שתף קטע נבחר

"אם תרצו" וגם אם לא

עמוד הפייסבוק של לאומי דיגיטל מוצף באיחולים לא לבביים של גולשים. הסיבה? הכללת עמותת "אם תרצו" המזוהה עם הימין בתחרות "שני מיליון סיבות טובות", שמעניקה מאות אלפי שקלים לעמותות

זו השנה השנייה שבה בנק לאומי עורך את פעילות "שני מיליון סיבות טובות" (שני?) שבמסגרתה מתחרות עמותות שונות על תשומת לב ציבורית ועל לייקים באמצעות סרטוני יוטיוב. 60 העמותות שיצברו את מירב הלייקים בתחרות יזכו בתרומות כספיות מהבנק בסכומים שונים: החל מ-225 אלף שקלים לעמותה שתגיע למקום הראשון, ועד 25 אלף שקלים לעמותות שיגיעו למקומות 10-60.

 

עוד ב-ynet:

מה דעתכם על האח הגדול?

דברו בגוגל בעברית וערבית
הקלות במכס? לא לגאדג'טים

 

כדי להימנע ממצב בו עמותה המסייעת לחולי ALS מתחרה תחרות בלתי אפשרית בעמותה שדואגת לחיי הרוח בגרעין התורני באשקלון, השנה חילקו בלאומי את הסרטונים לחמש קטגוריות שונות: בריאות, מדע ורפואה, חינוך, רווחה וחברה, תרבות ואמנות וסביבה ובעלי חיים.

 

 

אם לא די בוויכוח על הלגיטימיות המוסרית של הפיכת המסכנות לתחרות לייקים, לאומי נדרשים להתמודד עכשיו עם ביקורת על תהליך הסינון שלהם. ביממה האחרונה מוצף עמוד הפייסבוק של לאומי על ידי גולשים הזועמים על הכללת עמותת "אם תרצו" בתחרות.

 

מכתבו של יריב אופנהיימר לבנק (צילום: יריב אופנהיימר) (צילום: יריב אופנהיימר)
מכתבו של יריב אופנהיימר לבנק(צילום: יריב אופנהיימר)

לינק למכתב בפייסבוק >>

 

המגיבים טוענים שאם תרצו היא עמותה בעלת אג'נדה פוליטית, והדבר מנוגד לתקנון הפעילות בו נכתב במפורש:"למען הסר ספק, הפרויקט אינו מיועד לעמותות בעלות מטרות פוליטיות, שינויים ברגולציה, פעולות למען רווחתו של אדם פרטי וכיוצ"ב". גולשים מאיימים לעזוב את הבנק אם מועמדותה של העמותה לא תיפסל. נפתח גם עמוד פייסבוק בשם "שני מיליון סיבות לשנוא את את בנק לאומי".

 

תגובות בעמוד הפייסבוק של לאומי, היום

 

מי שייכנס לאתר העמותה יגלה שהיא מגדירה את עצמה כעמותה פוליטית: "אם תרצו מקדמת הצעות חוק ומקימה שדולות במגוון תחומים ציוניים הנוגעים בין השאר לתמיכה בחיילי המילואים, התמודדות חקיקתית עם תופעת הדה-לגיטימציה, וקידום ערכים ציוניים בחברה הישראלית. אם תרצו נעזרת במספר חברי כנסת, מסיעות שונות, על מנת להעלות את הנושאים לסדר היום הציבורי, ולהביא לפתרונם".

 

  

מנהלי עמוד הפייסבוק של לאומי דיגיטל בוחרים שלא להגיב פרטנית לכל הערה בעמוד, אך גם לא מסירים אותן. בפוסט מנוסח ומפורט הם כותבים כך: "לקוחות לאומי וגולשים יקרים, אנחנו מקשיבים לדברים שעולים בעמוד הפייסבוק שלנו, הן לביקורת והן לדברי תמיכה. אנחנו מקווים שברור לכולכם שהחלטות שמתקבלות על ידינו נעשות אך ורק תוך היצמדות לתקנון הפעילות של פרויקט "שני מיליון סיבות טובות", ללא כל שיקול אחר.

 

תקנון הפרויקט קובע כי עמותות "בעלות מטרות פוליטיות" לא יורשו להשתתף בפרויקט. זאת מתוך כוונה מראש, שלא לאפשר לעמותות המזוהות בבירור עם מפלגה מסוימת לאסוף כספים לצורך מימון פעילות המפלגה. התקנון אינו מאפשר לנו לפסול את השתתפותה של עמותה שאינה תומכת במפלגה כלשהי ואף מגדירה את עצמה כפעילה חוץ מפלגתית וחוץ פרלמנטרית. מעורבות של עמותה בהליכי חקיקה, כחלק אחד מפעילותה, אינו מהווה סיבה מספקת על מנת לקבוע כי העמותה אינה עומדת בתנאי הסף".

 

 

עמותת "אם תרצו" היא עמותה עם נטייה פוליטית ימנית מובהקת, אך רבות מהעמותות המשתתפות בפעילות עוסקות גם הן בנושאים פוליטית, פשוט לא בתחום המדיני. נושאים כמו קידום הקהילה האתיופית, נישואין אזרחיים, סיוע לנשים מוכות, תמיכה בקשישים ועוד - כולם מתעניינים בשאלה המאוד פוליטית: מי מקבל מה כמה ומתי. לכן אולי אפשר לרדת מהוויכוח על אופייה של "אם תרצו", ובמקום זאת להעלות שאלות המתייחסות לתחרות "מסכן נולד" עצמה. רוצים לתרום? פשוט תתרמו. 

 

תגובת "אם תרצו"

הגשנו את מועמדותנו על פי דרישות התקנון ואנו סמוכים ובטוחים כי מועמדותנו אושרה על רקע עשייתנו הרבה והחשובה. תרומתנו מוערכת על ידי הציבור, דבר שאפשר לראות גם על פי התוצאות עד עתה. אנו מודים לבנק לאומי ומאחלים הצלחה ועשייה פורה לעמותות הנוספות המשתתפות בפרוייקט.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שני מיליון סיבות טובות להתעצבן
מומלצים