שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדשות הספרות: כל מה שקורה בעולם הספר

  כנס חירום על מצב השירה יוצא לדרך, הוצאת כנרת זמורה-ביתן משיקה בלוג חדש, הסופרת נעמי רגן הפסידה במשפט מול שרה שפירו ונורית זרחי חוגגת יום הולדת ספרותי בבית ביאליק

  אז מה היה לנו השבוע:

  הסופרת שרה שפירו שתבעה את נעמי רגן בגין גניבה ספרותית של קטעים מתוך ספר אוטוביוגרפי שהוציאה לאור ב-1990, זכתה השבוע בתביעה בבית המשפט המחוזי בירושלים. השופט יוסף שפירא קיבל את התביעה והאשים את רגן בהפרת זכויות יוצרים, גזל, רשלנות ועשיית עושר שלא במשפט. בפסק הדין, שניתן בתום יותר מארבע שנות התדיינות, נכתב כי ישנו "דמיון עם זהות מילולית בטקסט בשתי היצירות". לטענתה של רגן כי מדובר בטעות, הגיב השופט כי "טענה זו אינה עומדת במבחן המציאות, גרסתה אינה מתקבלת, אינה סבירה ואינה אמינה". שרה שפירו תבעה את רגן בסכום של מיליון שקלים.

   

  "הדוב פדינגטון", פרי יצירתו של מייקל בונד (בעברית ראה אור לפני מספר שנים בהוצאת "אחוזת בית"), יראו אור בפורמט של EBOOK. בונד בן השמונים וחמש החליט להצטרף למהפכה הדיגיטלית. בונד טען כי פדינגטון (שפורסם לראשונה ב-1958) הוא חלק מהמשפחה, וכאביו, הוא רצה לוודא שיטפלו בו כיאות לפני שנתן את הסכמתו להעביר את הקלאסיקה לילדים לפורמט דיגיטלי. לאחרונה הופצה אפליקציה לדוב האהוב ובמהלך השנה הבאה, יופיעו הסיפורים לרכישה סדירה.

   

  הוצאת הספרים "כנרת זמורה-ביתן" העלתה לרשת את הבלוג המחודש שלה: ספרים ועוד. בדומה לגרסתו הקודמת של הבלוג, עתידות להתפרסם בו ידיעות על ספרים ועולם הספרות, בדגש על ספרים הקשורים להוצאה אך לא באופן בלעדי. מדובר באתר ספרותי שלא ניתן לרכוש דרכו ספרים, המתעדכן כמה פעמים במהלך השבוע ובו יופיעו פוסטים על ספרים חדשים, חדשות מהעולם וקישורים לכתבות על יחסים שבין הספרות לתרבות בכלל.

   

  ספרים חדשים:

  פרוזה: רומן חדש של רינה עוזיאל בלומנטל, שזכתה בפרס "נוצת הזהב" של אקו"ם לשנת 2011 מתפרסם בהוצאת "כרמל". הספר, "סבא פגסוס קראתי לו", מתאר שתי נשים צעירות המקיימות ביניהן דיאלוג אינטנסיבי - הן מגוללות את סיפור חברותן ובמובלע את סיפורי חייהן והתבגרותן. בדבריהן מסתתרת חתירה עיקשת אחר זהות, ניסיון מאומץ לחצוב את קולו של ה"אני" מתוך הקול הקולקטיבי. חייהן נשזרים אלה באלה; זהויותיהן נפרדות ומתמזגות. סיפורן הוא תיאור של התרחשות נפשית עשירה שנעה בין שני מוקדי מתח: השתיים זקוקות זו לזו ונרתעות זו מזו כדי להיות שלמות, ולרגעים נדמה שקיומן נעשה ממשי רק בשעה שהן מתבוננות זו בזו.

   

  עיון: בסדרת "קו אדום - אמנות" של הוצאת "הקיבוץ המאוחד" רואה אור הספר "(מ)מוגדרות: אמנות והגות פמיניסטית", שכתבה ד"ר טל דקל, המתמחה בהיבטים של אמנות מודרנית ועכשווית. הספר עוסק באמנות והגות בשדה הפמיניסטי, אשר יוצרות ביניהן חיבור ייחודי ומקיימות יחסים של הפריה הדדית. זהו חיבור בעל השפעה על תחומים שהם מחוץ לשדה האמנות והתיאוריה: מבנים חברתיים, פוליטיקה וכלכלה, וחייהם האישיים של נשים וגברים.

   

  ילדים: בהוצאת "טל-מאי" רואה אור הספר "צעצועים יוצאים לטייל" מאת אמילי ג'נקינס. זוהי הסנונית הראשונה בסדרת "מראות" - סדרה חדשה לראשית קריאה שעורכת רונית רוקאס. רוקאס גם תרגמה נהדר את הסיפורים היפים שכתבה ג'נקינס אודות צעצועים בחדר ילדים העומדים בפני חוויות מסעירות; ממשיות ורגשיות כאחד. "צעצועים יוצאים לטייל" זכה בתואר הספר הטוב ביותר לפי איגוד ספריות הילדים האמריקאיות.

   

  אירועים קרובים

  היום (ה') ייערך ב"בית ביאליק" ערב מיוחד לכבוד יום הולדתה השבעים של הסופרת והמשוררת נורית זרחי, וצאת אסופה חדשה משיריה, "מרגלית נפלה אל השלולית" (הוצאת דביר). את הערב תנחה קרן קוך ועל המוזיקה אחראית קמה ורדי. באירוע ידברו על יצירתה הספרותית לילדים ומבוגרים ד"ר יעל דר, ישראל בר כוכב, רות קרטון בלום ונועה מנהיים. בנוסף, יוצג מבחר מספריה של זרחי מהאוסף יואל כהן ושחקנים וסופרים יקריאו משירייה. בית ביאליק, רחוב ביאליק 22, תל אביב. פתיחת קופות 19:30, דמי כניסה: 35 שקלים. 

   

  היום (ה') ייערך כנס חירום על מצב השירה של איגוד המשוררות והמשוררים,

  כחלק מהמחאה שצוברת תאוצה בשבועות האחרונים. בכנס יעסקו בעתיד השירה בישראל ובהיעדר זכויות ותנאים בסיסיים למשוררים ולהוצאה לאור של כתבי-עת וספרי שירה. באירוע ישתתפו נציגים של האגודה, ח"כ ניצן הורוביץ, דפני ליף ומשוררים ומשוררות רבים מקבוצות שירה שונות, שיערכו הקראות שירה והרצאות. בית העם, רחוב רוטשילד 69, תל-אביב, מהשעה 17:00 ואילך. הכניסה חופשית.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נורית זרחי. חוגגת 70 בבית ביאליק
  צילום: צביקה טישלר
  לאתר ההטבות
  מומלצים