שתף קטע נבחר

יש לכם ארכה: עד מאי תוכלו לקנות סמים בהולנד

מיליוני תיירים שמגיעים להולנד מדי שנה מנצלים את החוק המתירני בה כדי לרכוש בגלוי מריחואנה. תוכנית חדשה אמורה הייתה לשים לזה סוף, אך כעת נדחה יישומה לפחות עד אמצע השנה. שר המשפטים מבטיח: ב-2013 תיירים לא יקנו כאן סמים

יש עדיין לאן לשאוף: ממשלת הולנד הודיעה היום (ה') כי התוכנית שלה שבמסגרתה ייאסר על תיירים לרכוש מריחואנה בתחומיה לא תיושם לפני מאי 2012. זאת, אף שהחוק החדש ייכנס לתוקף במחוזותיה הדרומיים כבר ב-1 בינואר הקרוב.

 

הולנד הייתה ידועה במשך עשרות שנים במדיניות הסובלנית שלה כלפי שימוש בסמים קלים, ובמסגרת המדיניות הזו אף שמריחואנה נחשבה באופן טכני לבלתי חוקית, המשטרה לא עצרה אנשים על החזקת כמויות קטנות של הסם והוא אף נמכר באופן חופשי בבתי קפה.

 

כעת מבקשת הממשלה השמרנית המכהנת בהולנד ליצור מערכת סובלנית בנוגע לסמים קלים רק עבור ההולנדים עצמם. אבל שר המשפטים, איבו אופשטלטן, אמר היום כי תוכנית הפיילוט תתחיל להיות מיושמת בערים בדרום המדינה רק במאי בשל קשיי ביצוע. היא תיושם קודם כל שם, כיוון שתיירות הסמים לאזור היא הנרחבת ביותר בהולנד.

 

אמסטרדם. בקרוב האופניים יישארו האטרקציה היחידה? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אמסטרדם. בקרוב האופניים יישארו האטרקציה היחידה?(צילום: AFP)

 

הערים עצמן תומכות באיסור, ומקוות שכך הן יפתרו את הבעיות שגורמים תיירים גרמנים ובלגים שחוצים את הגבול להולנד רק כדי לרכוש את הסמים. אופשטלטן אמר כי התוכנית תיושם בכל רחבי המדינה החל מ-1 בינואר 2013, ולמרות ההתנגדות שהביעה עיריית אמסטרדם - גם היא תיכלל בה.

 

באמסטרדם דחו את סגירת הקופי שופס

החל מכניסתה לתוקף, במקומות שבהם תיושם התוכנית תותר מכירת קנאביס רק במקרים שבהם הרוכשים הם תושבי הולנד, ועל אלה תוטל החובה להיות חברים רשומים בבתי הקפה שבהם ירכשו את החומר. בכל בית קפה יוכלו להירשם 2,000 חברים לכל היותר.

 

בחודש שעבר הודיעה עיריית אמסטרדם כי 44 מה"קופי שופס" שבהם נוהגים מקומיים ותיירים בעיר לרכוש מריחואנה, ושהיו אמורים להיסגר עד לסוף השנה הנוכחית, קיבלו ארכה, ויוכלו להמשיך לפעול שנה נוספת.

 

החנויות אמורות היו להיסגר ב-1 בינואר 2012 בהתאם לחוק שאישרה הממשלה הקודמת של הולנד, לפיו כל בתי הקפה

במדינה שבהם מוכרים מריחואנה חייבים להיות במרחק של לפחות 250 מטרים מבתי ספר. הדוברת טהירה לימון אמרה כי 44 החנויות באמסטרדם שעונות להגדרה הזו קיבלו הודעה שלפיה הן יכולות להישאר פתוחות לפחות עד ינואר 2013.

 

הממשלה השמרנית החדשה של הולנד רוצה אף להגדיל את המרחק של הקופי שופס מבתי ספר ל-350 מטרים. אם חוק

כזה יאושר, משמעות הדבר תהיה סגירת מחצית מ-223 הקופי שופס באמסטרדם. מועצת העיר אמסטרדם מנסה לקיים משא ומתן בניסיון לפטור את הקופי שופס שבתחומיה מהחוק.

 

הממשלה בהולנד אישרה את הקמת בתי הקפה המשודרגים באמסטרדם שבהם מוכרים כמויות קטנות של סמים עוד בשנות ה-60, ומאז הם מושכים אליהם מדי שנה מיליוני תיירים ממדינות קצת פחות מתירניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמים סוף למתירנות?
צילום: shutterstock
מומלצים