שתף קטע נבחר

יפן: קרינה רדיואקטיבית בתחליף חלב לתינוקות

חלקיקים רדיואקטיביים מהכורים הגרעיניים בפוקושימה נמצאו באבקת החלב. למרות העובדה כי רמת הקרינה עומדת בתקן הממשלתי קראה היצרנית לציבור להחזיר את המוצרים

חלקיקים רדיואקטיביים מהכורים הגרעיניים בפוקושימה התגלו בתחליפי חלב לתינוקות ביפן. זהו המקרה האחרון של גילוי מזון נגוע בקרינה רדיואקטיבית במדינה, עוד עדות לנזק המתמשך לאסון רעש האדמה והצונאמי שהכה ביפן לפני כתשעה חודשים.

 

האסון הגרעיני בפוקושימה:

 

בדיקת קרינה בזמן האסון. ילדים נמצאים בסיכון גבוה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בדיקת קרינה בזמן האסון. ילדים נמצאים בסיכון גבוה(צילום: רויטרס)

 

החברה "מייג'י", אחת מיצרניות המזון הגדולות ביפן, הודיעה כי תסיר מהמדפים קופסאות אבקת חלב לפעוטות, שתאריך תפוגתם הוא אוקטובר 2012, וקראה לציבור להחזיר את המוצרים הללו. בההודעת החברה נאמר כי רמת היסוד הרדיואקטיבי צזיום במזון נמוכה בהרבה מהתקן הממשלתי, וכי אין סיכוי לפגוע בבריאות הפעוטות גם אם ישתו את המוצר מדי יום. עם זאת, הם החליטו שלא להסתכן ולהסיר בכל זאת את המוצרים.

 

מומחים אומרים כי ילדים נמצאים בסיכון רב יותר לחלות בסרטן ובמחלות אחרות בשל חשיפה לקרינה רדיואקטיבית. במשרד הבריאות בטוקיו בעיקר ניסו להרגיע את הרוחות: "אין בעיה כי הרמות נמצאות בתוך התקן הממשלתי", אמר קזוהיקו טסורומי, האחראי על תחום המזון במשרד.

 

מקרה זה הוא רק עדות נוספת לאסון המתמשך שניחת על היפנים עם הפיצוץ בתחנות הכוח הגרעיניות בצפון-מזרח המדינה בחודש מרס עם אסון הצונאמי ורעש האדמה שהכה שם. כבר דווח בעבר על חלקיקים רדיואקטיביים באורז, בדגים ובבקר, אך זו הפעם הראשונה שהם נמצאו במזון לתינוקות.

 

סוכנות הידיעות קיודו דיווחה כי החלב זוהם בקרינה בעת שיושב במפעל במחוז סאיטאמה בזמן האסון. "מייג'י" שולטת בכ-40% משוק פורמולת החלב, ולא חשפה מה כמות המוצרים שקראה לציבור להחזיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המוצר שזוהם בקרינה
צילום: AFP
ההרס בכור בפוקושימה לאחר הצונאמי
צילום: AFP PHOTO / HO / AIR PHOTO SERVICE
מומלצים