שתף קטע נבחר

נתניהו נפגש עם כחלון; רגב: פריימריז בהסכמה

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, ראש הממשלה החל בהיערכות להקדמת הבחירות המקדימות בליכוד לסוף ינואר. ריבלין הודיע שיתמוך בו "בהתחשב בכך שהוא מועמד יחיד", רגב מבקשת "לחכות כדי שכולם יוכלו להתמודד" ובקדימה תוקפים: "עוד טריק אנטי-דמוקרטי"

שיחת היום במסדרונות הכנסת הבוקר (יום ב') ובמערכת הפוליטית כולה הייתה החלטתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקדים את הפריימריז בליכוד ל-31 בינואר. כחלק מהמהלך הזריז, נתניהו נפגש בצהריים עם יו"ר מרכז הליכוד, השר משה כחלון, כדי לנסות לפתור בעיות טכניות וחוקתיות במפלגה, ויש מי שקורא לו לתת לחברי המרכז לקבוע את המועד.

 

הקדמת הפריימריז בליכוד:

 

עוד בערוץ החדשות:

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, נתניהו החליט להקדים לסוף החודש הבא את הבחירות לראשות המפלגה. בפריימריז האלה לא תיבחר רשימת המפלגה לבחירות הבאות לכנסת, אלא רק ייקבע העומד בראש הליכוד. הבחירות ייערכו באותו היום שבו אמורים היו חברי הליכוד להגיע ממילא לקלפיות כדי לבחור את מועצות הסניפים.

 

המרכז, שצפוי להתכנס ב-15 בדצמבר כדי לאשר תוספת צירים לוועידה - מהלך שהוגדר כניסיון לצמצם את כוחם של נציגי המתנחלים - יתבקש לאשר גם את המועדים לקיום הפריימריז. כחלון יציג בפני חברי המרכז הצעה בעניין, והדרך היחידה של מתנגדי המהלך היא להציג בפני חברי המרכז את ההתנגדות.

 

בליכוד נערכים גם לשינויים לוגיסטיים ביום הבחירות, שכן איחוד ההצבעות על מועצות הסניפים ועל ראשות המפלגה מחייבת היערכות נוספת בקלפיות.

 

ריבלין: זו לא טרגדיה

ח"כ מירי רגב אמרה כי עדיף לקיים בחירות מקדימות בהסכמה. "אני סבורה שאנחנו צריכים לנקוט גישה שהולכת על הסכמות. היא נכונה גם לליכוד וגם לציבור הישראלי. ממפלגה גדולה ודמוקרטית כמו הליכוד מצופה שאם הולכים לפריימריז צריך ללכת בצורה ישרה והגונה, וגם אם יש צורך לדחות אותם בחודשיים שלושה כדי שכל מי שרוצה להתמודד יוכל לעשות זאת".

 

היא קראה לראש הממשלה לאפשר לחברי מרכז הליכוד לקבוע את המועד לפריימריז. לדברי רגב, "אחדות הליכוד חשובה, וכדי שהבחירות לא ייראו כמחטף, אני קןראת לרהמ להביא ההכרעה על התאריך למרכז. כך יתאפשר לכל מי שירצה להתמודד להציע מועד, ולא נגיע לבחירות משוסעים וקרועים".

  

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, הסביר מנגד כי כל תהליך דמוקרטי הוא חשוב וטוב. "אני לא רואה בזה טרגדיה", אמר ריבלין, "תמיד יוכל מישהו, אם הבחירות לכנסת יתאחרו, לבקש עוד בחירות". הוא ציין כי יצביע עבור ראש הממשלה, "בהתחשב בעובדה שהוא מועמד יחיד". בכל מקרה, ציין ריבלין, "אם יהיה מצב פוליטי שיחייב את הליכוד לקיים עוד בחירות מקדימות, מה שלא נראה שיהיה, יש דרכים לעשות זאת".

 

"עוד טריק אנטי-דמוקרטי של נתניהו"

לפי שעה לא ברור כיצד מתכוון סילבן שלום לפעול נגד החלטלת נתניהו, אחרי שכבר דיבר על "כיוונים משפטיים". אחרי התייעצויות שקיים, הוא החליט לבוא היום כרגיל לישיבת הסיעה, ולא להחרימה.

 

ח"כ כרמל שאמה-הכהן הגיב בחיוב להצעה ואמר כי יתמוך בראש הממשלה נתניהו. לדבריו, ההצעה להקדים את הבחירות היא "סופר יעילה, חכמה ודמוקרטית". הוא ציין כי "ראשית, איחוד תהליכי הבחירות יחסוך מיליוני שקלים לתנועה.

 שנית, אחוזי ההצבעה עקב שילוב התהליכים יגדיל את אחוזי ההצבעה באופן דרמטי, ושלישית, זה ישאיר את קדימה היריבה כתנועה היחידה שאינה מוכנה ועסוקה במלחמות פנימיות".

 

לעומת זאת, באופוזיציה תקפו את ראש הממשלה על רקע גל החקיקה האנטי-דמוקרטי. ח"כ יואל חסון מקדימה אמר כי "מדובר בעוד טריק אנטי-דמוקרטי של נתניהו שמבקש לשריין את עצמו בליכוד. מהלך זה של נתניהו מחייב את הרוב הנאור שחושב שנתניהו הוא ראש ממשלה רע להתאחד סביב קדימה ולהיערך להחלפתו של נתניהו בבחירות הבאות, וזאת כדי לאפשר לישראל עתיד טוב יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש עוד זמן עד הבחירות. ריבלין
צילום: גיל יוחנן
עדיף בהסכמה. ח"כ מירי רגב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים