שתף קטע נבחר

הערכה בקואליציה: הבחירות לכנסת לא יוקדמו

גורמים בכירים במפלגות הקואליציה של בנימין נתניהו מעריכים כי על אף הקדמת הפריימריז בליכוד, לראש הממשלה אין כל כוונה ללכת למהלך רחב של הקדמת הבחירות הכלליות. בקדימה מתחילים לחשוב אם ללכת בעקבות הליכוד

אחרי יממה של חוסר ודאות, בקואליציה וגם באופוזיציה הרוחות מתחילות להירגע לאחר הודעתו של ראש הממשלה על הקדמת הבחירות לראשות הליכוד. בכירים במפלגות הקואליציה העריכו היום (ג') כי בנימין נתניהו לא מתכוון להוביל מהלך נרחב של הקדמת הבחירות הכלליות, בהמשך לבחירות לראשות הליכוד.

 

הקדמת הפריימריז בליכוד - כותרות אחרונות:

נתניהו מקדים פריימריז: לא הבטחתי שיריון לברק

נתניהו נפגש עם כחלון; רגב: פריימריז בהסכמה

הקרב בליכוד: שלום יפעל משפטית נגד נתניהו

פרסום ראשון: נתניהו מקדים את הפריימריז לינואר

 

"לאף אחד אין אינטרס אמיתי לקיים בחירות כעת", אמר שר בכיר מאחת ממפלגות הקואליציה. "היחיד שבלתי צפוי הוא ליברמן, אך כל זמן שהוא לא פורש, הקואליציה נשארת על הרגליים. ייתכן שנתניהו רוצה לשדר לכולם שהוא אינו חושש מבחירות, וכי הוא מוכן לכל תרחיש".

 

גם בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו היו חד-משמעיים, והכחישו כל כוונה להקדים הבחירות. "ההערכות האלה מוגזמות", אמר היום גורם פוליטי המקורב לראש הממשלה. "נתניהו רוצה להמשיך לשלוט, והוא ממש לא מעוניין כעת בבחירות. אין לו סיבה לפרק את החבילה כעת, בזמן שיש לו עוד שנתיים להיות ראש ממשלה".

 

הפריימריז בקדימה: לוח הזמנים ישונה?

הפריימריז בליכוד, שהוקדמו ל-31 בינואר, העסיקו היום גם את מפלגת האופוזיציה הגדולה קדימה, במקביל לעיסוק בבחירות לראשות קדימה. יושבת ראש המפלגה ציפי לבני, ששבה מארצות-הברית, החלה בהתייעצויות עם חברי סיעתה בכדי לשמוע מהם אם לשנות את לוחות הזמנים במפלגה.

 

בשבוע שעבר קיבלה לבני החלטה לא לעסוק בהקדמת הבחירות עד לסוף מושב החורף שבסוף מרס, אך המהלך של נתניהו החזיר את הנושא לסדר היום, וחלק מהמקורבים אליה בסיעה ממליצים לה לבצע מהלך בזק ולקיים פריימריז כבר כעת.

 

עם זאת, קולות אחרים בסיעה גורסים כי "לוחות הזמנים בקדימה לא צריכים להשתנות בגלל התרגילים של נתניהו". גם יו"ר הוועדה לענייני מפלגה בקדימה, צחי הנגבי, הבהיר בשיחה עם ynet כי הוא מתנגד חד משמעית להקדמת הפריימריז. "אין סיבה להיגרר ולשנות את מה שנקבע", אמר הנגבי. "אני לא רואה בחירות כלליות בקרוב, כך שקדימה צריכה להתנהל בלוחות הזמנים שלה".

 

מקורביה של לבני אמרו כי "אנשי הליכוד מנסים לדחוף לפריימריז בקדימה, והתעוררה התנגדות אצלנו בשל כך. אנחנו לא עובדים אצלם".

 

על פי המקורבים, הנגבי, חיים רמון ורוני בר און "מובילים את הטון, והם מתנגדים לרקוד לפי החליל של ביבי. כך או כך, ציפי תקבל ההחלטה לפי מה נכון לקדימה,

ולא לפי גחמות של אנשים מחוץ לקדימה".

  

בה בעת, דורשי הפריימריז בקדימה שבו וניסו היום להחתים חברי סיעה על מכתב הדורש לקיים בחירות לראשות המפלגה. את המכתב יזם ח"כ ישראל חסון, והמטרה היא להגיע ל-15 ח"כים. לפי שעה, נראה כי אין לדורשי הבחירות את המספר הרצוי, שיהווה יותר ממחצית חברי הכנסת. מקורבי לבני אמרו הערב כי "לבני מתייעצת ושומעת מה יש לאנשים לומר, כרגע אין שינוי במצב הפנימי, ומוקדם לחשוב שניגרר אחרי נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רוצה לפרק החבילה. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
תלך בעקבות הליכוד? ציפי לבני
צילום: נועם מושקוביץ
לא להיגרר. צחי הנגבי
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים