שתף קטע נבחר

משבר מים? "כיבוש" ו"חמאס" בפאנל ירוק

"דיון" עם שר המים הפלסטיני אטילי והשר להגנת הסביבה ארדן בכנס הארצי לקיימות, הדגים כי התהום המדינית לא מותירה סיכוי להגיע לפתרון מעשי. הפלסטיני התעלם מעמיתו הישראלי ובחר לדבר על הכיבוש. ארדן לא נשאר חייב והזכיר את ניצחון חמאס בבחירות. ובעיות המים? הן ימשיכו לחכות לפתרונות

דיון בנושא מצוקת המים באזור, שנערך היום (ג') בהשתתפות שר המים ברשות הפלסטינית ד"ר שדד אטילי והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן, נקטע לאחר 20 דקות בלבד, לאחר שהשניים הטיחו האשמות הדדיות זה בזה.

 

עוד על משבר המים:

 

הדיון, שנערך במסגרת הכנס הארצי לקיימות באשדוד תחת הכותרת "מים חוצי-גבולות וקיימות אזורית", לא הצליח לגעת בשורשי הבעיה. אטילי, שהתעלם מעמיתו הישראלי, פנה רק אל המנחה. בדבריו הוא כמעט שלא התייחס לדרכים לפתור את מצוקות המים ברשות, אלא בעיקר לסוגיית הכיבוש ולרצונם של הפלסטינים לחיות בחירות.

 

ארדן מצידו, הגיב בשאלה רטורית. "איך אני יכול לפתור את בעיות המים של הפלסטינים כשהשר עצמו מסרב להתייחס אליו?", שאל. "בשביל לפתור בעיות צריך שיתוף פעולה. איך אני יכול להתייחס לטענות על אפלייה כשמראש ההנחה של השר היא, שאנחנו הרעים בסיפור?".

 

מימין: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, מנחה הפאנל גדעון ברומברג ושר המים הפלסטיני ד"ר שדד אטילי  (צילום: ג'וזף וונינגר) (צילום: ג'וזף וונינגר)
מימין: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, מנחה הפאנל גדעון ברומברג ושר המים הפלסטיני ד"ר שדד אטילי (צילום: ג'וזף וונינגר)

 

בדבריו הודה ארדן, כי האוכלוסייה הפלסטינית סובלת ממחסור במים ובעיות של זיהום מים, אך קשר זאת בסירובה של ההנהגה לשתף פעולה עם ישראל. בהמשך הוא גם הזכיר את ניצחון חמאס בבחירות ואמר, "לא אני בחרתי את החמאס, אתם בחרתם את החמאס". דבריו עוררו באולם תשואות.

 

"המים בעזה מסוכנים לשתייה" 

בשיחה עם ynet אמר אטילי, כי המים בעזה מסוכנים לשתייה, אך הוסיף כי לעמדתו, יש לכך קשר הדוק לשליטה הישראלית בשטח. "אנחנו סובלים יום ולילה מהמדיניות של ישראל נגדנו", אמר, "כדי שתיפתר הבעיה, צריך שהמנהיגים יקדמו את המצב ולא השרים לענייני מים". 

בעימות עם השר הישראלי להגנת הסביבה סירבת לדבר על פעולות מעשיות לפתרון מצוקות המים הפלסטיניות ודיברת רק על הכיבוש. איך זה יכול לעזור לפתרון המצב בשטח?

 

"צריך לסיים את היחסים המוזרים כדי לפתור את בעיית המים. ב-1955 דובר על כך שבתוך ארבע שנים תוכפל כמות המים לאדם בשטחים הפלסטינים, שעמדה אז על 100 מ"ק לשנה. שום דבר מזה לא מומש והיום כמות המים לאדם היא שליש מ-100 מ"ק לשנה".

 

"המים בעזה מסוכנים לשתייה", הוסיף, "אתם מכירים את המצב בעזה בעקבות גלעד שליט, אבל לא את זה שהמים שם לא ראויים לשתייה. אפילו נהר הירדן הדרומי כבר לא קיים בגלל שאתם הרסתם אותו".

 

זה נכון אבל גם ללבנונים והסורים יש אחריות להרס הירדן.

 

"אבל אתם מזרימים את הביוב של טבריה לירדן. למה ים המלח נעלם? כי הרסתם את הירדן".

 

גם לירדנים יש תעשייה של מוצרי ים המלח.

 

"כן, אבל אצלכם זה 300 מיליון מ"ק בשנה".

 

אז למה באת לכנס אשדוד בכלל?

 

"באתי לספר לכם על מצבנו. לי כמו לך יש חמש אצבעות ביד".  

 

אטילי הוזמן לכנס על ידי ארגון ידידי כדור הארץ מזה"ת. המנכ"ל הישראלי של הארגון גדעון ברומברג, שגם הנחה את הפאנל, דווקא הכריז עליו כהצלחה גדולה, המבשרת סימן טוב לבאות. "השרים הסכימו לראשונה שועדת המים המשותפת איננה מתפקדת לטובת שני העמים, והסכימו – כל אחד בדרכו – לקדם שינוי של מבנה הוועדה", אמר.

 

ביוני האחרון אמר ארדן, כי סוגיית המים חייבת להיפתר מחוץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "אם הפלסטינים ימשיכו להתעקש לכרוך את הדברים, לא נצליח להגיע לשיתוף הפעולה ולפתרון מצוקת המים של האזור כולו". הדברים נאמר בכנס של ארגון יו.אף. אם (יוניון פור דה מדיטרניאן), בפריז, שעסק בסוגיית המים כנתיב לשיתוף פעולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדן. "צריך שיתוף פעולה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים