שתף קטע נבחר

דו"ח: יותר ילדים פוגעים מינית בבתי הספר

תמונת מצב מדאיגה: בשנה שעברה אירעו זינוקים בדיווחים על תקיפות מיניות של תלמידים ובתיקי החקירה שנפתחו לקטינים בנושא. "הנתונים הם קצה קרחון שמשקף העדר טיפול ראוי"

חלק משמעותי מילדי ישראל חשוף למעשי אלימות ועבירות מין. הנתונים המספריים מצביעים על ירידה באלימות בכמה מהמדדים, אולם תמונת המצב הכללית העולה מדו"חות עכשוויים מדאיגה מאוד, בעיקר בנושא התקיפות המיניות.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

דו"ח שהוכן לקראת דיון של הוועדה לזכויות הילד שייערך הבוקר (יום ג') במכללת ספיר במסגרת כנס שדרות, חושף כי בשנת 2010 נרשמה עלייה משמעותית במספר הילדים הפוגעים מינית בילדים אחרים.

 

הדו"ח מגלה כי השירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך קיבל בשנת תש"ע 627 פניות להיוועצות בשל פגיעה מינית בין תלמידים, לעומת 500 פניות בשנת תשס"ט. בשנת 2010 נפתחו 663 תיקי חקירה בגין עבירות מין של קטינים, בהם מעורבים 628 קטינים פוגעים, כ-26% מתוכם מתחת לגיל 14. זאת לעומת 577 תיקים בשנת 2009, בהם היו מעורבים 497 קטינים החשודים כפוגעים.

 

במחלקות לשירותים חברתיים, נאמר בדו"ח, התקבלו במהלך השנה שעברה 2,918 דיווחים על פגיעה מינית בין קטינים. זאת לעומת 2,811 דיווחים בשנת 2009. למרות המספר הגדול של הדיווחים, נטען, רק מאות הופנו לטיפול באמצעות שירותי הרווחה.

 

דו"ח אחר, שערך מרכז המחקר של הכנסת, סקר את המגמות השונות בתופעת האלימות בבתי הספר. ממנו עולה כי למעלה מ-20% מהתלמידים בכיתות ה' דיווחו על קבלת מכה, בעיטה או אגרוף מתלמיד אחר, או שהיו מעורבים באירועי ונדליזם וגניבות.  

 

על פי נתוני הדו"ח, שיוצג הבוקר בדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט, בחמש השנים האחרונות שכיחות מעשי האלימות בבתי הספר הייתה גבוהה יחסית. עם זאת, מנתוני המשטרה עולה כי בשנים האחרונות נרשמה ירידה במספר התיקים שנפתחו לקטינים בגין עבירות אלימות ועבירות נלוות לאלימות שהתבצעו במוסדות חינוך.

 

בנוסף, מדד משרד החינוך בשנתיים האחרונות את רמת האלימות בלמעלה מ-500 בתי ספר במסגרת תוכנית מיוחדת למיגור האלימות. מהנתונים עלה כי באחוז גבוה מאוד של מוסדות נרשמה ירידה משמעותית במדדי האלימות.

 

"הטיפול בפוגעים חשוב לא פחות"

חנה סלוצקי, עובדת סוציאלית לחוק הנוער במשרד הרווחה, הסבירה בשיחה עם ynet בנוגע לדו"ח על האלימות המינית כי "כל דיווח שמגיע נרשם. זה לא אומר בהכרח שאלו ילדים שפוגעים מינית או מתעללים ולעיתים מדובר בילדים עם התנהגות מינית שונה שלא מצריכה טיפול של שירותי הרווחה". סלוצקי אישרה כי התופעה מתגברת. "זה נובע מהסביבה החברתית שבה חיים הילדים היום - חשיפה מוגברת לתקשורת ואינטרנט וחוסר מעורבות מספקת של ההורים".

 

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) אמר ל-ynet כי "הנתונים הם קצה קרחון שמשקף העדר טיפול ראוי בקטינים הפוגעים מינית. זהו מחדל שמזמין פגיעות נוספות. הטיפול בפוגעים חשוב לא פחות מהטיפול בנפגעים. כל

ילד פוגע הוא פצצה מתקתקת שימשיך במעשיו ללא טיפול נכון".

 

לדברי נטע שפרן, קרימינולוגית קלינית ומנהלת במרכז לטיפול ומניעה באלימות מינית בקרב ילדים של עלם, "קיימת היום יותר מודעות ודיווח ומתקבלות פניות עם מקרים של ילדים קטנים יותר". לדבריה, "אצל ילדים פגיעה מינית לא באה כדי למלא צרכים מיניים אלא נובעת בדרך כלל מקשיים ומצוקה שהילד נתון בהם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים