שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  המפקח: ננחה את הבנקים להוזיל עמלת הערבות

  בעקבות פניית ועדת הכלכלה של הכנסת, הודיע המפקח על הבנקים, דודו זקן, כי ינחה את הבנקים לפעול להוזלת עמלת הערבות הבנקאית המגיעה לאלפי שקלים

  המפקח על הבנקים דודו זקן הודיע היום (ה') כי בימים הקרובים הוא ינחה את הבנקים לבצע שינויים בעמלות הערבות הבנקאית במטרה להוזיל אותן. ההודעה נמסרה ליו״ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) בתשובה לקריאת הוועדה לבנק ישראל לפעול לריסון יוקר העמלות.

   

   

  המפקח אמר כי לאחר בדיקה שביצע בעקבות הפנייה הוא ינחה את הבנקים לבצע תמחור חדש לעמלת הבסיס, ולקבוע תעריפים חדשים ונפרדים לעמלות המגובות בפיקדון של מבקש הערבות לעמלות על ערבות שאין לה את הגיבוי הפיננסי הזה.

   

  מצפים להוזלה משמעותית

  ועדת הכלכלה דנה בראשית החודש שעבר בסוגיית יוקר עמלת ערבות בנקאית. מהנתונים שהוצגו לה עלה, לדוגמה, כי העמלה שהבנקים גובים משוכרי דירות (לפי דרישת בעל הבית) היא 7% משכר הדירה השנתי שמשמעותם שכר של חודש אחד.

   

  בדיון ציינו המשתתפים את אפליית האנשים הפרטיים הזקוקים לערבות ונדרשים להפקיד סכומים ניכרים לגיבוי בעוד שבעלי העסקים מקבלים את הערבות ללא גיבוי ולעתים גם ללא עמלה.

   

  בסיכום הדיון נקרא המפקח על הבנקים לעשות הפרדה בהתייחסות הבנקים לשתי הקבוצות ובעיקר להתערב בתמחור העמלות. זקן התחייב לבדוק את הנושא ולהציג לוועדה את מסקנותיו במהלך חודש דצמבר.

   

  היום, כאמור, דיווח המפקח על ההנחיות שהוא עומד להוציא לבנקים, אולם לדברי ח"כ שאמה-הכהן, דיווח זה אינו מספק. "כעניין עקרוני אני רוצה לראות מספרים", אמר. זקן השיב כי הוא אינו יכול להכתיב לבנקים את הסכומים ובכל מקרה מדובר באחוזים של סכום הערבות. המפקח הוסיף כי הוא מקווה שהבנקים יפנימו את עצם המשמעות של התערבותו והנחיותיו והעמלה תוזל בשיעור משמעותי.

   

  יו"ר ועדת הכלכלה אמר בתגובה להיענות המפקח, ״עמלת הערבות הבנקאית חמקה מפיקוח לאורך השנים עד שהפכה לאבסורדית. הנחיות המפקח הן אמנם פתח להכניס שפיות לתעריפי עמלת הערבות, אבל לא ארפה ממנו עד שאראה שינוי בפועל בתעריפי הבנקים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סניף הבנק. הוזלה משמעותית?
  צילום: shutterstock
  מומלצים