שתף קטע נבחר

סעודיה: יש לך "עיניים מפתות"? כסי אותן

על-פי דיווח באתר ערבי, חבר בוועדה למניעת הפקרות התפתה מעיניה של אשה. בעקבות כך ייתכן שהנשים במדינה המוסלמית יאלצו לכסות גם את עיניהן

הנשים בסעודיה עוטות רעלות, החושפות רק את עיניהן - אבל ייתכן שבקרוב הן יצטרכו לכסות גם אותן: בסעודיה שוקלים להורות לנשים עם "עיניים מפתות" לכסות אותן, כדי שלא יפתו גברים. כך דיווח הבוקר (שבת) ה"דיילי מייל" הבריטי, שציטט אתר אינטרנט בסעודיה. על-פי ההצעה, נשים שלא יכסו את עיניהן יסתכנו במעצר.

 

נשים בסעודיה - כתבות אחרונות ב-ynet

 

דובר של הוועדה הסעודית לקידום הטוהר ומניעת ההפקרות, שייח מוטלב אל-נאבט, אמר כי ההצעה לחייב את אותן נשים לכסות את עיניהן נמצאת "על השולחן".

 

הנשים בסעודיה מחוייבות, על-פי החוק, ללבוש גלימה שחורה וארוכה, המכסה גם את ראשן, אך לא את הפנים. בכמה אזורים במדינה הנשים צריכות לכסות את הפנים, כשהן יוצאות מבתיהן. אם הנשים מפרות את החוק ויוצאות לרחוב בלבוש שלא על-פי החוק, הן צפויות לקנס או אפילו לעונש מלקות.

 

אתר אינטרנט ערבי עצמאי דייוח כי ככל הנראה ההצעה לאיסור החדש נבעה ממקרה בו אחד מחברי הוועדה לקידום הטוהר ומניעת ההפקרות - נמשך לאשה בשל עיניה המפתות. בעקבות המקרה הוא החליט לנסות למנוע מקרים דומים, בהם גברים יתפתו.

 

פרט להוראה ללבוש בגדים המכסים כמעט את כל הגוף, לנשים בסעודיה אסור לנהוג ברכב. בנוסף אסור להן לצאת מהבית ללא ליווי של גבר. מדובר בחוקים דתיים ולא בחוקי המדינה.

 

לפני חודשיים נידונה אשה סעודית ל-10 מלקות, לאחר שהפרה את האיסור על נשים לנהוג במדינה. כך סיפרו פעילי זכויות אדם

 סעודים. על פי פעיל זכויות האדם, סמאר בדווי, בית המשפט מצא את שאמה אשמה בנהיגה ללא רשות הממשלה.

 

סעודיה היא המדינה היחידה בעולם האוסרת על נשים ואזרחים זרים לנהוג בשטחה. האיסור מכריח משפחות רבות לשכור נהג שיסיע את בנות המשפחה, ולשלם לו משכורת חודשית בגובה כ-400 דולרים. אלו שאינן יכולות להרשות לעצמן לשכור נהג פרטי, נאלצות להסתמך על הגברים במשפחה שיואילו בטובם להסיען למקום העבודה, ללימודים או למרכז הקניות הקרוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשים בסעודיה. ארכיון
צילום: רויטרס
הכל מוסתר. נשים באפגניסטן
צילום: AFP
מומלצים