שתף קטע נבחר

עו"ד וינרוט: לא חובה להרוס מאחזים לא חוקיים

מטה המאבק של המאחזים הבלתי חוקיים ביהודה ושומרון שלח לנתניהו ולשרים חוות דעת של עו"ד יעקב וינרוט, לפיה אין כל חובה להרוס מבנים שנבנו על קרקע פרטית - וניתן לפצות במקום

פתרון לסוגיית המאחזים הבלתי חוקיים? במטה המאבק של תושבי המאחזים משוכנעים שכן. לאחרונה פנה מטה המאבק "מאשרים את היישובים" לעו"ד יעקב וינרוט, מבכירי עורכי הדין בארץ, כדי לקבל ממנו חוות דעת משפטית בסוגיית הריסת המבנים שהתגלגלה לפתחו של בג"ץ.

 

המאחזים הלא חוקיים - כותרות אחרונות:

ברק והמתנחלים במגעים על הכשרת רמת גלעד

בג"ץ אישר: עוד דחייה בפינוי המאחז גבעת אסף

 

על פי חוות הדעת שהועברה לנציגי היישובים, אין כל חובה להרוס את המבנים שנבנו על קרקע פרטית, בעיקר אם בעלי הקרקע אינם דורשים את הפינוי. יתרה מכך, אם תהיה דרישה שכזו, קובע החוק כי ניתן לפצות את בעלי הקרקע בפיצוי כספי ובכך למעשה להימנע מההריסה.

 

במטה המאבק מעודדים מחוות הדעת החיובית מבחינתם, ואף שיגרו הערב מכתבים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי הממשלה, ועדכנו אותם על חוות הדעת. במכתבים הם מבקשים מהם "לעצור את מכונת ההרס המאיימת על היישובים".

 

ניתן לפצות את בעלי הקרקע ולהימנע מהריסה. גבעת אסף (צילום: AP) (צילום: AP)
ניתן לפצות את בעלי הקרקע ולהימנע מהריסה. גבעת אסף(צילום: AP)
 

בחוות דעתו כתב עו"ד וינרוט: "העובדה לכשעצמה כי פלוני הקים מבנים על מקרקעין של אלמוני איננה מחייבת את המסקנה המשפטית כי דין המבנים להיהרס. עיקרון היסוד בהסדרת הסוגיה האמורה באיו"ש הוא תום הלב של המקים".

 

לדבריו, "השאלה אם דין המבנים להיהרס, אם לאו מסורה לשיקול דעתם של שני הצדדים. המקים מצד אחד, או בעל המקרקעין מצד שני. בהתאם לנסיבות".

 

ממילא, כותב עו"ד וינרוט, "ככל שבעל המקרקעין אינו דורש את הריסת המקרקעין, קל וחומר אם הוא איננו כלל בנמצא, הרי שאין כל מקום לקביעה כי מבחינת דיני הקניין, הדין החל באיו"ש מחייב את הריסת המבנים רק משום שהם הוקמו שלא כדין על מקרקעין בבעלות אחר".

 

"לעצור את מכונת ההרס" 

לסיכום מעלה וינרוט את אפשרות הפיצוי שתינתן לבעל הקרקע ולמעשה בכך תמנע את ההריסה: "בהנחה שהמקים הינו תם לב, ראויה ההכרעה בין זכותו של המקים לרכוש את המקרקעין ובין זכותו של בעל המקרקעין לרכוש את המבנים, להיגזר מהשוואת הנזקים הכלכליים שיישא כל צד".

 

מרכז מטה המאבק "מאשרים את היישובים", נחי אייל, אמר כי "הטענות של המתיישבים מקבלות היום תוקף משפטי. ראש הממשלה והשרים צריכים לעצור את מכונת ההרס,

ולהעביר את חוות הדעת לצוות אותו התחייב ראש הממשלה להקים. אני בטוח שבחינה של חוות הדעת תחייב את הפרקליטות להודיע לבג"ץ כי יש פתרון, ואין שום צורך בהרס וחורבן".

 

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) אמרה: "חוות הדעת רק מחזקת את מה שאנחנו טוענים מאז הונפה החרב המשפטית מעל המאחזים: בג"ץ ושלום עכשיו ציירו מטרה משפטית לא מחייבת ולא נכונה סביב רצונם להרוס את ההתיישבות. לא עוד בנימוקים מעוותים של צדק ויושר יעשו למשפחות עוול ויהרסו את בתיהם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נבנה על קרקע פרטית. מאחז רמת גלעד
צילום: AFP
תלוי בנסיבות. עו"ד יעקב וינרוט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים