שתף קטע נבחר

"יצטרכו לממן לך שומר ראש בגלל שאתה ערבי"

אני מהנדס חשמל ואלקטרוניקה בן 30 נשוי עם תינוק ובסך הכל אני רוצה לעבוד במקצוע. חברות טכנולוגיה דחו אותי בגלל שאני ערבי ואני נאלץ לעבוד במשרת סטודנט ולא מצליח לגמור את החודש. איפה הצדק החברתי שדרשו פה?

שנת 2011 הייתה בסימן של מהפכה, אנשים מכל קצוות הארץ יצאו לרחובות בבקשה לצדק חברתי. הממשלה הקימה ועדה שאמורה לפתור לנו את כל הבעיות של אי הצדק, אבל מי יכול להגדיר בכלל מהו צדק חברתי והיכן מתבטא אי השוויון? ישראל מלאה בקבוצות ובמיעוטים וכולם מעוניינים לקבל את מה שמגיע להם.

 

 

אז גם אני רוצה לקבל את מה שמגיע לי. אני מהנדס בן 30 אוטוטו, נשוי ואב לתינוק מקסים ולא מצליח לגמור את החודש. זאת למרות שגם אני וגם אשתי עובדים במשרה מלאה.

 

בהשכלתי אני מהנדס חשמל ואלקטרוניקה. את התואר סיימתי ב-2007 ומאז ועד היום לא הצלחתי למצוא את המקום הראשון שיעניק לי הזדמנות בתחום השכלתי. מכרים המליצו לי לעשות הסבה וכמו רבים מחברי פניתי לתחום התכנות, נרשמתי לג'ון ברייס למסלול התמחות בשיטות תכנות מתקדמות.

 

את הלימודים מימנתי בעצמי וזה לא היה קל. בתור הבן הבכור בבית הייתי אחראי לסייע בפרנסת הבית ולתמוך באחי הקטנים ובמימון לימודיהם. היום שלושה מהם לומדים באוניברסיטאות בארץ. אבי שהיה מורה לעברית בכפר והיום פנסיונר, חי על קצבת פנסיה. אמי עקרת בית. אין מה לעשות, זה התבטא בציונים וגם כמובן בהרבה כסף - עד היום אני בחובות מאחר ואני עדיין מממן את הלימודים של האחים.

 

במהלך הלימודים לתואר חיפשתי עבודה בתפקידים הקשורים לתחום אבל כולם לא קיבלו אותי בשל חוסר ניסיון, זאת למרות שמדובר בתפקידים שאינם דורשים ניסיון. נאלצתי לעבוד בתור נציג מכירות ועוד מגוון עבודות סטודנטיאליות. תמיד שמרתי על ראייה חיובית ואופטימית שאם אתאמץ בסוף אצליח להתקבל לתפקיד בתחום ההנדסה.

 

גם אחרי שסיימתי את התואר לא קיבלו אותי לתפקיד בתחום ההנדסה למרות ניסיונות רבים במשך 3 שנים.

 

חולם על תואר שני

התפקיד הראשון שהיה קשור לתחום השכלתי היה תפקיד של הנדסאי. עבדתי כמפקח על פרויקטים במשכורת מעט מעל המינימום. ידעתי שאני אמור לקבל יותר אבל כל כך רציתי את ההזדמנות שכשהמנהל אמר לי: "כדאי לך לקבל את העבודה בגלל שאתה ערבי ויהיה לך קשה למצוא משהו טוב יותר (במשכורת המקובלת בתחום)". הנהנתי ולקחתי את התפקיד ועד היום אני פשוט זז ממקום למקום.

 

אני אוהב ללמוד, חולם על תואר שני MBA במנהל עסקים במערכות מידע, בינתיים אני לוקח קורסים בכל מיני תחומים להעשיר את עצמי ולרכוש כלים נוספים.

 

מאוקטובר 2010 אני עובד בחברה מובילה במשרת סטודנט בתחום התוכנה, הסכמתי להיכנס במשכורת נמוכה, מעט מעל למינימום, שוב, משום שאני רוצה לצבור ניסיון ולהשתלב.

 

לאחרונה פנו אלי בהצעה לעבוד בחברה טכנולוגית בינ"ל מובילה ועברתי בהצלחה את המבחנים ושני ראיונות עד שפנה אלי נציג החברה והודיע לי שבגלל שאני ערבי לא אוכל לעבוד בעבודה "כי אז יצטרכו לממן לך שומר ראש צמוד" הפטיר, לא צריך לתאר עד כמה נפגעתי מדבריו.  

 

שמי מוחמד, אני מהנדס חשמל ואלקטרוניקה בן 30 נשוי עם תינוק, תושב הצפון אבל מוכן להעתיק את מגורי לכל מקום בארץ. אני בן אדם חיובי, חדור מוטיבציה ואוהב אתגרים. אני אוהב ללמוד, חולם על תואר שני MBA במנהל עסקים במערכות מידע, בינתיים אני לוקח קורסים בכל מיני תחומים להעשיר את עצמי ולרכוש כלים נוספים. אני מחפש הזדמנות לעבוד בתחום ההכשרה שלי, אפילו בתפקיד התחלתי ממנו אתקדם הלאה. הצעות ופניות אשמח לקבל למייל שלי

 

הפנייה של מוחמד ל-ynet הגיעה באמצעות עמותת קו משווה, המסייעת לאקדמאים ערבים להשתלב בשוק התעסוקה במקומות עבודה הולמים. לאתר העמותה


פורסם לראשונה 08/12/2011 10:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגלל שאתה ערבי יהיה לך קשה למצוא משהו טוב יותר
צילום: Shutterstock
צדק חברתי?
צילום: בן קלמר
מומלצים