שתף קטע נבחר

וילנאי: שוקלים להציב "כיפת ברזל" במפרץ חיפה

בפגישה עם מנהלי בתי הזיקוק בחיפה אמר השר וילנאי כי הצבת סוללה להגנה מפני רקטות בחיפה - היא חשובה. "אנו שוקלים להציב בעתיד סוללת כיפת ברזל במפרץ חיפה כחלק אינטגרלי ממערך ההגנה על בתי הזיקוק", הוא אמר

בזמן שמזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה , מאיים לתקוף "אחרי חיפה", נערכים בישראל להגן על אחד המתקנים הרגישים ביותר באזור מפרץ חיפה: השר להגנת העורף, מתן וילנאי, אמר היום (ג') כי במערכת הביטחון שוקלים להציב בעתיד סוללת כיפת ברזל במפרץ חיפה.

 

עוד בחדשות:

גלנט: "כרסום בהסכם עוד יביא לצבא מצרי בסיני"

עם פייסבוק, בלי פורנו: אינטרנט לגדוד החרדי

עסקת שליט, חלק ב': מחווה מישראל לאבו מאזן?

 

וילנאי נפגש עם מנכ"ל בתי הזיקוק פנחס בוכריס ויו"ר הקבוצה יוסי רוזן, ודן עימם בסוגיית מיגון בתי הזיקוק והמשך הספקת דלקים והתזקיקים בעת מלחמה. במהלך הפגישה אמר וילנאי: ״אנו שוקלים להציב בעתיד סוללת כיפת ברזל במפרץ חיפה כחלק אינטגרלי ממערך ההגנה על בתי הזיקוק. המשך תפקודה של בז״ן הוא קריטי והכרחי לתפקודו של המשק בעת חירום״. במקביל, וילנאי הדגיש שהצבה קבועה של סוללת כיפת ברזל בחיפה היא חשובה.

 

נפילת רקטה ליד בתי הזיקוק במלחמת לבנון השנייה (צילום: מונט גלפז) (צילום: מונט גלפז)
נפילת רקטה ליד בתי הזיקוק במלחמת לבנון השנייה(צילום: מונט גלפז)

 

מנהלי בתי הזיקוק הציגו לשר את אמצעי המיגון שהותקנו בחודשים האחרונים במתקני המפעל, ואת ההכנות של כלל העובדים, שכללו תרגולות של פגיעת טילים בתוך המפעלים. לווילנאי הוצגה גם תוכנית הפעולה של המפעלים בזמן מלחמה או פגיעת טילים. התוכנית קובעת אילו עובדים ימשיכו להגיע לעבודתם, כדי ליצור "רציפות משקית".

 

וילנאי מינה לאחרונה לרשות החירום הלאומית פרויקטור מיוחד, שמטרתו לתת מענה של מוכנות לבתי הזיקוק לאירוע של פגיעת טילים במתקן הרגיש. במשרד העורף הוכנה תוכנית היערכות ומיגון לבתי הזיקוק, מתוך תפיסה שחיזבאללה לא יהסס

 לשגר טילים למתקן האסטרטגי הרגיש של ישראל בצפון הארץ. תוכנית זו אמורה לעלות לדיון ואישור בממשלה.  

 

בזמן מלחמת לבנון השנייה התפוצצה רקטה בבית הזיקוק בחיפה. הטיל נפל בשטח פתוח בתוך מתחם בית הזיקוק. יחידות הייצור מכילות טונות רבות של חומרים רגישים. פיצוץ היה עלול לגרום דליפה של חומרים כימיים מסוכנים ולהרוגים רבים בחיפה ובקריות. "זה היה פחד אלוהים", שיחזר עובד בבז"ן. "ראינו את הטיל טס לתוך בית הזיקוק ומתקרב למתחם המכיל טונות של חומרים רגישים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר וילנאי. ביקור בבתי הזיקוק
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
בתי הזיקוק בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים