שתף קטע נבחר

ש"ס: נשקול צעדינו אחרי תמיכת השרים בחוק צהר

חוק הנישואין יוביל לגירושין בממשלה? ש"ס הודיעה כי "תבחן כיצד להגיב" להצעה שיזמה ישראל ביתנו ועברה בוועדת השרים, ורמזה כי היא עשויה להוביל למשבר קואליציוני. לפי "חוק צהר" אדם יוכל להירשם לנישואין בכל רבנות בארץ

חוק צהר יוביל לגירושין בממשלה? בסיעת ש"ס זעמו על תמיכת הממשלה בהצעת החוק, הקובעת כי אדם יוכל להירשם לנישואין בכל רבנות בארץ, ולאו דווקא בזו של מקום מגוריו. "ש"ס מתנגדת לחוק הזה", מסרו היום (א') מהסיעה, לאחר שההצעה עברה בוועדת השרים, והוסיפו איום שעשוי לרמז על משבר קואליציוני קרוב: "נשקול את צעדינו בימים הקרובים".

 

עוד כתבות בנושא נישואין, רבנות והכנסת:

 

גורמים בסיעה אמרו כי מדובר בחוק "בעייתי מאוד עבורנו" והבהירו כי לא ישלימו עם קיומו. "מחר תתקיים ישיבת סיעה ובמסגרתה נבחן כיצד להגיב", הוסיף גורם בש"ס. ישראל ביתנו יזמה את ההצעה, וח"כ פאינה קירשנבאום הכינה אותה. ההצעה צפויה לעלות לקריאה טרומית ביום רביעי הבא.

 

חילונים מבקשים להינשא ללא מגע עם הממסד הרבני הרשמי (צילום: ישראל ברדוגו) (צילום: ישראל ברדוגו)
חילונים מבקשים להינשא ללא מגע עם הממסד הרבני הרשמי(צילום: ישראל ברדוגו)

 

ההצעה היא חלק מהסיכום שאליו הגיעו השר לענייני דת יעקב מרגי ויו"ר צהר הרב דוד סתיו לפני כחודש וחצי. היא הייתה אמורה לעלות בוועדת השרים בשבועות האחרונים, אך בכל פעם נדחתה עד להסכמה על ניסוחה. אישורה בוועדת השרים סולל את דרכה להצבעה בכנסת בתמיכת הקואליציה.

 

עוד כתבות בערוץ החדשות של ynet:

 

בדברי ההסבר להצעת החוק שאושרה נכתב כי פתיחת אזורי הרישום "תקל על זוגות צעירים להירשם לנישואין, תחסוך להם זמן יקר והוצאות נסיעה מיותרות, וזאת ללא כל עלות מצד המדינה ובלי שתתרחש ירידה ברמת הפיקוח על הנישואין".

 

מאז קום המדינה התירה הרבנות הראשית לכמה בתי דין פרטיים (בד"צים) לרשום בעצמם לנישואין, תוך שהיא רואה בכל אחד מהם סניף של הרבנות במקום מושבו. עם השנים התרחבה התופעה, והבד"צים החלו לאפשר רישום של כל בני זוג - גם אם אינם גרים בתחום שיפוטה של הרבנות שאליה מסונף בית הדין. הדבר מנוגד לחוק, אך ברבנות הראשית ובמשרד הדתות העלימו עין מכך.

 

לפני כשנתיים החלו גם רבני "צהר" לנהל רישום נישואין במתכונת זו, כסניף של הרבנות בשוהם - שם מכהן הרב סתיו כרב המקומי. ב"צהר" הסבירו כי זוגות חילונים רבים אינם מסתפקים בכך שרבני הארגון יערכו את החופה בחתונתם, אלא מבקשים להינשא בלא שיידרש מהם כל מגע עם הממסד הרבני הרשמי, ולכן לא היה מנוס מאימוץ שיטת הבד"צים. גם במקרה זה העלימה הרבנות עין עד לפני כחודשיים, מה שהוביל לפרוץ המשבר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי. ש"ס מתנגדת
צילום: גיל יוחנן
לא רק דרך הממסד הרבני
צילום: index open
מומלצים