שתף קטע נבחר

פרס למתנחלים: האזור בוער, עכשיו לשפוך נפט?

ראשי המתנחלים גינו בפגישה עם הנשיא את האירועים האלימים בימים האחרונים. "אין שום הצדקה להרים יד על חייל או לפגוע בחפים מפשע", אמר דני דיין, שמחה על "דמוניזציה" של המתנחלים. פרס: אין מקום לפשע והשתוללות, כמעט נרצח קצין

על רקע הפינוי במצפה יצהר, הצתה נוספת במסגד בשטחים, האלימות כלפי חיילי צה"ל ופעולות "תג מחיר", נפגש הבוקר (יום ה') הנשיא שמעון פרס עם ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון, נציגי ראשי המכינות הקדם-צבאיות ורבנים. "המזרח התיכון בוער, עכשיו צריך לשפוך נפט לבערה הזו? נפט נגד ישראל?", תהה הנשיא פרס בשיחה עם אורחיו, שגינו גם הם את האלימות.

 

השטח בוער - הכתבות האחרונות:

עוד הצתה במסגד פלסטיני: "מצפה יצהר מלחמה"

חיילות הוטרדו, וצה"ל הפסיק לאבטח ברמת גלעד

יומיים אחרי תקיפת הקצינים: נהרסו מבנים במאחז

 

"היום, כשהעולם המוסלמי נמצא כפי שהוא נמצא במתח אדיר, לגייס אותם, לתת להם הצדקה לתקוף את ישראל - זה אסון, זה שיגעון וצריך להפסיק את זה מיד, מיד", הדגיש פרס. הוא הוסיף כי הוא שמח שכל הנוכחים מתנגדים לאלימות. "אין מקום לפשע, להפרת חוק, להשתוללות", הבהיר, "זה נורא לראות בנות ובנים נכנסים למחנות צה"ל, וכמעט ונרצח לנו קצין. זה לא שזרקו עליו אבן, לחצו עם אבן על ראשו. אלוהים".

 

פרס ודיין. "נורא לראות בנים ובנות נכנסים למחנות צה"ל" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
פרס ודיין. "נורא לראות בנים ובנות נכנסים למחנות צה"ל"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

לפני הנשיא פרס דיבר ראש מועצת יש"ע, דני דיין, שגינה את האלימות גם הוא: "אין שום הצדקה לא להרים יד על חייל, לא להרים יד על קצין, לא לפלוש לבסיס צבאי, לא לפגוע בחפים מפשע - תהיה דתם אשר תהיה יהודים או ערבים". הוא הבטיח כי הנהגת המתנחלים תעשה כל שביכולתה כדי למגר את התופעה.

 

"הון פוליטי נגד ההתיישבות" 

עם זאת, טען דיין כי ישנה מגמה של הסתה נגד המתנחלים. "אין אדם מתאים יותר מנשיא המדינה שמעון פרס כדי לשים סכר למגמה הרעה הזאת, לרוח הרעה הזאת, של דמוניזציה של ציבור שלם". הוא הוסיף כי "אם נרשה לקבוצות שמונעות על-ידי אג'נדה פוליטית להשתמש באירועים האלה כדי לעשות הון פוליטי כנגד ההתיישבות ביהודה ושומרון, ייצא שכרו של המאבק בתופעה הנלוזה הזו בהפסדנו. איש איש יתבצר בעמדתו, איש איש במחנהו, ונשכח לטפל בעיקר - מיגור תופעת האלימות".

 

הרב אלי סדן, ראש המכינה הקדם-צבאית בני דוד בעלי, אמר לנשיא: "שמחנו מאוד לשמוע שבבסיס אנחנו מסכימים. יש בינינו הסכמה מלאה שהדבר האסטרטגי החשוב ביותר למדינת ישראל זה לשמור על אחדות פנימית בתוך מציאות של כל-כך הרבה אויבים מבחוץ. החוסן של העם היהודי תלוי ביכולת לקיים שיח מכובד גם עם חילוקי דעות".

 

"בבסיס אנחנו מסכימים". פרס והרב סדן (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
"בבסיס אנחנו מסכימים". פרס והרב סדן(צילום: נועם מושקוביץ)

 

"הצבא הוא בבת עינה של האומה", אמר הרב על רקע תקיפת אנשי צה"ל

לפני יומיים, "הוא שומר על האומה והליכוד הפנימי בו הוא מעל כל הוויכוחים האחרים. הבענו עמדה יהודית ברורה שהאלימות היא פסולה מכל וכל, גם לא נגד הצבא אלא נגד אזרחים וגם נגד ערבים ומעשי ונדליזם נגד מסגדים, כלפי מקומות קדושים, זה דבר שלילי, שחוץ מלהלהיט את הרוחות אין בו שום תועלת, מלבד זה שהוא פסול בפני עצמו".

 

פרט לדיין וסדן, השתתפו במפגש במשכן הנשיא בירושלים גם ראש מועצת בנימין אבי רואה, ראש הישיבה התיכונית בקרני שומרון הרב זאב קרוב, ראש המכינה הקדם-צבאית יתיר הרב משה הגר, רב היישוב עפרה אבי גיסר, והרב יגאל לוינשטיין העומד לצד סדן בראש מכינת בני דוד.

 

Read this article in English

 

ynet העביר את המפגש בשידור חי. צילום: אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שיגעון, צריך להפסיק את זה מיד". פרס
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים