שתף קטע נבחר

נוכח התגובות המבזות, למה להשיב לשו"ת?

שאלה:

 

כבוד הרב, ראיתי השבוע את תשובתך באתר ynet בנושא לחיצת יד של אישה, והזדעזעתי מתגובות הכותבים. היו כאלה שכתבו בצורה גסה כולל שימוש במילים מכוערות. האם לא ניתן לצנזר תגובות לא ראויות? והאם אין בכך חילול ה'? (משה, מרכז)

 

תשובה:

 

משה שלום וברכה.

 

תודה על רגישותך ושאלתך.

 

אתה נוגע בנושא חשוב; האם נכון לכתוב דברי תורה באתרים הפתוחים לכל, וסביר שיקראו אותם אנשים שעלולים להגיב בצורה שלילית ולא מכובדת.

 

אני באמת מצטער שישנם אנשים שאינם יכולים לנהל שיח מכובד עם דעות חלוקות, ונדרשים להשתמש במילים בוטות ומעליבות. נדמה לי שהדבר מלמד על חוסר יכולת להתמודד עניינית - ולכן מנסים לתקוף "מתחת החגורה".

 

החשיפה של דברי תורה באתרי האינטרנט הפתוחים לקהל גדול ומגוון, מגלה לכולנו דברים חשובים; אנו רואים פער תרבותי גדול מאד ביחס למושגים התורניים. אדם שלא למד בבית מדרש מתקשה בהבנת שיקולים תורניים של רבנים, והוא חושב, שהדבר דומה לנושאים אחרים בעולם הרחב, שם כל אחד יכול לחדש ולשנות דברים כהבנתו. הדבר מביא לפעמים להרגשה של שיח של חרשים.

 

עם זאת, אני סבור שהתועלת עולה על הנזק; קוראים רבים מאד, הגולשים לאתרים אלו, מעוניינים באמת להשכיל ולהבין, והם מוצאים מענה ועניין בהבנת הדברים, לעומת המעטים המגדפים. גם המעטים בעלי התגובות השליליות, שלדבריהם קוראים את התשובות כדי לגחך ולבזות – נדמה לי – שגם הם באמת מתעניינים בנושאים, ורק מתקשים להודות בכך. שאם לא כן, מדוע אינם קוראים ועסוקים בדברים אחרים המתאימים יותר לדעותיהם והשקפת עולמם.

 

בנוגע לשאלתך ביחס לחילול ה'. אני חושב שאם אנשים מאמינים מתנהגים בצורה שאינה הולמת ותואמת את התורה – זה עלול להיות חילול ה', אולם כאלה שמצהירים שאינם מאמינים, והם מדברים בצורה שלילית – הם לא מדברים בשם ה'.

 

לסיכום: יש להצטער על רמת תגובות מסוימות, אולם בחשבון הכולל, החיוב מרובה על השלילה.

 

כל טוב (משיב הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.  

 

הערת העורך: מערכת ynet יהדות עושה מאמצים רבים לצנזר תגובות שאינן ראויות, ובמיוחד במדור השו"ת. אמנם, יש להבדיל בין תגובות שלשונן מכוערת, לכאלו שטוענות כי האמונה הדתית היא שגויה.

 

לעתים קורה שמתפרסמות תגובות שלא היו אמורות להתפרסם. אנו מצרים על כך ועושים מאמצים למנוע זאת. ניתן גם לראות שלפעמים תגובה לא ראויה שפורסמה - נמחקה. בתקווה לשיח פורה, מערכת ynet יהדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים