שתף קטע נבחר

אין אולטימטום לאיראן: ביקורת רפה בסבא"א

הדו"ח החריף לא מוביל למעשים: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הסכימה לבקר את איראן על תוכנית הגרעין שלה, אך בעקבות התנגדות רוסיה וסין לא הציבה אולטימטום לטהרן. מזכ"ל סבא"א: "חובתי להתריע בפני העולם"

דו"ח נוקב, החלטה רפה. החלטת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בעקבות הדו"ח שקובע כי איראן פעלה לפיתוח תוכנית גרעינית צבאית, כוללת ביקורת על טהרן, אך לא מציבה אולטימטום לחקירת הנושא. כך עולה מטיוטת ההחלטה שהגיעה לידי סוכנות הידיעות AP ונדונה במועצת הנגידים של סבא"א המכונסת היום (יום ה') בווינה. ynet העביר שידור חי ממסיבת העיתונאים של מזכ"ל הסוכנות, יוקיה אמאנו.

 

ישראל, העולם והגרעין האיראני - כתבות אחרונות ב-ynet:

לו היה איראני: "ברק נתן לגיטימציה לפצצה"

טהרן: הפיצוץ אירע בזמן מחקר שסיכן את ישראל

ארה"ב חושפת: פצצות ענק נגד בונקרים איראניים

תשובת איראן לישראל: שרשרת אנושית

 

35 המדינות החברות אמורות להצביע על ההחלטה מחר. המסמך מראה כי שני הצדדים בדיון התפשרו. ארה"ב ובעלות בריתה המערביות, בריטניה, צרפת וגרמניה, ביקשו להכריח את טהרן לשתף פעולה עם הסוכנות או לעמוד בפני מועצת הביטחון של האו"ם. לעומתן, רוסיה וסין התנגדו לביקורת קשה מדי או ללוח זמנים נוקשה שיגרור ענישה.

 

אמאנו במסיבת העיתונאים. חש חובה לפרט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אמאנו במסיבת העיתונאים. חש חובה לפרט(צילום: רויטרס)

 

הדיפלומטים ששוחחו עם סוכנות הידיעות על ההחלטה אמרו כי ארה"ב ובעלות בריתה היו מוכנות לקבל החלטה חריפה בהרבה, אך נכנעו ללחץ של רוסיה וסין. עם זאת, דיפלומט אחר הגן על המסמך בטענה שככל הנראה הוא יזכה לתמיכת כל המדינות החברות, למעט קובה, הנמנעת באופן קבוע מהחלטות נגד טהרן.

 

"ברור שלאיראן יש שאלות שהיא צריכה לענות עליהן", אמר אמאנו במסיבת עיתונאים שנערכה במסגרת כינוס מועצת הנגידים. הוא הוסיף כי הוא חש שמוטלת עליו החובה לפרסם סיכום מפורט של האפשרות שאיראן שוקדת על תוכנית גרעינית צבאית. "זוהי חובתי להתריע בפני העולם", אמר אמאנו.

 


 

"דאגה חמורה, עמוקה וגוברת"

המסמך מתאר "דאגה חמורה מכך שאיראן ממשיכה להתנגד לדרישות ולהתחייבויות של מועצת סבא"א והחלטות מועצת הביטחון". ההחלטה מציינת גם "דאגה עמוקה וגוברת לגבי הסוגיות הלא פתורות הנוגעות לתוכנית הגרעין האיראנית, כולל אלה שיש להבהיר כדי לפסול את האפשרות לממד צבאי של התוכנית".

 

נציג איראן (שמאל) בסבא"א לצד שגריר רוסיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נציג איראן (שמאל) בסבא"א לצד שגריר רוסיה(צילום: רויטרס)

 

אלו אמנם מושגים חזקים במונחים דיפלומטיים, אולם המסמך לא מזכיר איום בפנייה למועצת הביטחון של האו"ם.

עם זאת, שני דיפלומטים מערביים אמרו שייתכן שהנושא יעלה בפגישת סבא"א במרס. 

 

מזכ"ל סבא"א, אמאנו, אמר בפתח כינוס המועצה כי הציע לאיראן לשלוח אליה משלחת מיוחדת שתבחן בשטח את החשדות האחרונות כי היא מפתחת נשק גרעיני. "הכרחי שמשלחת כזו תבחן את הטענות שהעליתי בדו"ח שלי", אמר, "אני מקווה שנוכל למצוא לכך מועד מתאים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמאנו בפתח הכינוס. "איראן צריכה לענות על שאלות"
צילום: AFP
שגריר איראן בסבא"א, היום
צילום: רויטרס
מומלצים