שתף קטע נבחר

משקיעים בחיפושי נפט וגז? מגיע לכם הטבות מס

בשונה מניירות ערך אחרים הנסחרים בבורסה, יחידות השתתפות בחברות גז ונפט מזכות את המחזיק בהן במשטר מס ייחודי ומיטיב. מדריך

אם אתם רוצים לגוון את תיק ההשקעות שלכם, כדאי לכם לשקול לרכוש יחידות בשותפויות העוסקות בחיפושי נפט וגז טבעי. מי שכבר מחזיק ביחידות ההשתתפות כאלה, חייב להיערך לקראת סוף שנת 2011. כדאי לדעת כי תחום זה אטרקטיבי בהיבטי מס - מלבד הפוטנציאל להרוויח מעליית ערך ההשקעה, תוכלו גם ליהנות ממשטר מס מיוחד שאינו קיים בהשקעות אחרות.

 

 

שותפויות לחיפושי נפט

בבורסה נסחרות "יחידות השתתפות", אשר בדומה למניות הן מקנות למשקיעים זכויות בגופים העוסקים בחיפושי נפט וגז טבעי. הגופים העוסקים בחיפושי נפט וגז טבעי מאוגדים כשותפויות. משקיע המחזיק יחידות בגופים אלה נחשב כשותף בשותפות, ולפיכך הוא חייב להגיש דו"ח לרשות המסים ולהצהיר על רווחיו או הפסדיו הנובעים מחלקו בשותפות.

 

בשונה מניירות ערך אחרים הנסחרים בבורסה, ייחודן של יחידות ההשתתפות הוא במשטר המס האטרקטיבי החל על מחזיקי יחידות ההשתתפות, כמפורט להלן.

 

ניכוי הוצאות כנגד הכנסות

משטר המיסוי המיוחד של השקעות ביחידות השתתפות הוסדר, בין היתר, בתקנות מס הכנסה. בהתאם לתקנות, מי שמחזיק יחידות השתתפות בתום שנת המס (31 בדצמבר) זכאי לנכות כהוצאה שוטפת כנגד הכנסותיו האחרות, את ההפסדים וההוצאות של השותפות בדו"ח האישי שלו בהתאם לחלקו היחסי בשותפות, אך לא יותר מהסכום שהושקע על ידו.

 

שימו לב- מדובר בהטבת מס מדהימה אשר גם שכירים יכולים ליהנות ממנה. בניגוד לניירות ערך נסחרים שלא ניתן לנכות את עלות רכישתם כהוצאה שוטפת, ביחס להוצאות של שותפויות הנפט (חיפושים, פיתוח, קידוחים והפקה), נקבע בתקנות כי הן יותרו בניכוי כנגד ההכנסה השוטפת של המשקיע.

 

על מנת לדעת את שיעור הניכוי המותר למשקיע, שותפות הנפט מספקת למשקיעים "תעודת מס" (מאושרת על ידי פקיד השומה), שהוא למעשה דו"ח בו מפורטים ההוצאות, ההפסדים והרווחים הצפויים לשותפים באותה שנה. בתעודה נקבעים סכומי ההכנסה או ההפסדים המועברים לכל מחזיקי יחידות ההשתתפות.

 

אז מה עושים?

אם אתם רוצים ליהנות מניכוי לצרכי מס בגין השקעה בשותפות לחיפושי נפט, עליכם להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה, ולציין את הניכוי המגיע בגין השקעה בחיפוש נפט, בצירוף:

 

• טופס 858 (ניתן להוריד מאתר האינטרנט של רשות המיסים), בו יש למסור פרטים מלאים על ההשקעה ביחידות ההשתתפות.

 

• תעודת מס משותפות הנפט ובו הנתונים הרלוונטיים לצרכי ניכוי מס (ההוצאות, ההפסדים והרווחים הצפויים לשותפים באותה שנה).

 

• אישור מהבנק דרכו בוצעה ההשקעה ביחס לרכישות, המכירות ומספר היחידות המוחזקות בתום שנת המס.

 

למקסם את ההשקעה

ביחס למכירת יחידות השתתפות מבחינים בין שני שיעורי מס: על חלק מרווח ההון בגובה הסכום שהותר כהוצאה שוטפת כאמור, יוטל מס בשיעור הרגיל החל על הנישום. ביחס ליתרת רווח ההון, מוטל מס בשיעור 20%, בשנת 2011 (או 25% כאשר מדובר בבעל זכויות מהותי המחזיק מעל 10%). בעקבות רפורמת טרכטנברג, שיעורי המס כאמור בשנת 2012 יהיו 25% ו- 30% ביחס לבעל זכויות מהותי.

 

למעשה, ניתן למקסם את ההשקעה במידה ולמשקיע יש הפסדי הון מנכסים אחרים. במקרה כזה המשקיע נהנה מכל העולמות - רכישת יחידות ההשתתפות מקטינה את ההכנסה החייבת של המשקיע, כפי שהסברתי לעיל. בנוסף, אם המשקיע ימכור את יחידות ההשתתפות, הוא יוכל לקזז כנגד הרווחים את הפסדי ההון ממקורות אחרים.

 

ד"ר אבי נוב הוא עורך דין מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי, ובעליו של אתר האינטרנט הישראלי לתכנון מס בינלאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קידוחי נפט: משטר מס ייחודי
צילום: אבי מועלם
אבי נוב
מומלצים