שתף קטע נבחר

מסעות השקר של נתניהו וישי באפריקה

נתניהו יחזור ממסעותיו ויגלה שאין לאן להחזיר את רוב מבקשי המקלט. מחנה הכליאה הענק יהיה הכלא הגדול בעולם וכתם מוסרי על ישראל. התעמולה תתפוצץ בפניהם

ושוב מתחרים ביניהם ראש הממשלה ושר הפנים במירוץ הדיסאינפורמציה. זה אומר "מכת מדינה", וזה משיב לו "מסתנני עבודה". זה מצהיר "בודדים מביניהם הם פליטים", וזה אומר "צריך להתחיל להוציא אותם". הפרקטיקה של הפצת שנאה נגד זרים, האשמתם בכל חוליי החברה והצגת פליטים כמהגרים כלכליים היא אחד הטריקים הישנים ביותר של מדינות המתמודדות עם מבקשי מקלט, אך נתניהו וישי אינם רואים סיבה שלא לרכוב על גל השנאה העכור השוטף אותנו לאחרונה.

 

קשה להחליט מהו היסוד הבולט ביותר בדברים שנאמרו אתמול בישיבת הממשלה, בה נדונו הצעדים נגד מבקשי המקלט - השטחיות, האטימות או השקריות. נתניהו המשיך בקו שבו החל בשבוע שעבר, וחזר על דבריו, לפיהם מדינת ישראל בדקה את עניינם של כל ה"מסתננים", ורק ל"פחות מפרומיל" נשקפת סכנה במדינות מוצאם. כדי להבין עד כמה רחוקים דברים אלה מהאמת, די להקשיב לסגן שר החוץ, דני איילון, שהצהיר לפני כחודש, כי לפי המידע שבידי משרד החוץ, "באריתריאה יש שלטון שמוגדר על-ידי כל הקהילה הבינלאומית כשלטון שלא שומר על זכויות אדם, ומי שחוזר לשם, נתון בסכנה, כולל סכנת מוות". אלה מילותיו המדויקות של איילון כפי שנרשמו בפרוטוקול הוועדה לעובדים זרים בכנסת. באותו דיון נאמר גם כי 60% מבין ה"מסתננים" הם אזרחי אריתריאה.

 

עוד בערוץ הדעות :

"אם תרצו", אפשר לנצח את הבנק / שחר כותני

מלים מתחילות מלחמות / יוסף ארגמן

 

כדי להוסיף ולהבין את היחס שבין האמת לבין דברי ראש הממשלה, יש להביא בחשבון נתון נוסף - מדינת ישראל לא בחנה אינדיווידואלית את בקשת המקלט של אזרח אריתראי אחד. היא גם לא בחנה את בקשות המקלט של אזרחי סודן, המהווים כ-30% מכלל אוכלוסיה זו. ישראל יודעת כי המצב במדינות אלה מסכן את חיי המוחזרים אליהן, ויודעת כי במדינות מערביות אחרות, רוב מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן מוכרים כפליטים (83.9% מאזרחי אריתריאה ו-63.9% מאזרחי סודן ברחבי העולם). למרות זאת, היא כלל אינה טורחת לקיים הליכי מקלט לסודנים ואריתראים. טענת נתניהו, כי מדינת ישראל בדקה את טענותיהם של כל ה"מסתננים", היא שקר בוטה.

 

נתניהו רואה גוש גדול ושחור 

נתניהו אף הודיע, כי ייסע לאפריקה כדי לפעול לגירוש מבקשי המקלט. אין מדינה שנקראת "אפריקה", אלא מדינות רבות ושונות ביבשת זו, כך שקשה לנחש היכן מתכנן נתניהו את טיול הספארי שלו. יש להניח שהוא כבר מדמיין כיצד, לאחר שיעניק חרוזי זכוכית ורובים למלך זולו, יספר שאותה "אפריקה" בה ביקר היא מקום קסום ובטוח, וכי סיכם עם מלך זולו שיקבל בחזרה את כל נתיניו למדינת "אפריקה" הגדולה.

 

סודני? אריתראי? העיקר שהוא בצבע הנכון  (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
סודני? אריתראי? העיקר שהוא בצבע הנכון (צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

נתניהו רואה בעיני רוחו גוש גדול ושחור, "אפריקה", שממנו מגיעים כל ה"מסתננים", ולכן אין צורך לדייק בפרטים. לפני ימים אחדים הפיצה לשכת ראש הממשלה תמונה, בה ניצבים זה מול זה נתניהו ומבקש מקלט, שהוגדר על ידי לשכתו כ"מסתנן סודני". מבקש המקלט שצולם היה בכלל אזרח אריתריאה, אבל, כידוע - כל אפריקה סודנים. נתניהו וישי לא ינוחו עד שיגרשו את כל האריתראים הסודנים, הקונגולזים הסודנים ואפילו את הסודנים הסודנים.

 

התעמולה של נתניהו וישי מבישה, אך בקרוב תתפוצץ בפניהם. נתניהו יחזור ממסעותיו ויגלה שאין, לעת הזו, מקום אליו ניתן להחזיר את רוב מבקשי המקלט. מחנה הכליאה הענק המתוכנן יהיה הכלא הגדול בעולם וכתם מוסרי על מדינת ישראל. רבות עוד ייכתב בעולם כולו על האסוציאציות שיעורר, אבל גם הוא יהיה צר מלהכיל את כל (או אפילו את רוב) מבקשי המקלט שבישראל. גם מחנה זה לא ימנע אפילו הגעה של "מסתנן" אחד.

 

מוטב היה שנתניהו וישי היו מגיעים כבר עתה למסקנה אליה יגיעו בדרך הקשה, לאחר שיתעמרו באלפי מבקשי מקלט ויבזבזו הון על בניית מחנה: מדינת ישראל, כמו רוב מדינות המערב, מתמודדת היום עם תופעה של פליטוּת, המעמידה בפניה שאלות וקשיים בלתי מבוטלים, אך אין לה פתרון קסמים. הכרה בחובותיה של מדינת ישראל לפי האמנה בדבר מעמדם של פליטים, שנוסחה על רקע מאורעות אמצע המאה הקודמת, היא תנאי לכל התמודדות עם תופעה זו.

 

עו"ד יונתן ברמן הוא ראש הקליניקה לזכויות מהגרים בחטיבה לזכויות אדם, המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת-גן.  

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יגיע לאפריקה. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
כולם "מסתננים"? יונתן ברמן
מומלצים