שתף קטע נבחר

נשות הקצינים שנפצעו: לא נתפש שיהודים תקפו

אשת מח"ט אפרים שהותקף באבנים רגילה ללילות מדאיגים, אבל לא חשבה שהסכנה לבעלה תבוא דווקא מבית: "חבל שעלינו להילחם בשתי חזיתות, ולא רק באויב האמיתי". אשת סגנו: "פציעה מפלסטינים עוד נתפשת, אבל מיהודים? זה בל יעבור"

רינת כהנא, רעייתו של מפקד חטיבת אפרים, אלוף משנה רן כהנא, אמרה אחר הצהריים (יום ג') ל-ynet כי לא תיארה לעצמה שבעלה יכול למצוא עצמו מותקף על-ידי בני עמו. "באופן כללי אני משתדלת לא לחשוב על סכנות ודברים שכאלה לגבי רן, וכמובן לא חשבתי שאי פעם יהודים יהוו סכנה לבעלי", אמרה ל-ynet.

 

פעילי הימין תקפו חיילים - כותרות אחרונות:

אלוף הפיקוד: לא ראיתי כזו שנאה כלפי חיילינו

 

אל"מ כהנא וסגנו נפצעו קל הלילה, במהלך התפרעות של כ-300 מתנחלים בכביש 55, הסמוך למאחז גלעד. המתנחלים, שהתפרעו על רקע חששם שהמאחז יפונה, יידו אבנים על כלי רכב פלסטיניים, ותקפו גם את הג'יפ של מח"ט אפרים. הם פתחו את דלת הג'יפ שבו נסע, השליכו אבנים לתוכו, ופצעו קל מאוד אותו ואת סגנו. הלילה גם פרצו כ-50 מתנחלים ופעילי ימין לבסיס מפקדת חטיבת אפרים. הם הבעירו צמיגים, יידו בקבוקי צבע ואבנים, וגרמו נזק לכלי רכב. 

 

רינת כהנא סיפרה כי לא ידעה כלל על שהתרחש הלילה, עד ששמעה על כך מחברתה. "דאגתי מאוד. רן היה עסוק בעניינים בגזרה. התקשרתי אליו, והוא חזר אליי כשהוא התפנה והרגיע אותי", סיפרה. "לא היה לו הרבה זמן, הוא רק אמר לי שהכול בסדר, ושהוא לא יכול לפרט יותר מזה".

 

פעילי הימין תקפו חיילים - עוד כותרות:

 

הכניסה לבסיס חטיבת אפרים, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הכניסה לבסיס חטיבת אפרים, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"חבל לי שאנחנו צריכים להילחם בשתי חזיתות, ולא רק נגד האויבים האמיתיים שלנו", אמרה רינת ל-ynet, "חבל לי שמתבלבלים בכיוון וטועים בכתובת. אני מקווה שהממשלה והצבא יעשו את העבודה שלהם כמו שצריך. זה לא התפקיד שלי להחליט אם פועלים בעדינות או לא. אני מקווה שכוחות הביטחון ימצו את הדין עם אותם אנשים".

 

כהנא סיפרה כי היא חשה שהמתיישבים ביהודה ושומרון מוקירים את בעלה ואוהבים אותו: "הוא עושה את העבודה כמו שצריך בחיבור בין היושב לבין הצבא. הוא האדם המתאים לעמוד באמצע. אני מקווה שכולם ימצאו את הדרך הנכונה להתנהל בכבוד ובחוכמה".

 

ג'יפ הסמח"ט שעליו שפכו מתפרעים צבע (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
ג'יפ הסמח"ט שעליו שפכו מתפרעים צבע(צילום: יואב זיתון)

 

רונה בסר-הרפז, רעייתו של הסמח"ט, סגן אלוף צור הרפז, סיפרה על הבהלה שתקפה אותה הבוקר. "התעוררתי לזה אחרי שידעתי שאמור להיות משהו בלילה. כרגיל, אשת לוחם לא מציקה לו בבוקר שאחרי פעילות, והתעדכנתי שהמח"ט נפגע בראשו, אבל לא נשמתי עד ששמעתי אותו. הוא התקשר ונשבע בסדר. זה הרגיע אותי".

 

"כזה דבר לא היה אפילו בהתנתקות"

בסר-הרפז אמרה: "זה אירוע מצער מאוד. אמרתי לו שבתור אשת לוחם כל פציעה שלו שקשורה לפלסטינים או לפעילות מבצעית עוד איכשהו נתפשת אצלי, אבל מיהודים אני לא מוכנה לקבל את זה, זה לא נתפש. כאזרחית אני חושבת שזה בל יעבור. לא ייתכן שהם פוגעים בחיילים ומפקדים, והולכים לביתם לישון, לא נעצרים בלילה וחוזרים לשגרה, כשאנחנו נשארים עם זה".

 

רונה בסר-הרפז הדגישה את השינוי שחל בשנים האחרונות במעשיהם של פעילי הימין והמתנחלים. "אני חיה כאן, אני בתוך המציאות היומיומית, זה לא משהו זר לנו, אנחנו שומעים שכשיש פינויים יש התנגדות. התפקיד האחרון שלי בצה"ל, כרב סרן בדובר צה"ל, היה בזמן ההתנתקות. היה אז פינוי קשה וגדול, אבל הוא היה מאופק, לא הייתה שם פגיעה בחיילים. עצם זה שמישהו קפץ על סגן אלוף לובש מדים עם דרגות - אני עד עכשיו לא תופשת את זה. זה מצמרר בעיניי".

 

מפקד חטיבת אפרים, אל"מ רן כהנא (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
מפקד חטיבת אפרים, אל"מ רן כהנא(צילום: אפי שריר)

 

רעייתו של סא"ל הרפז סיפרה כי שמעה ממנו שתוקפיו השמיעו לעברו דברים קשים, כולל אזכורים של השואה. "סבתא של צור ניצולת שואה, שנינו ממשפחות של ניצולי שואה, ולצור כל הנושא הזה קרוב מאוד. זה מיעוט שעושה שם רע לרוב המכריע של המתיישבים ביהודה ושומרון. קיבלתי המון טלפונים מאנשים שגרים שם באזור ומכירים אותי עוד מתקופת הצבא, והם לא מוכנים לקבל את זה".

 

בסר-הרפז סיפרה כי נחמה היא מצאה הבוקר בשיחת טלפון עם רינת כהנא, רעייתו של המח"ט. "זה יום קשה. רינת

התקשרה אליי בבוקר, וחיזקנו אחת את השנייה. שניהם ואנחנו מכירים במשך שנים".

 

אחר הצהריים אמר אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, בעקבות האירועים הלילה: "שנאה של יהודים כפי שראיתי כלפי חיילינו, עוד לא ראיתי ב-30 שנות שירות. האירוע חמור מאוד מבחינתנו, ונעשה את מה שצריך על מנת לתפוס את המבצעים ולהביא אותם לבתי המשפט". הוא הדגיש כי מדובר היה באירוע מתוכנן, ולא ספורדי או פתאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל"מ רן כהנא. רעייתו: "שיהודים יסכנו את בעלי?"
צילום: מור גל, "במחנה"
הסמח"ט צור הרפז
צילום: אופק רון - כרמל, "במחנה"
אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי. "כזו שנאה עוד לא ראיתי"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים