שתף קטע נבחר

בעקבות חשיפת ynet: הרמטכ"ל מתנצל

"הרמטכ"ל מתנצל בפני כל מי מהגורמים שנפגע מדבריו", נמסר מדובר צה"ל אחרי שבני גנץ תועד מתבדח עם שר הביטחון על חשבון חיילות. בצבא ניסו למנוע פרסום הדברים, ורק לאחר חשיפתם ב-ynet הופצה הקלטת המצונזרת לכלי התקשורת. ח"כ מירי רגב: התמונה של ברק וגנץ מצחקקים - "בושה וחרפה"

אחרי חשיפת ynet על התבדחות הרמטכ"ל ושר הביטחון על חשבון חיילות המשרתות בצה"ל, רב-אלוף בני גנץ מתנצל: דובר צה"ל מסר אמש (יום ג') כי "הרמטכ"ל מבהיר כי התבטאויותיו במהלך הביקור המשותף בתרגיל בצפון נאמרו בבדיחות הדעת וכי הפרשנות שנוספה לדברים עומדת בסתירה לתפיסת הרמטכ"ל ולפועלו המוכח לקידום נשים בצה"ל. הרמטכ"ל מתנצל בפני כל מי מהגורמים שנפגע מדבריו".

 

הבדיחה הלא מוצלחת שעוררה גלים - הכותרות ב-ynet: 

"ברק וגנץ מדברים גבוהה גבוהה - ומבזים נשים"

גנץ צחק עם ברק והורה לגל"צ: "זה נשאר בטייפ"

צפו: ברק וגנץ התבדחו על חיילות - ואחר כך צינזרו  

 

אתמול בבוקר, במהלך הביקור בתרגיל בצפון, ברק שאל את הרמטכ"ל מי החיילות הנוכחות במקום, וגנץ התבדח: "הן בהפסקות שרות. בהפסקה הן מתחילות לשיר". מפקד חטיבת גולני, אלוף-משנה אופק בוכריס, התערב בשיחה: "אין בעיה שישירו שירה, סולו, הכול יהיה בסדר". ברק הוסיף: "יש פה את דנה מהתקשורת של השר. היא מושבניקית, היא יכולה לשיר בלי מדים. זה יותר...". אלוף-משנה בוכריס השיב: "כל עוד היא בלי מדים ועם בגדים זה בסדר".

 

בצבא ניסו להסתיר את הדברים, וקטע הווידאו הרלוונטי לא הופץ למערכות כנהוג עד לאחר חשיפת הדברים ב-ynet. לאחר שהופץ הקטע התברר כי הרמטכ"ל ניסה למנוע את הפרסום מייד לאחר שנאמרו הדברים. גנץ תועד אומר לכתב גל"צ שנכח באירוע: "גל"צ, זה לא משודר האירוע הזה. גם אם זה הסקופ של החיים שלך. זה נשאר אצלך בטייפ". בהמשך אמר לכתב חדשות ערוץ 2: "גם אליכם זה... אחרת זאת תהיה הכתבה האחרונה. חבל... שלא תהיה זו הכתבה האחרונה, כמו המלחמה האחרונה. אני מבטיח לך שזו תהיה הכתבה האחרונה".

 

"השוביניזם קפץ לשניהם לראש"

חברת הכנסת מירי רגב, לשעבר דוברת צה"ל, מתחה ביקורת על גנץ וברק. "אם ככה מתנהג הרמטכ"ל, אז מה מצפים מהחיילים?", תהתה וקבעה כי "השוביניזם קפץ לשניהם לראש". לדבריה, "התמונה שבה הם נראים מצחקקים על החיילות היא בושה וחרפה. באופן אישי, אני מתפלאת מאוד על הרמטכ"ל, אותו אני מכירה אישית ויודעת את רגישותו לנושא, וחבל לי שהגיע לסיטואציה הזו".

 

"תמונת השניים מצחקקים - בושה" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון ) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון )
"תמונת השניים מצחקקים - בושה"(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון )
  

רגב, שאמרה את הדברים עוד לפני ההתנצלות של גנץ, אמרה שראוי שהוא ושר הביטחון ישגרו בהקדם התנצלות קצרה ותמציתית. "אני מצפה ששר הביטחון והרמטכ"ל יתנצלו בפני חיילות וקצינות צבא ההגנה לישראל. הם צריכים לומר 'שגינו, טעינו'. כל התייחסות אחרת תהיה לא עניינית ולא מכבדת את מעמדם", אמרה.

 

יחד עם זאת, ביקשה רגב להדגיש כי השיחה אינה משקפת את ערכי צה"ל, שבמשך העשור האחרון פעל רבות לקידום השוויון בין גברים ונשים. "מהיכרותי עם המערכת, אני יודעת שצה"ל הוא ארגון שמקפיד על שוויון בין המינים ומאפשר הזדמנויות שוות לנשים. לכן, ולמרות שהרמטכ"ל הוא הראשון בדרג, הוא גם שווה בין שווים ועליו ליישם את עקרון השוויוניות הזה. הגיע הזמן להבין שנשים הן חלק חשוב ובלתי נפרד ממערכת הביטחון". 

 

במסגרת תפקידה כיו"ר ועדת משנה לכוח אדם ומילואים בכנסת, כינסה רגב באחרונה דיון שעסק בשירת נשים בצה"ל. לסוגיה נדרשה להתייחס אז גם האשה הבכירה ביותר בצבא, האלופה אורנה ברביבאי, העומדת בראש אגף כוח אדם, שהבהירה כי "נשים צריכות לשיר מעל לכל במה ובכל טקס".

 

"שוחחתי עם ראש אכ"א בנושא", ציינה רגב, "ואני יודעת שהיא מונתה על-ידי הרמטכ"ל לנהל עבודת מטה בסוגיית שילוב הנשים בצה"ל והדרת נשים. עבודתה צריכה להיות מוגשת בתקופה הקרובה. כל נקיטת פעולה קיצונית בצה"ל, תביא את המערכת לסחרור. בסוגיות רגישות כמו השילוב בין חיילים דתיים וחילונים, דרושה גמישות מכל הצדדים, כדי שצה"ל יוכל לעמוד במשימות והאתגרים שעומדים מולו".

 

"הרמטכ"ל הראשון שמינה אלופה" 

בתוך כך, קצינה במילואים שהשתחררה מהצבא בשנה האחרונה בדרגת רב-סרן

אמרה ל-ynet בעקבות ההתבטאות של גנץ וברק כי "עדיף שלא היה לשמוע את הדברים האלה בפרהסיה ובטח לא בימים כל כך עדינים ורגישים שבהם נשים, חיילות וקצינות, מתמודדות עם חשש להדרה דתית. למרות זאת, אנשים שכחו במהלך היום שמדובר ברמטכ"ל הראשון בתולדות צה"ל שמינה קצינה לדרגת אלוף, דבר שאף רמטכ"ל בעבר לא עשה".

 

לדברי הקצינה לשעבר, "ראש אכ"א לא מונתה כי היא אשה אלא בזכות הכישורים שלה, אך בוודאי שמדובר במינוי פורץ דרך שאומר עד כמה הרמטכ"ל רגיש ומקדם זכויות נשים. צריך לזכור שהוא זה שהתעקש ופקד על כך שאורנה ברביבאי תוגדר, לשונית כאלוף ולא כאלופה לאחר שאמר כי היא בדיוק כמו יתר האלופים במטכ"ל ולכן היא תישא את הדרגה אלוף, שלא תיבדל מאחרים".

 

בצל הדברים של גנץ וברק עומד ניסיונה של חטיבת דובר צה"ל ומשרד הביטחון למנוע את פרסום הדברים. רונן משה, מי שהיה יועץ התקשורת לשר הביטחון והיום הוא בעל משרד פרטי לניהול משברים וייעוץ אסטרטגי אמר עוד טרם ההתנצלות כי "מוטב שהאמירה לא תיאמר, ודאי בסיור שמסוקר על ידי תקשורת. אולם משנאמרה האמירה, נעשו טעויות רבות בטיפול התקשורתי".

 

לדברי משה, "במקום לספוג פרסום בסדר גודל בינוני ומטה ו'להוריד' את הראש עד לכותרת הבאה, למיטב הבנתי נעשתה פנייה לכלי התקשורת לצנזר את הדברים. מעשה שכזה, לא רק שאינו משיג את המטרה לצנזורה, אלא עושה את הפעולה ההפוכה: הוא מגביר ומגדיל את יצר הסקרנות העיתונאי ואת הרצון להביא את הדברים שיש מי שמנסה למנוע פרסומם. האי פנייה הייתה יכולה לגרום לסיפור להישאר בארכיוני המערכות".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 06/12/2011 23:12

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק וגנץ בתרגיל אתמול בבוקר
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מירי רגב. "צה"ל דווקא מקפיד על שוויון"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים