שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לקראת סיום הסכסוך? "הסכמות עם המתמחים"
  אחד המתווכים בין האוצר לרופאים אמר כי הצדדים הגיעו להבנות, מסמך העקרונות יובא הבוקר לאישור המתמחים. אורך ההסכם יישאר 9 שנים, ב-2015 הוא ייבחן מחדש. המתמחים יקבלו מענק בסך כ-50 אלף שקל. הבכירים עשויים להתנגד

  מאבק הרופאים הארוך בתולדות המדינה נמצא על סף סיום? אחד המתווכים בין האוצר לרופאים המתמחים אמר הלילה (יום ג') כי הצדדים הגיעו להבנות בכמה נושאים "שנותרו פתוחים עד כה". לדבריו, נוסח מסמך עקרונות, שיובא הבוקר לאישור המתמחים. אורך ההסכם נותר תשע שנים, אבל עוד כשלוש שנים ועדה תבחן אותו מחדש.

   

   רפואה במשבר - עוד כותרות ב-ynet:

  ביניש נזפה - והאוצר קיבל המתווכים שהציעה

  מסתמן: ההסכם עם הרופאים ייפתח אחרי 3 שנים

  המתמחים לשטייניץ: הכוחניות תוביל לסילוקך

   

  הצדדים הגיעו להבנות בנוגע למענק למתמחים, שינוע סביב 50 אלף שקל לרופא. המענק יינתן בשני חלקים, אחרי שלב א' של ההתמחות ואחרי שלב ב'. כמו-כן הוחלט מה הסמכויות של הוועדה, שתבחן את ההסכם שנית בתחילת 2015.

   

  עד 6 תורנויות בחודש

  נקודות אלו נוספו להבנות שהיו עד כה במהלך ההידברות. רופאים מומחים צעירים יקבלו מענק של 7,000 שקלים עבור כוננות נוספת, אם יעבדו כל שבוע במשך חודש חמש שעות נוספות. קנס יוטל על בית חולים שיעסיק מתמחים ליותר מ-6 תורנויות.

   

  ביי ביי למאבק? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  ביי ביי למאבק? (צילום: מוטי קמחי)

   

  "במהלך הדיונים שהתקיימו משעות הבוקר הושגו הסכמות בין הצדדים בכמה נושאים, שנותרו פתוחים עד היום", אמר שופט בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' יצחק זמיר, שתיווך בהליך ההידברות ביחד עם פרופ' מוטי מירוני. "בכך הושלמה ההידברות ונוסח מסמך עקרונות, שאמור להיות מובא הבוקר לאישור הרופאים הצעירים בבתי החולים השונים".

   

  "אנחנו, המתווכים, סבורים כי הרופאים השיגו במהלך ההידברות היענות לעיקר התביעות שלהם לשיפור תנאי העבודה במסגרת ההסכם", הוסיף זמיר ומסר על תוצאות ההליך - "תקופת ההסכם נותרה כפי שנקבע בהסכם, ללא קיצור וללא הארכה. כמו כן הוסכם כי בשנת 2015 תוקם ועדה שתבדוק את המצב בפועל לאור הוראות ההסכם. אם מסמך העקרונות יאושר על ידי הרופאים ניתן יהיה לחתום עליו כבר היום".

   

  בבתי החולים יצביעו על מסמך ההבנות

  גם לאחר דבריו של זמיר, המשיכו האוצר והמתמחים להתדיין במשרדי ההסתדרות הרפואית, והמשיכו לשוחח במטרה לסיים ולנסח את אותו מסמך בצורה שתהיה מוסכמת על כל הצדדים. מסמך כזה יובא כאמור להצבעה בבתי החולים. הוא עשוי להיתקל בהתנגדות של הרופאים הבכירים, שאינם מרוצים מהישגי ההידברות.

   

  8 חודשי סכסוך. המתמחים יקבלו מענק של 50 אלף שקל? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  8 חודשי סכסוך. המתמחים יקבלו מענק של 50 אלף שקל?(צילום: מוטי קמחי)

   

  אם בבתי החולים יהיה רוב נגד ההסכמות בהידברות, ייתכן שהצדדים ישובו לשולחן הדיונים - למקצה שיפורים נוסף. עם זאת, תיתכן גם אפשרות שבג"ץ, שמינה את המתמחים, יחליט על המשך ההליך.

   

  בעשרת הימים האחרונים התנהל משא ומתן בין הרופאים המתמחים, ראשי ההסתדרות הרפואית (הר"י) ונציגי משרד האוצר, בניסיון לפתור את המשבר המעיב על מערכת הבריאות. הדד-ליין להגעה להסכם היה אמש.

   

  שביתת הרופאים החלה ב-4 באפריל והסתיימה ב-25 באוגוסט, עם חתימת ההסכם בין ההסתדרות הרפואית למשר האוצר, אבל הרופאים הצעירים סירבו להכיר בהסכם זה - ומאבקם נמשך וכלל התפטרויות המוניות, פניות לבתי המשפט והפגנות חוזרות ונשנות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המתמחים מפגינים. הסכסוך על סף סיום?
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים