל נשים.

   

  התסמונת: שכיחה יותר בקיץ 

  תסמונת הלב השבור זוהתה לראשונה בתחילת שנות ה-90 על ידי רופאים יפנים שכינו אותה "קרדיומיופתית טקוצובו". טקו צובו הן מלכודות התמנון הדומות לצורת לב פגוע. התסמונת מתרחשת לאחר הלם משמעותי, גם חיובי כמו זכייה בלוטו.

   

  המצב גורם לזרימת כמות גדולה של אדרנלין והורמוני דחק אחרים הגורמים לחדרי הלב להתרחב באופן פתאומי ולעבור מצב של אי ספיקה, בדומה למתרחש בעת התקף לב. עם זאת בניגוד להתקף לב לא מתרחשת חסימה של כלי הדם. רוב הנפגעים מחלימים בתוך מספר שבועות, אולם במקרים נדירים מסתיימת הפגיעה במוות.

   

  כאמור, במרבית המקרים תסמונת הלב השבור חולפת מאליה בלי להותיר כל סימן, אולם אצל כ-10% מהנפגעים תתפרץ התסמונת בשנית במהלך החיים. עוד מעניין לדעת כי אף שהתקפי לב שכיחים יותר בחורף, תסמונת הלב השביר שכיחה יותר דווקא בקיץ, מסיבה לא ברורה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשים. רגישות יותר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים