שתף קטע נבחר

ניצן אלון: כששורפים מסגד - זה טרור

"לא די בגינוי, צריך לטפל בטרור היהודי. המערכת לא פעלה ביעילות מספקת ולא תרגמה מודיעין לאיסוף ראיות בשטח". זה ה"אני מאמין" של אלוף פיקוד המרכז הבא, ניצן אלון, כפי שהוא עצמו ניסח באחרונה. ראשי המתנחלים מכים על חטא ותוקפים את אהוד ברק: "נפלנו כמו טירונים בפח שטמן לנו"

"כששורפים מסגד או זורקים בקבוק תבערה לתוך בית זה טרור. התפקיד שלנו הוא לא רק לגנות, יש לנו תפקיד לטפל בזה. אנחנו לא מספיק טובים כמערכת. לא פעלנו ביעילות מספקת. יש כאן צווארי בקבוק וכשלים: קושי לתרגם תובנות מודיעיניות, אירועים שקורים בשטח בכל הקשור לדיני ראיות ולהוכחות בבתי משפט".

 

את הדברים האלו שקראתם, אמר באחרונה תת-אלוף ניצן אלון, בקרוב אלוף פיקוד המרכז, בראיון משותף ל"במחנה" ולאתר "צה"ל", והם בוודאי לא ינעמו לקיצונים שבקרב המתנחלים. אלו ייאלצו להתמודד עם האיש שאותו סימנו כ"סדין אדום". הוא נחשב לקצין הבולט הראשון שדרש להפסיק להשתמש במושג "תג מחיר", וקרא לשימוש בו "איוולת". אלון, קצין נערץ ולשעבר מפקד סיירת מובחרת, ספג הכפשות ומחאות בשירות כמפקד אוגדת איו"ש. פעילי ימין קיצוני הגיעו במהלך כהונתו עד לביתו בדרום וכינו אותו "צורר נאצי".

 

המתנחלים חשבו שהסיוט נגמר. האלוף מזרחי ותא"ל אלון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
המתנחלים חשבו שהסיוט נגמר. האלוף מזרחי ותא"ל אלון(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מינויו של תת-אלוף ניצן אלון מסמן קידום מטאורי, לאחר שני תפקידי תת-אלוף: מפקד אוגדת איו"ש ומייסד וראש חטיבת ההפעלה המבצעית באגף המודיעין. בחלק ניכר מהמקרים, קצין מקודם לאלוף לאחר שלושה תפקידי תת-אלוף. בצבא הדגישו כי למרות המצג שנוצר, המינוי תוכנן וגובש אצל הרמטכ"ל כמה חודשים, עוד בטרם סיים את תפקידו באוגדה.

 

השמחה על לכתו הייתה מוקדמת מדי

לפני כחודשיים, הוביל תת-אלוף אלון את אמו החולה והקשישה בכסא גלגלים בין עשרות הקצינים שבאו לברכו על סיום תפקידו. רוב הנוכחים, לובשי מדים, ציינו לשבח את פועלו, אך בקהל נראו גם נציגים מעטים מהנהגת המתנחלים. אחד מהם, דמות פוליטית מוכרת, סינן בחדר האוכל של הבסיס שבו נערכת סעודת הפרידה: "אלון לא היה צריך לדבר נגד המתנחלים, זו התנהגות שתביא רק עוד שנאה". נציג אחר של המתנחלים השלים: "ברוך שפטרנו. עם מפקד האוגדה החדש חגי מרדכי יהיה סוף סוף קצת נחת".

 

עוד בחדשות:

מקורבו של ברק חוזר לצה"ל: "מינוי תמוה ביותר"

שר החוץ הטורקי: "הורדנו את ישראל לברכיים"

ניפרד כידידים? עיראק והאקסית האמריקנית  

 

השמחה הזו של המתנחלים התבררה כמוקדמת מדי. בסופו של שבוע, שייזכר בעיקר בגלל המתקפה החריגה בעוצמתה נגד מפקד חטיבת אפרים וסגנו, מונה אלון לאלוף פיקוד המרכז. כצפוי, המינוי גורר שרשרת תגובות נזעמות. גורם בכיר בהתיישבות אמר ל-ynet: "כולנו נפלנו, קיצונים כמתונים, נפלנו כמו טירונים בפח שטמן לנו הפרובוקטור אהוד ברק". לדבריו, ברק ערך את הכוחות לפינוי רמת גלעד, למרות שידע שיש הסכם, "ככל הנראה כל מטרתו הייתה

 להלהיט את הרוחות ולגרור מהומות מה שאכן קרה וזה סלל לו את הדרך לפרסום המינוי של ניצן אלון. השאלה שנשאלת היא האם יש ראש ממשלה בישראל ואיפה הוא".

 

חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) תקף דווקא את פעילי הימין הקיצוני והאשימם במינוי: "קמצוץ האנרכיסטים שונאי מדינת ישראל וצה"ל, שנשרטו כנראה באופן בלתי הפיך בהתנתקות, הצליחו ללקט סביבם נוער שוליים שנפלט מכל מערכת חינוך והציעו להם לגאול את עם ישראל באמצעות שריפת מסגדים. את תג המחיר משלמים כל היהודים תושבי יהודה ושומרון. תודה לחבר'ה שפרצו לחטיבת אפרים. הצלחתם למנות את ניצן אלון לאלוף פיקוד. בנסיבות אחרות אולי היה מה לעשות נגד המינוי הזה".

 

אלון עם אמו. המתנחלים לא אהבו את התבטאויותיו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אלון עם אמו. המתנחלים לא אהבו את התבטאויותיו(צילום: אוהד צויגנברג)
 

גורם בכיר אחר בימין תקף את המינוי ואמר כי "מינוי של אדם שידוע בדעותיו הקיצוניות ושאחראי על דירדור כה חמור ביחסי צה"ל וההתיישבות, מעלה סימני שאלה קשים ביותר בנוגע לשיקולים העומדים מאחורי החלטותיו של שר הביטחון ברק".   

 

דובר יצהר, אברהם בנימין, שבתחומיו פונה מאחז מצפה יצהר, הביע תקווה כי תא"ל אלון ישנה את יחסו למתנחלים. "דבריו לפיהם 'לא מופקע כי בפינוי מצפה יצהר יירו מתיישבים על חיילים' הוכחו היום כדברי בלע חמורים וחסרי בסיס", אומר בנימין. "אנו מקווים כי בתפקידו הבא ידע אלון לכפר על התנהלותו הפוגענית נגד ההתיישבות על ידי התנהלות עניינית, מקצועית ונטולת דעות קדומות".

 

גורמים בימין הקיצוני טענו אמש כי "מדובר במהלך מתוכנן היטב של ברק. בכוונה רוכזו הכוחות על מנת ליצור תסיסה, שתוביל למעשים כמו שראינו השבוע ותכשיר את הקרקע למינוי הזה. כנראה שיש החלטה לבצע מהלכים קשים כנגדנו והריסות המוניות, ולכם צריך להציב אדם כמו אלון כדי שיכנס בציבור שלנו. זה ערב שחור לא רק להתיישבות אלא לכל עם ישראל, היות וישנה החלטה ללכת לקרע עמוק ולמלחמת אחים".

 

דניאלה וייס: בסוף זה יהיה לטובתנו

לצד המתנגדים למינוי של תא"ל אלון, נשמעים גם קולות שמאמינים כי מעז ייצא מתוק. "מדובר במינוי טוב של קצין מוכשר ועתיר זכויות", אמר ראש מועצת אפרת, עודד רביבי. "לתא"ל אלון צפויים אתגרים רבים וקשים בתפקידו החדש ועל מנת להצליח בהם על כולנו לקיים מערכת יחסים של שיתוף פעולה והידברות בין הצבא לראשי הציבור ביהודה ושומרון".

 

"נפלנו בפח של ברק". הרמטכ"ל עם שר הביטחון (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
"נפלנו בפח של ברק". הרמטכ"ל עם שר הביטחון(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

דניאלה וייס, מראשי המתנחלים, סבורה כי המינוי דווקא יטיב עמם: "בסוף זה יהיה לטובתנו כי מי שבאופי שלו לא רואה במתנחלים כהמשך של חלוצי הארץ נשאר קר ומנוכר. בשעת מבחן הקוצים

 יוצאים וזה פוגע לא רק בנו אלא גם במי שרוצה להשליט מדיניות קשה. הייתה לנו ביקורת חריפה עליו, ובצדק. אני חושבת שצריכים להיות יותר חכמים ולא להתאמץ להציב מולנו בן אדם שהתבטא בצורה שעוררה כל כך הרבה זעם. זה פשוט לא חכם, במיוחד שכולם מדברים על אווירה נקייה, יחסים טובים אז למה לעשות דווקא? אני באמת חושבת שמתכננים מהלכים מאוד קשים, אנטי-דמוקרטיים, זה מאוד חמור בעיני רבים. זו לא פעם ראשונה שעושים מינויים תוך רמיסה ברגל גסה של רגישויות הציבור שלנו".

 

יהודית קצובר מארגון "נשים בירוק" סיכמה: "מעשיו יקרבוהו ומעשיו ירחיקוהו. נראה איך הוא יתנהג ולפי זה נשפוט". 

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 16/12/2011 00:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקדם, למורת רוחם. ניצן אלון
צילום: תומריקו
"חבורה של שרוטים" ח"כ אריה אלדד
צילום: אוהד צויגנברג
צילום: עידו ארז
"למה לעשות דווקא?". דניאלה וייס
צילום: עידו ארז
מומלצים