שתף קטע נבחר

פישר: ירידה חדה במחירי הדירות תפגע במשק

נגיד בנק ישראל הזהיר מפעולות פזיזות בשוק הנדל"ן ועקץ את שר השיכון. "אסור לנקוט בצעדים שייראו טוב בטווח הקצר, אבל יזיקו בהמשך לציבור", אמר במהלך דיון בוועדת הכספים. "התפלאתי לגלות שדיונים שהיו לי עם אטיאס הופיעו בעיתון"

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, אמר הבוקר (ד') כי ירידה חדה במחירי הדירות תפגע במשק. בדיון שהתקיים בוועדת הכספים הזהיר הנגיד מפעולות פזיזות בענף הנדל"ן: "אני סבור שיש צורך בשיווק מהיר של קרקעות לבנייה, אבל המחירים צריכים לרדת בהדרגתיות ולא בירידה חדה שעלולה להוביל לקשיים בענף הבנייה", אמר.

 

 

פישר אמר את הדברים בתגובה לשאלת יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התודה) ששאל האם נכונים הפרסומים כי הנגיד ביקש משר השיכון, אריאל אטיאס, לצמצם את קצב שיווק הקרקעות. "אני מחבב את השר אבל התפלאתי לגלות ששיחות סגורות ביני לבין שר השיכון, שבהן אני מדבר איתו באופן פתוח וגלוי, מוצאות את דרכן לתקשורת", השיב פישר, "אבל אולי אלו הכללים ואני צריך להתרגל אליהם".

 

לדבריו, "אסור לנקוט בצעדים פופולאריים שייראו טוב בטווח הקצר אבל יזיקו בהמשך לציבור הישראלי. דיברנו על היקף השיווקים ואמרתי לשר שאני לא יודע וגם הוא לא יודע מה תהיה הכמות וצריך להסתכל מה קורה בשוק.

 

"הערכתי בפני השר שקצב של כ-40,000 יחידות דיור חדשות לשנה הוא קצב סביר, לאחר שבשנה האחרונה נרשמו כ-43,000 התחלות בנייה.

 

פישר הדגיש: "אני בהחלט סבור שיש צורך בהמשך שיווק מהיר של קרקעות לבניה, על מנת להקטין את המחסור בדירות שהיה עד כה אחד הגורמים העיקריים לעליית מחירי הדירות בשנים האחרונות, עלייה שככל הנראה החלה להתמתן - החודש ראינו סימן ראשון בנתוני הלמ"ס לירידה במחירי הדירות.

 

"מזה זמן רב אנו בבנק ישראל מתריעים על המחסור בקרקעות לבנייה ואנו מברכים על הצעדים שהממשלה עשתה בתחום זה. גם בנק ישראל נקט בצעדים חשובים בתחום שוק הדיור".

 

לדברי פישר, "ענף הנדל"ן הוא ענף קשה מאד במובן שבונים היום ולוקח שנתיים לראות התקדמות, תמיד צריך לחזות מה יהיה המצב בעוד שנתיים או שלוש כשיצטרכו למכור את הדירות. צריך להסתכל קדימה ולהתאים את שיווק הקרקעות לצרכים ארוכי הטווח של השוק".

 

"במדינות רבות הפגיעה בנדל"ן פגעה במשק"

פישר אמר עוד, כי "השר ביקש לדבר איתי על המגבלות במתן אשראי לענף הבינוי והנדל"ן. על פי המגבלה הקיימת כיום, הבנקים מוגבלים כך שחבויות ענף בינוי ונדל"ן לבנק (כולל תשתיות) לא תעלנה על 20% מסך כל חבויות הציבור לבנק. יש לציין, שכיום 20-25% מנתח האשראי של הבנקים מופנה למשכנתאות, כלומר חשיפת המגזר הבנקאי לדיור ובנייה היא כ-45%.

 

"ראינו מדינות רבות שבהן הפגיעה ביציבות ענף הנדל"ן פגעה קשות ביציבות המשק: משקים שהגיעו למצב שבו בנו בקצב מהיר, אבל כשהמצב משתנה ענף הבנייה נעצר באופן פתאומי. במצב כזה מתרחש משבר בענף הנדל"ן, אשר פוגע לא רק בענף עצמו וברוכשי הדירות אלא גם במערכת הבנקאית, ביציבות הפיננסית ובציבור כולו".

 

גפני אמר בתגובה כי שיווק הקרקעות נתקע בשנים האחרונות, וכעת השיווק נועד למלא את החוסר של כל השנים האחרונות. "אנחנו נתמוך בכל צעד שיוכל לסייע להוריד מחירים ושיווק הקרקעות הוא צעד מהותי", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים