שתף קטע נבחר

איראנגייט והקשר הישראלי: המסמכים נחשפים

25 שנה אחרי שהתפוצצה, מסמכים מחקירת פרשת איראן-קונטרס יוצאים לאור. בין הפרטים שנחשפים: כיצד הנשיא רונלד רייגן וסגנו, ג'ורג' בוש האב, יצאו נקיים לחלוטין. ומה חשב שר ההגנה על מעורבות ישראל?

תיקים מהאפילה: 25 שנים בדיוק לאחר שפרשת איראן-קונטרס נחשפה בתקשורת, פורסמו אמש (יום ו') ממצאי חקירה מיוחדת על הפרשה, שלא היו ידועים לציבור עד כה, בהם תחושות בכירים בממשל האמריקני על המעורבות הישראלית בפרשה. הנשיא האמריקני בשנת 1986, רונלד רייגן, וסגנו דאז, ג'ורג' בוש האב, היו מעורבים אמנם עד צוואר בפרשה, אבל יצאו מהחקירה נקיים מבחינה משפטית בלא כל אחריות פלילית. כך קבע אחד התובעים בפרשה, החוקר המיוחד כריסטיאן מיקסטר, בדו"ח סודי שהגיש לפני 20 שנה אבל מתפרסם רק עכשיו, בעקבות עתירת "הארכיון לביטחון לאומי" של אוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון.

 

יוצאים לאור - חשיפות אחרי שנים ארוכות:

 

רייגן. הפר את החוק כדי לשחרר שבויים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רייגן. הפר את החוק כדי לשחרר שבויים(צילום: AFP)

 

ישראל היתה מעורבת אז בעסקה עקיפה שנרקחה בבית הלבן הרפובליקני באמצע שנות ה-80, למכור נשק למשטר האייתוללות באיראן דרך ישראל (כי טהרן הייתה נתונה לאמברגו נשק אמריקני), תוך הבטחה איראנית לשחרר שישה בני ערובה אמריקנים שנשבו בלבנון. כספי עסקת הנשק היו אמורים לשמש את סוכנויות הביון של ארה"ב (ה-CIA) למימון פעילות של המחתרת בניקרגואה - דבר שהיה אסור גם הוא על פי חוק שקבע הקונגרס האמריקני שהיה בשליטה דמוקרטית.

 

לפי המסמכים שנחשפים כעת, חלק מבכירי ממשלו של רייגן, בהם שר ההגנה דאז, קספר ויינברגר, חשו שהפרת החוק ועירובה של ישראל בפרשה הם בעייתיים בלשון המעטה. בפגישה דרמטית שנערכה ב-7 בדצמבר 1985, אמר ויינברגר לנשיא רייגן כי "הלבנת העסקה דרך ישראל והמתווך האיראני לא יהפכו אותה לחוקית". רייגן הגיב באופן נחרץ והסביר כי יוכל להסביר את הפרת החוק, אבל לא יוכל להתמודד עם טענות לפיהן "נשיא חזק כרייגן ויתר על הזדמנות לשחרר שבויים". ויינברגר לא ויתר ואמר לרייגן כי כל אנשי הממשל עשויים למצוא עצמם בכלא. "שעות הביקור שם הן בימי חמישי", רמז לנשיא.

 

יוצאים לאור - חשיפות נוספות אחרי שנים:

 

חלקה של ישראל בעסקה התמצה במכירת הנשק לאיראן דרך "גורם משני" ותמורתו אמורה הייתה ארצות הברית להעביר נשק חלופי. התמורה הכספית הועברה מישראל ל-CIA למימון פעולת הקונטרס בניקרגואה, בניסיון להפיל את המשטר הסנדיניסטי המהפכני-הסוציאליסטי.

 

הונאת הציבור איננה פשע

החוקר הגיע למסקנה ב-1991 כי למרות שהנשיא רייגן תודרך מראש לגבי משלוח נשק לאיראן ב-1985, יהיה קשה לתבוע אותו על הפרת חוק איסור מכירת הנשק לאיראן, משום שהתובע הכללי באותה תקופה, אדווין מיז, אמר לרייגן כי "חוק הביטחון הלאומי" עולה על חוק אמברגו הנשק ומבטל אותו.

מיקסטר דיווח על מסקנה זו לחוקר העצמאי לורנס וולש, שהיה עסוק באותה תקופה בחקירת מעורבותו של סגן הנשיא בוש, שבעת החקירה כבר כיהן כנשיא ארצות הברית. 

 

כמו כן הוא מצא כי מצג השווא של הנשיא רייגן ואנשי ממשלו, שסיפקו לציבור חצאי אמיתות וחלקי שקרים עם פרסום הפרשה ב-1986, אינם עילה לתביעה נגדם - כי הונאת הציבור והתקשורת אינם מוגדרים כפשע.

 

"יש תחום חקירה יוצא מהכלל שיכול להוביל באופן מתקבל על הדעת לעדויות חדשות על תפקידו של בוש באיראן-קונטרס", כתב החוקר, שהגיע למסקנה שבוש ידע על התמיכה הצבאית הסודית במחתרת של ניקרגואה, לרבות המלצה שלו להניח מוקשים בנמלי המדינה שבמרכז אמריקה.

 

בוש האב. הציע להניח מוקשים בנמל ניקרגואה (צילום: AP) (צילום: AP)
בוש האב. הציע להניח מוקשים בנמל ניקרגואה(צילום: AP)

 

שנה לאחר דו"ח מיקסטר, החוקר העצמאי וולש הצליח לשכנע חבר מושבעים בקדם משפט שיש להעמיד לדין את קספר ויינברגר. אלא שבוש העניק חנינה לויינברגר לפני שזה הועמד לדין. יחד איתו חנן הנשיא בוש האב עוד חמישה מעורבים אחרים בפרשה, בהם אליוט אברמס, שלימים התמנה לסגן היועץ לביטחון לאומי בממשל בוש הבן.

 

החוקר הגיע למסקנה כי אין עדויות המוכיחות שהנשיא רייגן פעל להסיט חקירת הקונגרס לגבי הפלת מטוס שהוביל הספקת נשק לקונטרס.

ההנחה הייתה כי אם על הנשיא רייגן לא ניתן להטיל אחריות פלילית למתן ההיתר למבצע איראן-קונטרס, אז אין כל בסיס להטיל אחריות פלילית סגנו דאז, בוש האב, שנכח בישיבות שניהל הנשיא רייגן בעניין. 

 

וולש הוסיף לפעול ונפגש ביולי 1992 עם רייגן עצמו, שכבר היה חולה למדי. "הוא היה אדיב ביותר והציע לצוות החקירה סוכריות ג'לי, אבל כבר לא זכר דבר מפרטי הפרשה". כתב וולש בספר שפרסם בעבר. כבר אז, ציין וולש, הנשיא לשעבר הפגין סימנים ברורים של מחלת האלצהיימר, ממנה מת רייגן כעבור 12 שנה. "היה לנו ברור שלא נוכל להעמידו לדין", כתב.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייגן. כשנחקר כבר לא זכר דבר בשל מחלתו
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
וינברגר (משמאל). התריע על אי-חוקיות המבצע
צילום: איי אף פי
צילום רוייטרס
ג'ורג' בוש האב (משמאל). חנן את המעורבים
צילום רוייטרס
מומלצים