שתף קטע נבחר

צה"ל בוחן: נוהל פתיחה באש - גם כלפי יהודים

בצבא מתכוונים לחדד נהלים בעקבות אירועי חטיבת אפרים. גורם צבאי: "אסור שחייל יהיה מבולבל כשיהודי בא להשליך על ראשו בלוק". כמו כן בוחנים אפשרות לשימוש באמצעים חדישים לפיזור הפגנות כ"בואש" ו-"צעקה", וגם ברימוני הלם וגז

בדרך להחליף דיסקט? ההתפרעויות בחטיבה המרחבית אפרים, הובילו היום (ד') לדיונים בצבא על דרכי התמודדות עתידיות במקרים דומים. לא מן הנמנע שתגובת הכוחות בעתיד תהיה שונה, וכנראה גם חריפה יותר.

 

עוד דיווחים על התפרעויות בשומרון:

נשות הקצינים שהותקפו: לא נתפש שיהודים תקפו

אלוף הפיקוד: לא ראיתי כזו שנאה כלפי חיילים

 

בין האפשרויות שבוחנים בצמרת צה"ל - שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כגון רימוני הלם או גז, מתזי מים ובמקרים של מתפרעים רבים גם שימוש באמצעים חדישים יותר כמפיץ הריח הרע "בואש" וככלי שמשדר רעש מחריש אוזניים -"צעקה".

 

בצה"ל בוחנים מחדש את נוהלי השימוש בנשק במצב של חשש לפגיעה בחיי חיילים, כמו יידוי אבנים או השלכת בקבוקי זכוכית. בעימותים וחיכוכים עם מתפרעים יהודים שהתרחשו בעבר העדיפו להשאיר את הנשק בצד ולהדוף פיזית את המתפרעים, כפי שעשה סמח"ט אפרים, סא"ל צור הרפז. הוא השאיר את נשקו בג'יפ וספג כעבור זמן קצר אבן בראשו.

 

סימני צמיגים בוערים בפתח חטמ"ר אפרים  (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
סימני צמיגים בוערים בפתח חטמ"ר אפרים (צילום: יואב זיתון)
 

"עוצמות השנאה, התעוזה והתכנון, וההתעלמות הטוטאלית משמירת החוק, מצריכים בחינה מחודשת של מקרים ותגובות כלפי אותם מתפרעים", הסביר ל-ynet גורם צבאי באוגדת איו"ש. "המושג 'בנחישות וברגישות' צריך להימחק מהלקסיקון, בדיוק כמו שהמושג 'תג מחיר' צריך להיעלם. מדובר בטרור לכל דבר ועניין.

 

"אין הבדל בין מתפרעים פלסטינים שזורקים אבנים ובורחים, לדומיהם היהודים. אבל יש הבדל בין גישה למשפחה שצריך לפנות מביתה בהתאם להוראות הממשלה, לבין טיפול באותם פורעים אלימים", הסביר.

 

בצה"ל מודעים לקושי התפיסתי של החיילים להתעמת עם יהודים, וסוגיית התמודדות עם מתפרעים צפויה להיות מודגשת בתדריכים ובשיחות עם החיילים. במיוחד תתמקד תשומת הלב בהתמודדות עם נוהלי פתיחה באש במצב של רעולי או גלויי פנים, שמתקרבים למוצבים ובסיסים של צה"ל.

 

ג'יפ הסמח"ט מוכתם בצבע (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
ג'יפ הסמח"ט מוכתם בצבע(צילום: יואב זיתון)
 

"חייל ששומר בש"ג. מחויב בנוהל פתיחה באש לגבי כל דמות חשודה שמתקרבת לבסיס, אך התפיסה הבסיסית היא שכל חשוד כזה הוא מחבל פלסטיני. אירועי שלשום ערערו את התפיסה הזו", הסביר הקצין. "המטרה היא שלחיילים יהיה ברור בהקדם מהן התגובות לכל המקרים, כדי שלא יהיה מקום לספק. אסור שחייל יהיה מבולבל, רק כי מדובר ביהודי שבא להשליך על ראשו בלוק. כבר לא מדובר בהפרות סדר בודדות, אלא בחסימות צירים מבצעיים של הצבא, ופגיעה ישירה ומכוונת בחיילים ובקצינים. מדובר בהחמרה של האלימות מפעם לפעם, גם בהיקף המתפרעים".

 

ההמלצות שיגבשו בצמרת צה"ל צפויות לעבור לאישור שר הביטחון וראש הממשלה. "לא מדובר באירוע צבאי, אלא באירוע לאומי, על כל המשתמע מכך. לא בכדי קיימו ראש הממשלה, ראש השב"כ, המפכ"ל, שר הביטחון והרמטכ"ל דיון בנושא", הסביר גורם בצה"ל. "זהו אירוע חמור, ובהתאם - המשמעויות שלו".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אירועי הלילה המדובר נמצאים בתחקיר ראשוני. לכשיסתיים התחקיר, לקחיו יופקו ויילמדו. צה"ל רואה בחומרה רבה מעשים אלו, שמכוונים נגדו ונגד חייליו ומסיתים אותו מעיסוק במשימתו העיקרית, היא הגנה על אזרחי ותושבי המדינה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אקטיבסטילס
"בואש". ריח רע
צילום: אקטיבסטילס
סמח"ט אפרים, צור הרפז. הדף מתפרעים בידיו
צילום: אופק רון - כרמל, "במחנה"
מומלצים