שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מלצר, יש סערה במרק שלי

  סכסוך בין השף רפי כהן לבלוג אוכל עולה מדרגה: כעת שפים מובילים כחיים כהן, עומר מילר, אבי ביטון ועוד מושכים את השתתפותם מאירוע מדובר של הבלוג בשל טענות על התנהלות בעייתית באופן סיקור וביקורת המסעדות. בעלי הבלוג בתגובה: "עדיף שכהן יתמודד באופן ענייני עם ביקורת לא מחמיאה"

  בשבוע האחרון נכנס להילוך גבוה הסכסוך המתוקשר בין בלוג "בייגלה", לבין שפים ובעלי מסעדות מובילים ופופולריים כרפי כהן ("רפאל"), יריב מלילי ("בית תאילנדי") ועומר מילר ("חדר אוכל).

   

  עוד בערוץ האוכל:

  קל וטעים: פוקאצ'ת זעתר ביתית

  שקשוקה רומנית: ממליגה עם ביצים וגבינות

  כך חוגגים: יינות צעירים בפחות מחמישים

   

  הסערה סובבת מסביב לאירוע שמארגן הבלוג וקרוי "יום המרק" ומתקיים פעם בשנה במסעדות, באירועים פרטיים שמאורגנים על ידי גולשים ובאירוע מרכזי בנמל תל אביב. רווחי המרקים המוגשים באירועים מועברים לעמותת "לשובע".

   

  עומדים בעין הסערה. מרקים (צילום: אורן שלו) (צילום: אורן שלו)
  עומדים בעין הסערה. מרקים(צילום: אורן שלו)

   

  כעת הודיעו כמה מהשפים הבכירים שהיו אמורים להשתתף באירוע המרכזי שיבטלו את השתתפותם. בין השמות ניתן למנות את חיים כהן ("יפו תל אביב"), אבי ביטון ("אדורה"), אביב משה ("מסה") ובינו גבסו ("ד"ר שקשוקה").

   

  הרקע לביטולים הוא בסכסוך בין בעלי הבלוג, דודי כליפא ונעמה פלד לבין רפי כהן ומסעדנים נוספים. כהן טוען שמסעדתו, שנבחרה לאחת מהמסעדות האהובות על ידי הבלוג וזכתה לביקורת חיובית בו, ספגה ביקורות שליליות וקטלניות מבני הזוג, מייד אחרי שסירב להיכנס עם השניים לשותפויות עסקיות.

   

  "לא ייתכן שאתר שינסה להצטייר כאתר חברתי למטרות כיף ולא למטרות רווח - האופן שבו הגדירו את 'בייגלה' בעלי הבלוג לפנַיי - יטריד מסעדנים, ילחץ עליהם לשיתוף פעולה עסקי וכשאתה מסרב, יתקיף אותך ויכתוב עליך ביקורות רעות", אומר רפי כהן בראיון ל-ynet.

   

  "זה סיפור חוזר ויש לי דוגמאות ממסעדות נוספות. אני לא חיית אינטרנט ולא מבין בפייסבוק, אבל אני כן מבין שכל אדם שחבר של הבלוג בפייסבוק, נותן לאנשים האלה כוח שהם משתמשים בו כאיום מול המסעדנים וכופים עליהם לשתף פעולה ולענות לכל גחמותיהם."

   

  בייגלה (צילום: סי די בנק) (צילום: סי די בנק)
  בייגלה(צילום: סי די בנק)

   

  עומר מילר, השף של "חדר האוכל", שמסעדתו השתתפה באירוע בשנה שעברה, בחר שלא לעשות כן השנה וגם יוצא נגד הבלוג בפרופיל הפייסבוק שלו: "הבעיה שלי היא לא עם עמותת 'לשובע', אגודה מדהימה שאני תורם לה בשקט ובאהבה מדי שבוע כמו שפים רבים, אלא עם 'בייגלה'", הוא אומר ל-ynet.

   

  "אין לי בעיה עם ארגון שרוצה לעשות כסף או לעסוק בפעילות מסחרית. אבל כשגוף מסחרי טוען שהוא מבקר מסעדות מחד ומצד שני מקיים פעילויות מסחריות עם נשואי הביקורת – זו כבר בעיה. כאן טמון המקור לשכרון הכוח של 'בייגלה', שמשתמשים בבלוג וכותבים נגד מי שמסרב להיענות לדרישותיהם. אנשים מפחדים להתלונן, מכיוון שאף מסעדן לא רוצה להצטייר באופן שלילי מול רבבות של פוד'יז. אני באופן אישי שמח להתפוצץ עליהם כי זה אולי יכניס אותם לפרופורציות", הוא אומר.

