שתף קטע נבחר

ראש אכ"א: נשים צריכות להופיע מעל כל במה

האלופה אורנה ברביבאי דיברה בוועדה בכנסת, והתייחסה למתיחות עם רבנים שדורשים למנוע הופעות נשים מול חיילים. "למפקד יש שיקול דעת במקרה של רגישות ספציפית"

האשה הבכירה בצה"ל מתייצבת להגן על כבודן של הנשים: "נשים צריכות לשיר מעל לכל במה ובכל טקס", אמרה הבוקר (ג') ראש אגף כוח אדם, האלופה אורנה ברביבאי, במהלך דיון של ועדת המשנה לכוח אדם של ועדת החוץ והביטחון בכנסת.

 

ברביבאי הסבירה שעמדתה נובעת "מתוך תפיסה מכבדת ושיוויונית", והדגישה כי "המפקד הוא שקובע את המציאות שבה היחידה נמצאת ויש לו שיקול דעת, שאם נדרשת רגישות ספציפית מביאים אותה לידי ביטוי".

 

האלופה הראשונה בצה"ל מונתה לעמוד בראש ועדה לבחינת השירות המשותף בכללותו. "אנחנו מדברים על תפיסת עולם של שירות שיתאים לשני המינים. הגדלנו את היקף גיוס החרדים, מתוך אותה תפיסה".

 

"שהשירות יתאים לשני המינים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"שהשירות יתאים לשני המינים"(צילום: רויטרס)

 

בבריבאי הזכירה גם את יוזמת העלאת שכר חיילי החובה, שמקדמת חברת הכנסת מירי רגב: "הרציונל שאומר שצריך לשלם יותר שכר הוא נכון, אבל אנחנו מתייחסים לצבא כערך, ולכן לא נכון לתת שכר בהלימה לשעות עבודה, ואנחנו קוראים לזה דמי קיום. נכון לשפר את דמי הקיום הנוכחיים. נכון לשמור על מדרג בין לוחמים בחזית הפועלים באזור עם סכנת חיים, ועד הקצה האחר".

 

ראש ועדת המשנה, תא"ל במיל' רגב, אמרה כי "שילוב הדתיים והחרדים בצה"ל חשוב, אך אינו בא על חשבון תפקוד ותפקידי הנשים. בצה"ל יש מפקדים שהם הסמכות והם מכבדים כמובן את הרבנים מבלי לפגוע בערך השיוויון לנשים".

 

רב השומרון איים: לא יתגייסו

בתחילת השבוע התייחס לנושא שירת הנשים גם הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. "ממה ששמעתי לא אהבתי את דבריו של הרב לבנון בסוף השבוע. מה שחשוב הוא המשמעת הפיקודית ולכידות היחידות", אמר הרמטכ"ל בהתייחס לדבריו של הרב אליקים לבנון, לפיהם אם חיילים דתיים יחויבו להשתתף בטקסים רשמיים שבהם ישירו נשים, הוא יורה לתלמידיו שלא להתגייס עוד לצה"ל.

 

הרב לבנון, רב השומרון וראש ישיבת ההסדר באלון מורה, הזהיר כי אם צה"ל יאמץ את ההמלצות המסתמנות של הוועדה שהקים הרמטכ"ל, לפיהן חיילים דתיים יחויבו להשתתף בטקסים צבאיים רשמיים שבהם יש שירת נשים, ינחו רבנים רבים את תלמידיהם לנטוש את האירועים האלה "גם אם בשל כך יועמדו מול כיתת יורים".

 

בראיון לרדיו קול חי תקף הרב בחריפות את ההמלצות האמורות וטען כי יש "למסור את הנפש" על העניין. לדבריו, מדובר במהלך של כפייה מצד הצבא כלפי החיילים הדתיים,

 שיכניס אותם למצב המוגדר בהלכה "שעת השמד" - שבו אסור לאדם להתפשר ולעבור אפילו על מצוות קלות ביותר, אלא "ייהרג ואל יעבור". הרב לבנון הצהיר כי במקרה כזה יורה לתלמידיו שלא להתגייס עוד לצה"ל, משום שזה כבר לא יהיה צבא יהודי, והוא מצפה מבכירי הרבנות הצבאית להתפטר.

 

סערת שירת הנשים בלטה לפני כמה חודשים, אז סירבו כמה צוערים בבית הספר לקצינים להיכנס למופע, והודחו מהקורס. בהמשך, חלקם הוחזרו אחרי בירור והתנצלות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלופה ברביבאי. "המפקד קובע את המציאות"
צילום: יואב זיתון
מומלצים