שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בשן ועין: פוטין שמר על רוב דחוק בפרלמנט
  לראש ממשלת רוסיה עדיין אין סיבה גדולה לחגיגה: בבחירות לבית התחתון, "הדומה", שנתפשו גם כמבחן לכוחו האישי לקראת הבחירות לנשיאות בחודש מרס, איבדה מפלגתו כרבע מהמושבים שלה
  בשן ועין, הצליח בסופו של דבר ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, לשמור על הרוב המוחלט שלו בבית התחתון של הפרלמנט, "הדומה". כך התברר הבוקר (יום ב') עם פרסום התוצאות הרשמיות של הבחירות ברוסיה. פוטין אמנם ספג מפלה קשה, אולם אם אמש חזו המדגמים למפלגתו, "רוסיה המאוחדת", רק 220 מושבים בדוּמה, בסופו של דבר היא גרפה לפי הערכות 238 מושבים.

   

  בחירות ברוסיה - כותרות אחרונות:

   

  לפוטין עדיין אין סיבה לצהול. בבית התחתון היוצא היו ל"רוסיה המאוחדת" 315 מבין 450 המושבים. לפי התוצאות שפרסם הבוקר ראש ועדת הבחירות ברוסיה, ולדימיר צ'ורוב, בתום ספירת כמעט כל הקולות זכתה מפלגתו של ראש הממשלה ב-49.5% מהקולות, והיא תהנה מרוב קטן יחסית של 13 מושבים בלבד בדומה.

   

  מצביעים ברוסיה אתמול. הישג נאה גם לקומוניסטים וללאומנים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מצביעים ברוסיה אתמול. הישג נאה גם לקומוניסטים וללאומנים(צילום: רויטרס)

   

  צ'ורוב העריך כי במסגרת החישוב הסבוך שלפיו מקצים את המושבים, למפלגה הקומוניסטית שהגיעה למקום השני יהיו 92 מושבים. למפלגת "רוסיה הצודקת" שזכתה במקום השלישי יהיו 64 מושבים, ולמפלגה הלאומנית LDRP של ולדימיר ז'ירינובסקי יהיו 56 מושבים.

   

  מפלגת "רוסיה המאוחדת" שולטת בפוליטיקה הרוסית זה יותר מעשור, אולם בקרב הציבור הרוסי הסתמנה בשנים האחרונות מורת רוח הולכת וגוברת מאופן שלטונו של פוטין, שנראה כשלטון של איש אחד, מהשחיתות הפושה של גורמי ממשל ומהפער הכלכלי-חברתי בין הרוסי מהרחוב לבין עשירי המדינה.

   

  פוטין ומדבדב. משחק הכיסאות הרוסי נמשך (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  פוטין ומדבדב. משחק הכיסאות הרוסי נמשך(צילום: רויטרס)

   

  שני המנהיגים החזקים ביותר במפלגה, פוטין והנשיא המכהן של רוסיה דמיטרי מדבדב, סיכמו ביניהם על חילופי תפקידים שבמסגרתם מדבדב יהפוך לראש הממשלה הבא. פוטין כבר כיהן כנשיא רוסיה בשנים 2000-2008. הבחירות לנשיאות שבהן צפוי פוטין לנצח למרות ההישג העגום בבחירות לדומה, ייערכו ב-4 במרס.

   

  עוד חדשות מרחבי הגלובוס:

   

  פוטין הזהיר כי פרלמנט שבו תהיה חלוקת כוח גדולה מדי בין מפלגות שונות יוביל לחוסר יציבות פוליטית, וטען כי

  ממשלות המערב רוצות לפגוע בתהליך הבחירות. ארגון לפיקוח על הבחירות שאותו מממנים גורמים מערביים היה נתון לאחרונה ללחץ כבד מצד גורמים רשמיים ברוסיה, ואתר האינטרנט שלו אף נפרץ בשבת על-ידי האקרים.

   

  מצביעים בסנט פטרסבורג, רוסיה (צילום: AP) (צילום: AP)
  מצביעים בסנט פטרסבורג, רוסיה(צילום: AP)

   

  הנשיא מדבדב, שפורש מתפקידו כדי לאפשר לפוטין להתמודד על הנשיאות שאותה עזב לפני יותר משלוש שנים, דחה

  אתמול את הטענות לשחיתות בבחירות. מדבדב, שיתמנה לראש הממשלה במקום פוטין, הוביל את קמפיין הבחירות הנוכחי, והתוצאה הלא-מחמיאה עשויה לפגוע אישית גם בו.

   

  תומכיו של פוטין טוענים כי הוא הציל את רוסיה במהלך כהונתו כנשיא, כשהחזיר לקרמלין את השליטה על אזורים בדלניים והחיה את הכלכלה שדשדשה בתקופת הכאוס שאחרי פירוק ברית המועצות. השימוש שלו בכוח לדיכוי המרידה בחבל צ'צ'ניה שבדרום רוסיה הביא לו גם כן תמיכה רחבה. מפלגות האופוזיציה ברוסיה טענו כי הבחירות היו לא-הוגנות למן ההתחלה, בשל תמיכתן של הרשויות ב"רוסיה המאוחדת" בכסף ובהקצאת זמן שידור בטלוויזיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פוטין. בדרך לנשיאות עוצרים בדומה
  צילום: AFP
  מדבדב. עמד בראש קמפיין הבחירות
  צילום: AFP
  מומלצים