   

  עצוב? בהחלט

  אביב משה טוען ש-"היו דברים תמוהים בהתנהלות של השניים באירועים קודמים ובסופו של דבר לא לקחתי בהם חלק. אם כתוצאה מ'בייגלה' נפגעו חבריי למקצוע, אז כנראה שגם באירוע הנוכחי אני לא אהיה ".

   

  "אם הדברים שנאמרים בימים האחרונים נכונים, זה מאד עצוב", מוסיף אבי ביטון. "אני מכיר את 'בייגלה' כמעט מאז שנפתחו, יש להם קהילה גדולה ומרשימה ובעלי הבלוג, דודי ונעמה, הם אנשים מאד כריזמטיים שהצליחו לסחוף אחריהם אנשים. אבל לפני שאני מסעדן, אני טבח ועל כף המאזניים אני נמצא עם השפים, שמעלים טענות שהן בעיני צודקות".

   

  בתגובה לדברים שהעלו נגדם כהן ואחרים, התראיינו השבוע כליפה ופלד לתוכנית "צינור לילה" שבערוץ 10. בראיון הם כינו את כהן "ילד כאפות", אמרו שהוא "שיקר ובחר בדרך פחדנית ובכיינית" והוא אף הושווה על ידם למובארק. כהן מאידך כינה את העומדים מאחורי "בייגלה": "אנשים שפועלים באופן נצלני, ובוודאי לא מקצועי".

   

  למרות המהומות, לא כל השפים מסירים את השתתפותם מהאירוע. השף ניר צוק ("קורדיליה") טוען כי "יום המרק הוא יום שכולו עומד בסימן תרומה לעמותות. אני מאד אוהב ומוקיר את עמותת 'לשובע', עובד איתם הרבה שנים ואשמח לבוא עם המרק שלי ולכבד את המטרה המופלאה" וגם רועי קפלן, מבעלי "טוטו" מוסיף בשם המסעדה ואומר: "אנחנו משתתפים. זה משחק שכולם משחקים בו. כללי המשחק ידועים ואנחנו משחקים בו, בדיוק כמו כולם".

   

  חיים כהן, שכאמור גם ביטל את השתתפותו באירוע, מבקש להרגיע בכל זאת את הרוחות ומזכיר שמדובר באירוע צדקה: "לא צריך להעניש את האגודה בגלל 'בייגלה'. אקיים את יום המרק במסעדה ואעביר את הכסף לעמותת 'לשובע'. אך עם או בלי קשר, כליפא צריך להחליט מה הוא רוצה להיות: בלוגר שמקיים אירועים או מבקר מסעדות. הכוח הזה קצת בלבל את כליפא, שבעיני צריך לעשות חושבים בעקבות המקרה ולהבין שהוא לא יכול להמשיך לפעול בשני הכובעים", הוא אומר ומסכם.

   

  תגובת בייגלה:

   

  "יום המרק הינו מיזם המתקיים, זו השנה השניה, שכל כולו תרומה לעמותת לשובע המאכילה אלפי נזקקים מידי יום והיווה את יריית הפתיחה להתגייסותו של אתר בייגלה למען עמותת לשובע שבעקבותיה נאספו לטובת העמותה יותר מ 200 אלף שקלים במספר אירועים.

   

  "כל משתתף באירועים אלו תרם את דמי ההשתתפות ישירות לעמותת לשובע, ושקל מסכומים אלו לא הועבר לבעלי אתר בייגלה".

   

  "מנהלי אתר בייגלה מצרים על כך שהמידע השקרי אשר פורסם גרם לשף עומר מילר לפרוש מ"יום המרק" ולשפים נוספים לשקול שנית השתתפותם ביום זה ובכך פוגעים, לא באתר בייגלה אלא בעמותת לשובע ובאלפי נזקקים אשר באים בשעריה מידי יום".

   

  "אנו מצרים על כך שהשף רפי כהן בחר להוביל כתבה המבוססת על שקרים במקום להתמודד בצורה עניינית עם הביקורת הלא מחמיאה שנכתבה על ארוחה ספציפית במסעדתו. אתר בייגלה יפריך את אשר עלה בכתבה, טענה אחר טענה במקום ובזמן אשר יבחר לנכון".

   

  "אנו מזמינים כל שף לשקול אם משחקי אגו וכוח שווים פגיעה בחלשים ביותר בחברה הישראלית, ולפנות ישירות לעמותת לשובע ולוודא כי תרומתו אכן תגיע לאנשים הזקוקים לה".

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ישאר לבד? מרק
  צילום: shutterstock
  לא חיית פייסבוק. רפי כהן
  צילום: ירון ברנר
  רק שלא יענישו את "לשבוע". חיים כהן
  צילום: חגי דקל
  ישתתף ביום המרק. ניר צוק
  צילום: גלעד קוולרציק
  התפוצץ. עומר מילר
  צילום: ענת מוסברג
  לא משתתף בסוף. בינו גבסו
  צילום: תום להט
  מומלצים