שתף קטע נבחר

הלחץ עבד: לנדאו מושך את חוק "חשמל כשר"

בעקבות החשיפה ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet והסערה הציבורית שעוררה הצעתו, הורה שר האנרגיה והמים למשוך את הצעת החוק המכונה "חשמל כשר", שמטרתה הייתה הצמדת הפיקוח על ייצור החשמל לרבנות. לנדאו: "ייתכן שניתנה בנוסח החוק פרשנות מפליגה מדי, שעלולה לפגוע בסטטוס קוו"

בעקבות החשיפה ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet שר האנרגיה והמים , עוזי לנדאו, חזר בו מההצעה שעוררה סערה ציבורית והנחה את מנכ"ל משרדו למשוך את תזכיר הצעת החוק המכונה "חשמל כשר".

 

 

לפי החוק, תחויב חברת החשמל להפעיל את תחנות הכוח שלה בהתאם לדרישות ההלכה, כך שלרבנות תהיה סמכות את השאלטר בכל עת שתרצה באמצעות משגיחי כשרות שיוצבו בתחנות הכוח.

 

בעקבות ההצעה שהעלה לנדאו, למעלה מ-1,500 איש הצהירו באירוע פייסבוק שהם מתכוונים להפגין מול הכנסת ביום רביעי הקרוב (28 בדצמבר). נכון לשעה זו, יותר מ-18 אלף איש שיתפו את הידיעה בפרופיל הפייסבוק שלהם.

 

על פי הודעת משרד השר, משיכת תזכיר החוק נעשתה בעקבות הדאגה שהביע לנדאו כי בנוסח החוק המוצע קיים חשש לשינוי בסטטוס קוו.

 

השר הבהיר כי ימשיך לעמוד על כך שיימצא פתרון למצב המסכן חיי אדם, במסגרתו לאלפי משפחות בישראל מסופק חשמל באמצעות גנראטורים וחיבורים פיראטיים, תוך הקפדה על כך שלא יחול כל שינוי בסטטוס קוו.  

 

תחנת הכוח בחדרה. תמשיך לפעול, גם בשבתות (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
תחנת הכוח בחדרה. תמשיך לפעול, גם בשבתות(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

"מעל לכל, יש לזכור כי מטרת הצעת החוק היא מניעת סיכון חיי אדם, הנובע משימוש בחשמל פיראטי. כמי שאחראי לאספקת חשמל אמין זמין ובטוח לתושבי ישראל, שמירה על חיי אדם הינה בעיני נושא ראשון במעלה וערך רב חשיבות", כתב השר.

 

לדברי לנדאו, "איני מוציא מכלל אפשרות, שעקב זאת ייתכן שניתנה בנוסח החוק פרשנות מפליגה מדי, שעלולה לפגוע בסטטוס קוו, ואת זאת בכוונתנו לבדוק ולתקן. בכוונתי להמשיך ולעמוד על כך שחשמל בטוח יסופק לכל תושבי ישראל בלי הבדל דת גזע ומין, ומבלי לפגוע בסטטוס קוו".

 

הרעיון "להכשיר" את תחנות הכוח נולד כבר לפני כמה שנים, אחרי שהתברר כי בכמה שכונות דתיות וחרדיות ברחבי הארץ נוהגים התושבים להתנתק בסופי השבוע מרשת החשמל הארצית ועוברים לצרוך חשמל מגנרטורים. מדובר בגנרטורים שמחוברים לבתים באופן פיראטי ומסוכן - ובמשרד התשתיות ביקשו לשים קץ לתופעה. אלא שמה שהתחיל בזמנו בשורת פגישות של אנשי חברת החשמל עם רבנים בניסיון להגיע להבנות שקטות שיובילו להשבתת הגנרטורים, התפתח להצעת החוק חסרת התקדים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר עוזי לנדאו. "מטרת ההצעה היא מניעת סיכון חיי אדם"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים