שתף קטע נבחר

לשרים אין זמן לקרוא הצעות: "לא למדנו דבר"

הממשלה תדון מחר בדו"ח טרכטנברג, השר ארדן מאשים כי המשרדים קיבלו את חבילת ההצעות המעודכנת רק ביום ה'. "האוצר מנחית בליץ הצעות כדי שלא נוכל להתמודד איתן. המחאה היא גם תולדה של חוק ההסדרים ומסתבר שלא למדנו ממנה דבר, לפחות בנוגע לקבלת החלטות בממשלה"

החלטות הממשלה משנות את חיינו, אבל למשרדים הרלוונטיים ולשרים שמצביעים על אותן ההחלטות יש שעות ספורות כדי לקרוא את ההצעות ולהחליט על עמדתם - כך מאשים השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שטוען לפני הדיון בישיבת הממשלה על "הצעדים הכלכליים לשינוי כלכלי-חברתי" כי מהמחאה החברתית "לא למדנו דבר, לפחות לא בנוגע ליישום החלטות הממשלה".

 

עוד בערוץ החדשות :

'מחקר' בסעודיה: אם נשים ינהגו, לא יהיו בתולות

תיק פתוח: הילדה מבת-ים והגופה המבותרת בים  

 

הממשלה תמשיך מחר לאשר את הטבות טרכטנברג, ובהן הוזלת הגז הביתי, צעדים להוזלת מחירי הדיור, הגברת התחרות בשוק הדלק, חיזוק הרשות להגבלים עסקיים ועוד. השר ארדן הלין היום (שבת) על כך שרק ביום חמישי בצהריים הפיצה מזכירות הממשלה למשרדים השונים את חבילת הצעות ההחלטה.

 

ישיבת ממשלה. השרים קוראים את ההצעות? (צילום: פלאש 90) (צילום: פלאש 90)
ישיבת ממשלה. השרים קוראים את ההצעות?(צילום: פלאש 90)
 

חבילת ההצעות, המונה עשרות עמודים, גובשה במשרד האוצר במשך כמה שבועות והועברה לדיון במשרד המשפטים במשך שבוע, אבל לדברי ארדן למשרדים עצמם יש "פחות מחצי יום עבודה להבין ולעכל את ההחלטות ומשמעויותיהן, ולגבש את התייחסות השרים".

 

"גם אם הייתה התייעצות מוקדמת של האוצר עם שרים שנושאי ההחלטות נמצאים באופן מובהק בתחום אחריותם, לא הייתה כל אפשרות לשרים אחרים לבחון את הדברים לפני הדיון בממשלה", טען ארדן. לדבריו, גם משרדים שאיתם הייתה התייעצות מוקדמת, לא קיבלו מבעוד מועד את הגרסה המתוקנת, כך שיוכלו לבחון אם היא מספקת אותם.

 

ביקורת על היועמ"ש  

השר להגנת הסביבה סבור כי על היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להתערב כדי למנוע שיטת עבודה: "הופתעתי מאוד שהיועץ נתן ידו לכך. כללי משפט מינהלי בסיסיים מחייבים כל רשות ציבורית לאפשר זמן סביר לבדיקה של חומר לפני קבלת החלטה, ולא ברור מדוע כללים אלה אינם חלים כשמדובר בבדיקה של שר ובהחלטה של ממשלה. הופתעתי לא פחות מכך שמזכירות הממשלה חורגת מהכללים שהיא קובעת כשמדובר בקובץ של החלטות רבות מבית מדרשו של משרד האוצר".

 

ארדן קישר גם בין המחאה החברתית, הדו"ח שנעשה בעקבותיה - וההתנהלות הממשלתית: "המחאה החברתית היא תולדה, בין השאר, של חוקי ההסדרים ושל אופן קבלת ההחלטות לגביהם - מבלי שהתאפשרה בדיקה רצינית של משמעויותיהן החברתיות של הצעות החלטה רחבות היקף. יש מידה רבה של ציניות בכך שיישום דו"ח טרכטנברג בעקבות המחאה נעשה ממש באותה שיטה, ואף גרוע ממנה".

 

הוא פירט את החוליים של אותה שיטה, לפיה "משרד האוצר הנחית על השרים בליץ של הצעות החלטה והבטיח שלא תתאפשר עבודת מטה מסודרת כדי להתמודד עם הצעותיו". לדברי ארדן: "לא ניתנים לשרים אפילו אותם ימים ספורים לבדיקת הדברים, האם הדברים מאוזנים וראויים לגופם ועוד. למרבה הצער נראה שלא למדנו דבר, לפחות בכל הנוגע לאופן קבלת ההחלטות בממשלה".

 

ח"כ יואל חסון מקדימה הגיב לדברי ארדן ואמר כי "הוא חשף בכנות יוצאת דופן את פרצופה של ממשלת נתניהו והעומד בראשה. הממשלה מלכתחילה לא ספרה את הציבור, שיצא בהמוניו לרחובות בקיץ האחרון, וזלזלה בדרישותיו לצדק חברתי. ככל שחולפים הימים מגלה הציבור כי ועדת טרכטנברג הייתה לעג לרש ותו לא, ונולדה לא מתוך רצון לשינוי אלא מתוך רצון להשתיק את המחאה ואת הציבור שתמך בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ארדן. "מזכירות הממשלה חורגת מהכללים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים