שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פחות אבל עוד כואב: הכל על פרישה בהסכמה
  פרישה בהסכמה אינה בהכרח דבר רע, כשהתועלת ברורה. אפשר לתזמן את מועד העזיבה, לתכנן עקב כך את חבות המס, ולחסוך לחברה ולעובד סכומי כסף רבים, כך שלא יחוש כאילו נוצל ונזרק

  מנכ"ל החברה יידע אותך כי עליך לצמצם את מצבת העובדים בחברה. אתה, כסמנכ"ל משאבי אנוש, צריך לפטר

   

   

  בטרם תפטר, הרשה לי להציע לך חלופה יעילה, שטומנת בחובה יתרונות בלתי מבוטלים לחברה ומקלה במעט על הכאב הרב שנגרם לעובד. המדובר על מהלך של פרישה מרצון או ליתר דיוק פרישה בהסכמה.

   

  בניגוד לגריעת העובד ממצבת כוח האדם באופן חד צדדי, תוכל להציע למנכ"ל לסכם עם העובד על סיום תקופת העסקתו, אולם הדבר ייעשה תוך מתן חבילת פרישה שתותאם ככל האפשר לצרכיו. עוד קודם לפירוט התועלת אותה יפיק העובד, מובן כי יש לשכנע את האחראי בחברה כי המהלך עדיף על פני חלופת הפיטורין.

   

  כללי המשחק ברורים

  ראשית, בימים טרופים אלו, בהם כל ידיעה על פיטורי עובדים מלבה את השיח הציבורי סביב ההאטה במשק, הדבר האחרון שהחברה זקוקה לו הוא דעת קהל שלילית והפניית הזרקור כלפיה. למד מנסיונה של חברת פרטנר אשר עמדה בעין הסערה וספגה קיטונות של ביקורת.

   

  מובן שזה אינו טיעון מנצח, עליך להבהיר לקודקוד כי כפי שקיים בכל חברה, גם אצלך יש נטולי אמביציה ומוטיבציה הכל בשל ההבנה כי אם יתפטרו, פיצויי הפיטורין ישארו בכיס החברה. לצד זאת, הרי סביר להניח כי בין רשימת המפוטרים, יש גם עובדים חרוצים, כאלו שבאו לעבוד ועל כן, אין טוב יותר מאשר לרענן את שורות החברה. מתן האפשרות לעובדים אלו לסיים את תפקידם, ולציידם בפיצוי פיטורין וזכויות נוספות, תשפר משמעותית את ביצועי החברה לטווח הארוך.

   

  ירידת מוטיבציה

  אם לא די בתועלות אלו, בל תשכח כי מרגע שהעובד קיבל את מכתב הפיטורין, רמת המוטיבציה שלו יורדת פלאים, גם זו שאמורה להניע אותו לבצע חפיפה למחליפו או לסיים את משימותיו באופן ראוי עד תום.

   

  פרישה בהסכמה תמנע מהעובד לפתח את התחושה כאילו הוא נוצל ונזרק. התועלת ברורה.

  אחד היתרונות בפרישה בהסכמה הינו היכולת לתזמן את מועד עזיבתו של העובד, יתרון המאפשר לתכנן את חבות המס בהתאם, ולחסוך לחברה ולעתים גם לעובד סכומי כסף שעשויים להיות גבוהים ביותר.

   

  כך למשל, במקרה בו העובד זכאי לימי חופשה רבים, יעדיף המעביד כי ימים אלו ינוצלו במסגרת תקופת עבודתו של העובד, ולא ישולמו בסופה כחלק מפרישתו בהסכמה. לצד זאת, תוכל להסביר לעובד, כי לניצול ימי החופשה במהלך תקופת העבודה יש משמעות כלכלית חיובית גם עבורו: במידה שימים אלו ישולמו בסוף תקופת העבודה, ביחד עם כל המענקים והפיצויים להם הוא זכאי, חבות המס שלו עלולה להיות גבוהה יותר.

   

  באופן דומה, מימוש ימי ההסתגלות וההודעה המוקדמת במהלך תקופת עבודתו של העובד מקלה גם כן על הנטל הכלכלי של המעביד, ולא מגדילה את חבות המס של העובד ביום הפרישה.

   

  נכון, מדובר בדחייה של ניתוק יחסי עובד מעביד אשר משמעותה עיכוב בקליטת עובדים חדשים או עיכוב בהיערכות המחודשת של המעביד, ולכן , מתוך התבוננות מבעד לתועלת החברה, אופציה זו עדיפה לך בעיקר כאשר מדובר בעובדים ותיקים אשר עבדו שנים רבות וזכאים לתשלומים גבוהים עקב כך.

   

  למה משתלם לעובד?

  ייתכן כי העובד יתרעם, לכאורה בצדק, מאחר שתשלום סכומים אלו במהלך תקופת עבודתו מצמצמת את הסכום הסופי שאותו עובד יקבל ביום פרישתו. בפועל, היתרון של הקטנת החבות במס עשוי להיות משמעותי אם מדובר בסכומים גבוהים שעשויים להיווסף לפיצויי הפרישה. כמו כן, במקרה שהכנסות העובד גבוהות במועד בו מדובר על פרישה, תוכל לשקול את דחיית הפרישה לסוף השנה הקלנדרית או לתחילת השנה הבאה חשוב לזכור כי עובד אשר פורש ברבעון האחרון של השנה יכול לייחס את פיצוי הפיטורים לשנה העוקבת.

   

  במקביל, שלח לו דוא"ל בזו הלשון " בדוק מול רשויות המס האם תוכל לנצל נקודות זיכוי, ניכויים ו/או פטורים שלא נוצלו בשנת המס הקודמת לפרישה".

   

  הניסיון מלמד כי עובדים רבים אינם מעוניינים לפדות את כספי הפיצויים ולשלם את המס בגינם, ועל כן, חדד בפניו את האפשרות שקיימת ליצור רצף זכויות גמלה או רצף מעסיקים לעובד, תוך הפקדת סכומי פיצויי פיטורים והסתגלות בקופות גמל המיועדות לכך ובכפוף לאישור רשויות מס הכנסה.

   

  בו בעת, אל תשכח כי אופציית רצף המעסיקים תלויה במציאת מקום עבודה חלופי, שנדרש לבצע עבור העובד הפרשות לאותה קופה במהלך 12 החודשים שלאחר מועד הפרישה מרצון.

   

  ישנם עובדים שמצבם הכלכלי יחסית שפיר, שזקוקים ליציאה לחופשה או דבר מה אחר שאינו מצריך החתמת שעון נוכחות. לעובדים אלו, כמו גם לאלו שיביעו עניין לפדות את הכספים, אך בו בעת להקטין את חבות המס, תוכל להציע לשקול גם את האופציה של פריסת התשלומים להם הם זכאים, כך שגובה המס יחושב בעבור כל תשלום ולא בעבור הסכום הכולל. מבחינת חבות מס מדובר בחסכון משמעותי.

   

  אין ארוחות חינם

  הכלל אין ארוחות חינם, פועל לשני הכיוונים, ומוטב כי תיידע את העובד שכל הסכומים להם העובד זכאי במועד סיום עבודתו, הינם סכומים אשר כפופים בסופו של יום לניכויי חובה כגון מס הכנסה, ומחלקם יש לנכות דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. גם פיצויי הפיטורים המשולמים לעובד חייבים במס בהתאם לתקרה ולשנות העבודה.

   

  עובדה זו, שאינה ידועה וברורה לכל, עלולה להביא לפערים משמעותיים בין תכנון הסכם הפרישה לבין מימושו. במיוחד נכון הדבר כאשר קיים הסכם קיבוצי במקום העבודה המקנה הטבות פרישה מעבר לקבוע בחוק, והעובדים סבורים כי הם עתידים לקבל חבילות פיצויים בסכומים גבוהים במיוחד.

   

  קביעת ימי עיון לפרישה בה יוסבר לעובד משמעויות המס וינתנו לו האופציות לניצול אופטימלי של הכספים העומדים לרשותו יתנו לעובד ערך מוסף גבוה ולך המעסיק את היתרון בהיותך מעסיק הדואג לעובדיו.

   

  לא אחת, עובדים אלו עלולים לטעות ולא לקחת בחשבון את ניכויי המס העתידיים ואז לגלות בסופו של יום כי הסכם הפרישה שלהם לא היה מחושב דיו או לא היה אטקרטיבי כפי שחשבו. על כן, על מנת להגיע להסכם פרישה אשר יהיה מקובל על הצדדים, חובה על העובד להיות מודע לסכומים אשר עתידים להיות מנוכים מהתגמולים להם הוא זכאי, וחובה עליך המעביד לדאוג לכך שחבות המס של העובד – תהיה קטנה ככל הניתן, כך שהסכם הפרישה יהיה אטרקטיבי ביותר לשני הצדדים.

   

  הכותב הוא עו"ד , מומחה לדיני עבודה ומחבר הספר "סוגיות בדיני עבודה"

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ישנן כמה דרכים לסיים עבודה
  צילום: Shutterstock
  אילן קמינצקי
  צילום: שרון קמנצקי
  מומלצים