שתף קטע נבחר

צריך לשנות את השיטה

ממשלת ישראל משותקת ומוחזקת בת-ערובה בידי השוליים הפוליטיים. הגיע הזמן להעביר מהעולם את שיטת הממשל הזו

מדינת ישראל נכנסת בימים אלה למסדרון המוביל בהכרח לקיומן של בחירות כלליות. מועדן המדויק טרם נקבע, אך בהיר ונהיר כי לשם מועדות פנינו. רגע לפני שתתפזר הכנסת ה-18, יש בידינו לחולל שינוי מהותי, היסטורי ומתבקש. שינוי שהכנסת המפולגת הזו תוכל להוריש לכנסת הבאה אחריה, בבחינת מעשה אחד נכון וראוי לחיזוקה של מדינת ישראל. זה הדבר הנכון והראוי לעשות.

 

האחריות הזו מוטלת בראש ובראשונה, על ראשי הסיעות הציוניות בכנסת ישראל, בימים גורליים בתולדות ימיה של מדינת ישראל. מול קשת רחבה של אתגרים ואיומים העומדים לפתחנו בימים אלה, יש מחלוקות גדולות ועמוקות ערכיות ורעיוניות, אבל האתגרים והדאגה לקיומה של מדינת ישראל משותפים לכולנו.

 

עוד בערוץ הדעות :

הסיבה הנכונה לביטול פרויקט בנק לאומי / רעות כהן

מסעות השקר של נתניהו וישי באפריקה / יונתן ברמן

 

יהיו תפישותינו הפוליטיות שונות ככל שיהיו, יהיו המחלוקות בינינו עמוקות ככל שיהיו, ללא שינוי שיטת הממשל, נגזר עלינו להמשיך ולדרוך במקום, להתבוסס בביצה הפוליטית, במקום לקדם את המטרות הלאומיות. זוהי מדמנה שמדינת ישראל אינה יכולה לשהות בה עוד. נדרשת פה מחשבה מתקנת, רחבה ומעמיקה באשר לדמותו של השלטון, דווקא בימים דרמטיים של קבלת החלטות הרות גורל. הגיעה העת לשנות את כללי המשחק הפוליטיים. אין מנוס מכך ואי אפשר יותר לדחות את הסוגיה. עלינו להבטיח, כי לממשלה הבאה שתקום בישראל, תהא אשר תהא, תהיה את היכולת למשול ולהוביל את עם ישראל לפי ראות עיניה ועל פי המנדט שקיבלה מבוחריה. האחריות הזו רובצת לפתחנו.

 

עלינו לשים סוף לסחטנות הפוליטית של קבוצות קיצון בחברה, המשתקות כל יכולת למשול, לקבל החלטות ולהכריע בסוגיות שנוגעות בחוסן הלאומי, החברתי והכלכלי ולסוגיות הרות גורל שנוגעות לביטחון הלאומי שלנו. ממשלה נבחרת אינה יכולה להיות בת ערובה בידי השוליים הפוליטיים - משותקת ומוחזקת כבת-ערובה, עסוקה כל כולה בתחזוקה ומתן שלמונים פוליטיים וכספיים והכל בשם ההישרדות. כך לא ניתן לנהל את המדינה. זה מתכון בטוח לשיתוק שמעמיד את עתידנו בפני סכנות רבות.

 

נכון, מדינת ישראל היא חברה רבת שסעים. ועלינו להמשיך ולשמר את הייצוגיות של כל חלקי החברה בפרלמנט. על כך אין מחלוקת, אך אסור שבשם הפלורליזם תיפגע יכולת המשילות של מקבלי ההחלטות ובראשם ראש הממשלה - להחליט ובעיקר לבצע.

 

למען יציבות שלטונית

לשם כך, עלינו להבטיח, בדמדומיה של הכנסת ה-18, כי שיטת הממשל הנהוגה כיום בישראל תעבור מן העולם, לטובת שיטה נכונה יותר, יעילה יותר המאפשרת את המשילות, הייצוגיות והיכולת לממש את מה שנכון ולא רק את מה שנדרש לצורך הישרדות. עלינו להבטיח כי בראש ממשלת ישראל יעמוד זה שקיבל את מרבית קולות הבוחרים. עלינו להבטיח יציבות שלטונית, שתאפשר משילות שמשמעותה יכולת לקיים תכנון ארוך טווח, תקצוב, הוצאה לפועל ובקרה בזמן אמת של פרויקטים לאומיים.

 

עלינו להבטיח כי מעמדו של ראש הממשלה יהיה יציב כך שיוכל לעסוק בשאלות הקיומיות לישראל ולא רק בשאלות קיומיות להישרדותו. עלינו להבטיח כי רק רוב מיוחס יוכל להפיל ממשלה בישראל. עלינו להבטיח כי לצד שימור הפלורליזם וריבוי הדעות, המערכת הפוליטית תהיה יציבה. עלינו להבטיח את הגדלת כוחן של המפלגות הגדולות על חשבון הקטנות. עלינו להבטיח את חיזוק הנאמנות של חברי הממשלה לראש הממשלה ולמדיניותה ולא לגחמות הפנים מפלגתיות.

 

המשימה גדולה ומורכבת, אך היא מחוייבת המציאות. אני קורא לראשי הסיעות הציוניות בכנסת, להגיע לנוסח מוסכם ולהביאו לחקיקה במליאת הכנסת, עוד במהלך ימיה של הכנסת הזו. אם נצליח להעביר, ולו בקריאה טרומית, הצעה לשינוי השיטה, נוכל להבטיח את רציפות החקיקה כבר בכנסת הבאה.

 

בואו נעשה את מה שנכון, ראוי ורצוי למדינת ישראל. אין לנו ארץ אחרת.

 

ח"כ שאול מופז, יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לעשות את מה שנכון. שאול מופז
צילום: צפריר אביוב
מומלצים