שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ה-OECD חותך את תחזית הצמיחה של ישראל

  בארגון המדינות המפותחות מעריכים: התמ"ג הישראלי יצמח ב-2012 ב-2.9%, לעומת 4.7% בתחזית קודמת. "הכלכלה תימנע ממיתון, אך תהיה האטה". עוד כותבים ב-OECD: גוש האירו כבר במיתון, הצמיחה בארה"ב ובריטניה תרד, יפן תתאושש

  ארגון ה-OECD חותך את תחזית הצמיחה של ישראל. לפי ההערכות של הארגון, התמ"ג יצמח ב-4.7% השנה. זאת לעומת תחזית קודמת ממאי לצמיחה של 5.4%. התחזית לשנת 2012 הורדה מ-4.7% ל-2.9%.

   

   

  לפי תחזית הארגון הכלכלה בישראל צפויה להימנע ממיתון, אך היחלשות הביקוש מבחוץ תגרור האטה בגידול בתוצר אשר צפויה להשתנות באמצע 2012. הורדת תחזיות הצמיחה ושיעור התעסוקה בנוסף לציפיות אינפלציוניות נמוכות יותר והוצאות, הובילו להקלה של המדיניות המוניטרית, נכתב בדו"ח ה-OECD. 

   

  התנופה מההתאוששות העולמית אוזלת (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  התנופה מההתאוששות העולמית אוזלת(צילום: מוטי קמחי)

   

  שיעור האבטלה בישראל צפוי לעמוד השנה על 5.6%, לפי תחזיות ה-OECD. שיעור זה יעלה ל-6% ב-2012 ולאחר מכן הוא צפוי לרדת ל-5.8% בשנת 2013.

   

  מדו"ח ה-OECD, בו חתך את תחזית הצמיחה העולמית, עולה כי הולכת ואוזלת התנופה מההתאוששות הכלכלית העולמית, וגוש האירו נקלע למיתון קל. על פי התחזית החדשה, הכלכלה העולמית צפויה לצמוח השנה ב-3.8% וב-3.4% ב-2012. זאת לעומת תחזית צמיחה של 4.2% השנה ו-4.6% ב-2012 שפורסמה במאי האחרון.

   

  סיכונים גדולים לכלכלה העולמית

  הארגון מזהיר עוד, כי במידה שבגוש האירו לא ימצאו פיתרון למשבר החובות והמחוקקים בארצות הברית לא יגיעו להסכמה על תכנית לקיצוץ הגירעון, צפויים סיכונים גדולים יותר לכלכלה העולמית. בנוגע לגוש האירו, בדו"ח מציינים כי בעקבות ההתמודדות עם משבר החובות, נקלע הגוש כבר עכשיו למיתון, והצמיחה תעמוד על 0.2% בלבד ב-2012, זאת בניגוד לתחזית צמיחה של 2% ממאי.

   

  "כרגע חלה עלייה בזליגת המשבר, וקרוב לוודאי שגרמניה תפגע גם כן", מסר פייר קרלו פדואן, הכלכלן הראשי של הארגון לסוכנות רויטרס. לדבריו, הבנק האירופי המרכזי הוא היחיד שיכול לבלום את המשבר. אולם מנגד, טוענים בדו"ח כי לבנק הפדראלי המרכזי כמעט ואין מרווח לפעולה במידה שהכלכלה הגדולה בעולם תיקלע להאטה. "להערכתנו הידוק פיסקאלי נוסף יוביל למיתון בארה"ב", הסביר פדואן.

   

  בהנחה שהקונגרס כן יצליח להגיע להסכם לקיצוץ ההוצאות, הערכה היא שהכלכלה האמריקאית תצמח ב-1.7% ב-2011 ו-2% בשנה הבאה, ירידה מתחזית קודמת של 2.6% השנה ו-3.1% בשנה הבאה. תחזית הצמיחה של בריטניה הורדה גם כן ל-0.5% בשנה הבאה מ-1.8% במאי, והערכה היא כי גם הממלכה תיקלע למיתון קל.

   

  לעומת זאת, הערכות הן שהכלכלה היפנית תרשום התאוששות נאה שתסתכם בצמיחה של 2% ב-2012 לאחר התכווצות של 0.3% השנה, בעיקר בעקבות ההשלכות של רעידת האדמה והצונאמי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים