שתף קטע נבחר

רבבות נגד פוטין ומדבדב: "ילדים, זמן ללכת"

זעם על שחיתות אפשרית בבחירות וחולשה נדירה המיוחסת לראש הממשלה המכהן הוציאו עשרות אלפי רוסים לרחובות הערים ברחבי המדינה. "העכברושים חייבים ללכת", צעקו מפגינים בוולדיווסטוק. "פוטין קאפוט", הכריזו במוסקבה

מחזה נדיר של מחאה המונית נגד השלטון ברוסיה. זועמים על מה שנתפס בעיניהם כבחירות מושחתות, יצאו היום (שבת) רבבות בני אדם לרחובות רוסיה ושטפו את מדינתם בגל של כעס המכוון כלפי דמות אחת בלבד - ראש הממשלה המכהן, ולדימיר פוטין. 20 אלף בני אדם הפגינו במוסקבה בלבד, כעשרת אלפים הגיעו לעצרת בסנט פטרבורג, בעוד עשרות אלפי אזרחים בכ-70 ערים נוספות לקחו חלק בהפגנות, שנתפשות כמפגן המחאה הגדול ביותר מאז נפילת הגוש הקומוניסטי.

 

בחירות ברוסיה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

גולת הכותרת של המחאה הציבורית היא הפגנת הענק במוסקבה. למעלה מ-20 אלף מפגינים התאספו בעיר, ורבים נוספים עושים דרכם לאזור, בו נצפו שלטים המציגים את פוטין ואת נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, תחת הכותרת: "ילדים, הגיע הזמן ללכת". לטענת נציגי האופוזיציה, כ-40 אלף בני אדם נוכחים במקום. "זוהי היסטוריה בהתהוות, האזרחים יוצאים ודורשים צדק לראשונה זה שני עשורים", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס אנטון, פועל בן 41, שסירב להזדהות גם בשם המשפחה שלו.

 

מפגינים במוסקבה, היום. "ילדים, זמן ללכת" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים במוסקבה, היום. "ילדים, זמן ללכת"(צילום: AFP)
 

"אני רוצה בחירות חדשות, לא מהפיכה", הכריז פנסיונר בן 75. לבוש במעיל ארוך וחמוש בכובע מפני השלג היורד, לא יצא המפגין בהצהרות תמימות. "אני לא חושב שפוטין יפרוש ולא מאמין שיהיו שינויים משמעותיים, אבל הרשויות צריכות לדעת עד כמה אנו כועסים". השלטים שסביבו הביעו היטב את רמת הזעם הציבורי: "פוטין קאפוט", הכריז אחד מהם, כשהשני מציג תמונה של ראש הממשלה, ועליו הכיתוב: "האח הגדול צופה בכם".

 

הפגנת ההמונים במוסקבה, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנת ההמונים במוסקבה, היום(צילום: רויטרס)
 

במקביל, יצאו כבר לדרך הפגנות בקנה מידה קטן יותר ברחבי המדינה הענקית, בהן אירועי מחאה בהשתתפות אלפי בני אדם בסיביר ובמזרח רוסיה.

 

בוולדיווסטוק, התקבצו אלף מפגינים באזור עגינה של מספר ספינות מלחמה השייכות לצי הרוסי. "פוטין הוא כינה", צעקו, תוך שהם אוחזים שלטים עליהם סמל מפלגתו וקוראים: "העכברושים חייבים ללכת". בעוד המשטרה המקומית שמרה על רוגע יחסי ונמנעה ממעצרים, דיווחים שונים במדינה הצביעו כבר על עשרות עצורים במהלך ההפגנות השונות, מספר שצפוי לעלות ככל שיימשך היום.

 

עימות בין מפגינים לשוטרים במוסקבה (צילום: AP) (צילום: AP)
עימות בין מפגינים לשוטרים במוסקבה(צילום: AP)
 

תוצאות הבחירות לדומה, הבית התחתון בפרלמנט, שנערכו בתחילת השבוע, הציתו עד מהרה מחאה ציבורית רחבה, שתודלקה בשני מזרזי בעירה: דיווחים רבים על שחיתות במהלך ההצבעה ונפילתו של פוטין בקלפי, שהציגה אותו לראשונה כפגיע.

 

מפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת" - שהחזיקה ברוב אדיר של כשני שלישים ממושבי הפרלמנט הקודם - איבדה כמעט 20% מכוחה בבחירות, והצליחה לשמור על רוב קטן מאוד. מדובר בהפסד משמעותי לדמות החזקה ברוסיה, והמפגינים אף טוענים כי גם ההישגים להם זכה בסופו של דבר נובעים מ"שיפוץ" ההצבעות. במרס 2012 יתקיימו במדינה גם בחירות לנשיאות, בהן צפוי פוטין לנצח בקלות - ולשוב לתפקידו הקודם, בו כיהן בין 2000 ל-2008.

 

על פי פרשנים, מהווה סוף השבוע הזה מבחן גם לדמוקרטיה הרוסית. הצלחת ההפגנות ויציאת המוני בני אדם לרחוב תוביל בהכרח גם לאתגר שביצירת אופק אסטרטגי לתנועת המחאה. על אף שהסנאטור האמריקני ג'ון מקיין, מי שהיה מועמד הרפובליקנים לנשיאות ב-2008, כבר פנה לפוטין בטוויטר ואמר כי "האביב הערבי מגיע לשכונה שלך", נראה כי הדברים יהיו מורכבים יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלטים נגד פוטין ברוסיה, היום
צילום: AFP
שוטרים אוזקים מפגין רוסי
צילום: AP
מבט מלמעלה על המפגינים, היום
צילום: רויטרס
מומלצים