שתף קטע נבחר
צילום: jupiter

בעלי בניין בת"א חויבו לשפצו: "מפגע אסתטי"

העירייה הגישה תביעה נגד בעלת בניין ברחוב ביאליק והדיירים המוגנים המתגוררים בו, בדרישה לשפץ את החזית המוזנחת. ביהמ"ש קיבל את התביעה והוציא צו שמחייב אותם לשפץ את המבנה בתוך כשנה

האם עירייה יכולה לדרוש מדיירים לשפץ בניין על חשבונם? שאלה זו עלתה בעקבות ביקורת שערכה עיריית תל אביב בשנת 2006 בבניין ברחוב ביאליק 1 בעיר. לאחר הביקורת שלחה העירייה לבעלת הבניין ולדיירים המוגנים המתגוררים בו דרישת שיפוץ, בטענה כי חזית הבית מוזנחת מאד, אינה נאה ופוגעת בחזות העיר.

 

עוד על שיפוצים בבית המשותף:

 

הדיירים ובעלת הבניין התבקשו בין היתר לתקן את המרפסות, לאטום את הגג, לשפץ את הצנרת ולהחליף את הסורגים. משהדבר לא בוצע, הגישה העירייה תביעה לבית משפט השלום בתל אביב, בה דרשה לחייב את בעלת הבניין והדיירים לשפץ את המבנה, או לשאת בתשלום עלות השיפוץ, או למנות כונס נכסים לשם ביצוע עבודות השיפוץ ולגבות את עלותו מבעלת הבניין ודייריו. 

 

העירייה הציגה בפני בית המשפט תמונות של חזית הנכס, וטענה כי המבנה מהווה מפגע אסתטי חזותי קשה לעוברי האורח ולדיירי הרחוב. עוד נטען, כי הסירוב של בעלת הבניין ודייריו לשפצו מהווה הפרת החובה לשמירת מצבו התקין של הבניין והמראה הנאה של חזית הבית.

 

בעלת הנכס הודתה כי יש צורך לשפץ את החזית. בנוסף היא הצהירה כי הבניין בן 90 השנים, אכן נמצא במצב נורא ואיום המחייב שיפוץ, ולא העלתה כל טענת הגנה. הדיירים המוגנים המתגוררים בנכס הגיעו עם העיריה להסכמות במסגרת הדיונים בפני ביהמ"ש, לפיהן הם ישאו בחלקם היחסי בשיפוץ.

 

מפגע אסתטי בלב העיר

השופט צבי דותן קיבל את התביעה, לאחר שקבע, כי מהתמונות שהגישה העירייה עולה כי בעלת הבניין ודייריו אכן הפרו את חובתם לשמור על מצבו התקין של הבניין ועל חזיתו הנאה.

 

"העירייה טוענת, ואני מסכים עמה, כי לא ייתכן מצב שמבנה, הממוקם בלב לבה של תל אביב, נותר מוזנח ורעוע ומהווה מפגע אסתטי חזותי קשה לעוברי אורח ב רחוב ולדיירי הרחוב...", כתב השופט. עוד הוא ציין, כי ההודעות ששלחה העירייה ובהן פירוט עבודות השיפוץ שיש לבצע בנכס היו סבירות ומפורטות, ונועדו להביא את הנכס למצב ראוי מבחינת תחזוקה ואסתטיקה.

 

השופט הוסיף כי בעלת הנכס עצמה מודה בנחיצות השיפוץ, והוציא צו המחייב את בעלת הנכס לשפץ את המבנה תוך שנה, בכפוף להסכמות שהושגו עם הדיירים, כמפורט בהודעות השיפוץ של העירייה. זאת למעט לעניין סורגי הבניין, לגביהם נקבע כי אין חובה לפרקם אלא לשפצם בלבד.

 

עוד נקבע, כי נוכח התנהלות בעלת הבניין ובא כוחה, עליה לשלם לעירייה הוצאות משפט ושר טרחת עו"ד של 22,500 שקל.

 

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי "פסקדין "

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חזית בניין
צילום: יהונתן צור
מומלצים